bezpieczne nawierzchnie gumowe

Bezpieczne nawierzchnie gumowe – Zastosowanie

Miejsca zabaw dla dzieci, dzięki obecności naszego kraju w Unii Europejskiej podlegają konkretnym przepisom prawnym. Troska o bezpieczeństwo naszych najmłodszych podczas zabawy na placach zabaw przekłada się również na atrakcyjny wygląd – przyjemne dla dzieci i ich rodziców kolorowe place zabaw.

Bezpieczne Place Zabaw Przepisy

Place zabaw, tak jak wspominaliśmy w wstępie naszego artykułu o bezpiecznych nawierzchniach gumowych, podlegają dyrektywom unijnym oraz wewnątrz państwowym. To te przepisy ukierunkowują w właściwym działaniu mającym na celu podniesienie bezpieczeństwa naszych najmłodszych.

Źródło: www.placezabaw.uokik.gov.pl

Norma PN-EN 1176 oraz PN-EN 1177

Wyposażenie miejsca zabaw dla dzieci podlegają pod konkretne przepisy prawne. Taki asortyment podlega pod Dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady z 3 grudnia 2001r. (2001/95/WE). Niniejsza Dyrektywa jasno wskazuje, iż bezpieczeństwo produktów jest najważniejsze sugerując weryfikację zdatności wyrobów i produktów pod względem użycia przez osoby starsze oraz właśnie: dzieci.

Źródło: www.uokik.gov.pl/ogolne_bezpieczenstwo_produktow_2.php

bezpiczeny-plac-zabaw
bezpieczny plac zabaw z kolorowymi matami gumowymi

Norma PN EN 1177

Polska norma PN EN1177, opierająca się na wersji angielskiej EN1177 opisuje szeroko nawierzchnie bezpieczne na place zabaw, które mają na celu amortyzację uderzenia osób korzystających z placu zabaw, czyli najczęściej dzieci, zwłaszcza przy licznych upadkach. Jak wiemy – nie tylko z obserwacji innych użytkowników, ale i z własnego doświadczenia upadki na placach zabaw zdarzają się często. Zastosowanie nawierzchni z normami dedykowanymi na place zabaw czyli 1177 zwiększa poziom bezpieczeństwa naszych maluchów, jednocześnie pozwala im przetrwać największe wybryki ich wyobraźni.
Co więcej, Polska Norma porusza również kwestie zastosowania prawidłowego odprowadzenia wody. Stosowane nawierzchnie na placach zabaw powinny umożliwiać swobodny przepływ wszelakim cieczą trafiającym na ich powierzchni. W celu zredukowania kosztów, zalecane jest stosowanie naturalnego odpływu, co pozwala na niższe koszty związane z utrzymaniem danego obiektu – miejsca zabaw dzieci, czy to w przedszkolu, na osiedlu czy podwórku i polu.

Elementy Placu Zabaw dla Dzieci – Produkty Bezpieczne

Zgodnie z powyższym rozporządzeniem, składowe wyposażenia placów zabaw powinny być oznaczone i przypisane jako „produkt bezpieczny”, czyli taki, który pomimo wszelakich form składowania i użytkowania jest przyjazny dla jego użytkowników jak i osób trzecich. Szczególnie jest to ważne dla kontaktu – nawet chwilowego – dla osób starszych i naszych najmłodszych. Dodatkowo, produkty bezpieczne mają na celu minimalizacje ryzyka, co podkreśla odpowiedzialność dla właściwego wybory elementów na place zabaw.

bezpieczna nawierzchnia maty przerostowe na plac zabaw

Norma PN EN 1176

Polska Norma 1176, również opiera się na normie angielskiej: EN 1176. Normy te, wskazują i podkreślają użycie produktów bezpiecznych jako wyposażenia placów zabaw. Miejsca zabaw naszych pociech powinny zostać wyposażone zarówno w certyfikowany sprzęt jak huśtawki, zjeżdżalnie czy elementy bujane, ale także certyfikowane nawierzchnie bezpieczne. To wszystko w trosce o dzieci, o podniesienie komfortu i poziomu bezpieczeństwa podczas ich zabaw.
Warto również dodać, iż norma PN EN1176 posiada opis sposobu pomiaru, które pozwala na uzyskanie certyfikacji.

Maty Przerostowe – Norma BS EN 4790:1987

hic oznaczenie dla mat na place zabaw
hic oznaczenie dla mat na place zabaw

Bezpieczne nawierzchnie – Minimalizują ryzyko!

Jednym z podstawowych elementów placów zabaw, które powinny być zgodne z przepisami budowlanymi są bezpieczne nawierzchnie. Powszechnie nazywane: maty na place zabaw, bądź nawierzchnie na plac zabaw. Dedykowane wytyczne, które określają ich walory bezpieczeństwa to certyfikat PN-EN 1176 oraz PN-EN 1177. Dodatkowo maty przerostowe są opatrzone certyfikatem HIC (z ang. Head Injury Criterion).

Bezpieczne nawierzchnie gumowe płyty

Nawierzchnia bezpieczna amortyzująca

Oferowana nawierzchnia bezpieczna jest amortyzująca. Zasługą jest wykonanie z  syntetycznych materiałów gumowych – perforowanych dodatkowo. Dzięki temu maty przerostowe posiadają możliwość przepuszczania wody, nie tylko deszczu, ale również umożliwia przepuszczanie innych substancji, takich jak przypadku mocznika zawartego w moczu dzieci. Jak wiemy z doświadczenia, takie sytuacje zdarzają się bardzo często. To jeden z tych argumentów, który potwierdza, że warto wybrać maty przerostowe umożliwiające wsiąkanie substancji w podłoże.

Maty Przerostowe na Place Zabaw od POWER Rubber

W naszej ofercie można odnaleźć szeroki zakres maty i nawierzchni na place zabaw. Znajdziemy maty gumowe, maty EPDM, płyty z granulatu gumowego, kolorowe maty gumowe, maty przerostowe czarne oraz maty przerostowe zielone. Najważniejsze jednak jest to, że wszystkie nasze produkty są certyfikowane HIC – Krytyczna Wysokość Upadku. A to wszystko w trosce o nasze dzieci!

Artykuły gumowe

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Potrzebuje właściwej oferty? Skontaktuj się z Nami z POWER Rubber

Oferujemy Wsparcie i Doradztwo w zakresie oferowanych wyrobów i ich Produkcji.

Zapraszamy do opisania danej sytuacji, zapytania. Przedstawimy właściwe rozwiązania. Przygotujemy wycenę oraz harmonogram produkcji. Zapraszamy

Opiszę co potrzebuję
w Formularzu kontaktowym!