oringi-gumowe-rodzaje-wymiarowan

Jak wymiarować oringi?

Jak wymiarać oringi gumowe? Jeżeli potrzebujesz uzyskać informację jak mierzyć oringi gumowe to zapoznaj się z poradnikiem od POWERRubber.com . Wyjaśniamy mierzenie oringów gumowych, czyli to co umożliwi prawidłowe zmierzenie oringów.

W naszych aktualnościach niejednokrotnie poruszaliśmy temat oringów gumowych oferowanych w naszym sklepie. Zależało nam, aby przekazać Państwu wiedzę na temat zastosowania tych gumowych uszczelek, ich prawidłowego zabezpieczenia i wreszcie sposobów zakładania. Dziś chcielibyśmy jeszcze bardziej rozwinąć ten wątek i zastanowić się nad metodami wymiarowania oringów, bez którego trudno nam będzie korzystać z nich zgodnie z przeznaczeniem. Zanim jednak przejdziemy do meritum, przypomnijmy czym owe oringi są, tak by każdy zdawał sobie sprawę, o jak bardzo ważnych kwestiach mówimy. Gumowe oringi to rodzaj uszczelnienia, które dzięki swojej nadzwyczajnej elastyczności doskonale sprawdza się w przeróżnych sytuacjach. Ze względu na materiał wyróżnia się kilka ich rodzajów, ale wszystkie łączy najważniejsza cecha, której z resztą zawdzięczają swoją nazwę. Mowa tu oczywiście o okrągłym kształcie.

Prawidłowy rozmiar

Wymagane jest, aby ze względu na rozmiar, różnorodność oringów była jak największa. To jedyny sposób, aby zabezpieczyć wszystkie wymagane elementy maszyny, których liczba często przyprawia o zawrót głowy. Uważa się, że w celu spełnienia wymagań klientów, powinno się produkować uszczelki o średnicach różniących się o 1 mm. Skoro jednak wszystkie oringi są okrągłe, a ich wielkość potrafi różnić się w bardzo małym stopniu, to skąd mamy pamiętać, który z nich jest przeznaczony do danego miejsca? Klasyk powiedziałby, że po to Pan Bóg dał nam oczy, żeby rozmiar oringów oceniać na oko. Brzmi niegłupio, ale niestety w tej sytuacji może się nie sprawdzić. Załóżmy, że wyposażyliśmy się już w odpowiedni sprzęt mierniczy. Co dalej? Które wymiary trzeba zmierzyć, aby wiedzieć, jak trzymane przez nas oringi mają się do tych oferowanych przez producenta? Najczęściej w celu zwymiarowania okrągłych uszczelek podajemy ich średnicę wewnętrzną oraz szerokość przekroju, czasem zwaną grubością.

Jak mierzyć oringi?

Jeżeli poszukujemy hasła: Jak zmierzyć oringi?  to wiemy już jaką główną funkcję pełnią oringi gumowe: uszczelniają, zabezpieczają, oddzielają od zróżnicowanych środowisk. Wiemy również do czego potrzebujemy oringów, w jakim otoczeniu pracują, w jakiej temperaturze, z jakimi środkami mają styczność. Wiemy również jaką orientacyjną ilość potrzebujemy, co bardzo ułatwia nam zakup oringów w sklepie internetowym, bądź stacjonarnie, u nas na miejscu.

To czego nie wiemy o tych uszczelnieniach to: jak wymiarować oringi?

Główna zasada to podawanie wymiarów oringów gumowych w jednostce: milimetry [mm]. Nie podajemy wymiarów oringów w centrymetrach, decymetrach, bądź metrach. Stosujemy mm. Próba zmiany jednostki może skutkować otrzymaniem innego oringi oraz inną ceną, a lepiej jest mieć niskie ceny.

O-ringi wymiary i ich oznaczenia

Na rynku istnieją różne oznaczenia dotyczących wymiarowania oringów. Przejdźmy zatem do pierwszego z nich:

  1. Śr. wew. na grubość – O-ring 5×1

W tym przypadku oznaczenie wygląda następująco:
Oring 5×1 oznacza:
5- śr. wew. oringa gumowego
1- grubość oringa gumowego

Jak-wymiarować-Oring 5x1 FKM
Uszczelka typu oring 5×1

Spójrzmy na kolejny przykład:
O-ring 18×2.6
18 to  śr. wew., a 2.6 to grubość naszego oringu.

zwymiarowany oring-18x2.6

 

Dla utwierdzenia, przykład trzeci:
O-ring 30×5
30 to śr. wew., a 5 to grubość.

oring 30x5 NBR

  1. Śr. wew. na śr. zew. – Oring 5×7

W tym przypadku oznaczenie oringu oznacza:
5- śr. wew. oringu gumowego
7- śr. zew. oringu

\\Rys

Jak widać na załączonym rysunku, pierwsze to śr. wew., a drugi wymiar to śr. zew.

Dla utrwalenia, jeszcze jeden przykład z wymiarowania oringów:
Oring 18×23.2, co oznacza: 18 śr. wew, a 23.2 śr. zew.

Przykład wymiarowania oringu nr 3 dla tego sposobu:
oring 30×40, oznacza iż 30 to średnica wew., a 40 to średnica zew.

 

  1. Śr. zew. na śr. wew. – Oring 7×5

Model ten jest odwrotnym zapisem niż model drugi.
Oznaczenie 7 dotyczy śr. zew., a 5 dotyczy wymiaru dla śr. wew.

Oring 23.2×18 to ten sam oring co podany w modelu drugim: 18×23.2
W tym oznaczeniu na początku podawana jest średnica zew., a następnie średnica wew.

\\Rys

 

Oring 40×30 to oring o śr. zew. 40 oraz śr. wew. 30

 

  1. Śr. zew. na grubość – Oring 7×1

Coraz mniej spotykany model oznaczeń. Pierwsza liczba odpowiada na wymiar śr. zew., a druga na grubość. 7×1 to oring o śr. zew. 7 oraz śr. wew. 1.

Oring 23.2×2.6 to oring o śr. zew. 23.2 oraz o grubości 2.6.

Oring 40×5 to oring o śr. zew. 40 oraz o grubości 5.

oringi-gumowe-rodzaje-wymiarowan

Pełną ofertę oringów – znajdziesz tutaj! 

 

Co warto zapamiętać z wymiarowania oringów?

  • Istnieje wiele metod mierzenia oringów
  • Warto zawsze podać sposób, z którego korzystamy podając wymiary oringów gumowych.
  • Warto również pamiętać, że przyjętym standardem jest podawanie wymiarów oringów w milimetrach, co ułatwia współpracę. Najczęściej jednak dochodzi do pomyłek, kiedy to podana wartość jest podana w centymetrach, a nie milimetrach. Warto dopytać w jakich jednostkach współpracuje zespół.
  • POWER Rubber doradza w wyborze oringów gumowych

oring uszczelki gumowe

Jak przeliczać metody mierzenia oringów?

Tutaj możemy zadać sobie pytanie: jak przejść z modelu oznaczeń 2 na model 1?
W celu podania wymiarów oringów w modelu pierwszym, to co należy zrobić to:

Od średnicy zew. oringu odjąć śr. wew.. Dany wymiar podzielić na dwa. I tak zyskujemy grubość, zwaną wysokością oringu. Model jeden to wymiarowanie oringów w formacie: śr. wew na grubość, więc pobieramy śr. wew na wyliczoną grubość i voila.

Przykład:

Oznaczenie w modelu 2: śr. wew. na śr. zew.: Oring 5×7

Wyliczamy grubość: 7-5=2 2/2=1.

Wstawiając do modelu zapisu otrzymujemy: Oring 5×1

Oringi calowe i metryczne

Tutaj warto również przypomnieć o dwóch jednostkach występujących w oringach:

  • metryczne
  • calowe

Wśród wymienionych rodzajach można doczytać o normach i standardach występujących w oringach.

Jeżeli nadal nie masz pewności co do właściwych wymiarów, napisz do nas – Pomożemy w doborze właściwej rozmiaru oringów gumowych!

Zapraszamy do kontaktu!

Również do kontaktu telefonicznego:

+48 505 16 03 03

 

Jaką metodę wybrać?

Warto jednak pamiętać, że w przyrodzie istnieje wiele metod wymiarowania oringów. Jedną z nich jest podawanie średnicy wewnętrznej w stosunku do zewnętrznej albo odwrotnie. Współczesna technika idzie nam na rękę do tego stopnia, że możemy nawet całkowicie zwolnić się z obowiązku samodzielnego mierzenia oringów poprzez zastosowanie specjalnego stożka. Ten zgrabny element pomiarowy pozwoli nam błyskawicznie zidentyfikować blisko 200 podstawowych rozmiarów oringów. Wystarczy nałożyć uszczelkę na stożek, a ona zatrzyma się w miejscu oznaczonym odpowiadającemu jej wymiarowi.

To jednak nie koniec problemu z szeroko pojętym oringowym miernictwem. Nie raz przyjdzie nam bowiem mierzyć stare oringi, które przez dłuższy czas pełniły funkcję uszczelnienia.

Czy w takim przypadku postępujemy identycznie jak z nówkami?

Wręcz przeciwnie.

Po pierwsze, wewnętrzną średnicę zużytych oringów musimy koniecznie zmierzyć na elemencie uszczelnianym. Jeśli zaś chodzi o grubość, to trzeba wykonać dwa pomiary (każdy w innym miejscu) i wyciągnąć średnią. To również nie daje nam stuprocentowej pewności, że dobrze zmierzyliśmy zdeformowany oring. Potrzebne jest więc, aby przy zakupie w jego miejsce nowego oringa, dodać do swojego zamówienia również oringi o rozmiar większym i rozmiar mniejszym przekroju. Niestety w tej kwestii rozmiar ma niebagatelne znaczenie!

Zapraszamy po Darmowy Katalog: Oringi Katalog w PDF dostępny tutaj: oringi katalog

Wyroby gumowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Potrzebuje właściwej oferty? Skontaktuj się z Nami z POWER Rubber

Oferujemy Wsparcie i Doradztwo w zakresie oferowanych wyrobów i ich Produkcji.

Zapraszamy do opisania danej sytuacji, zapytania. Przedstawimy właściwe rozwiązania. Przygotujemy wycenę oraz harmonogram produkcji. Zapraszamy

Opiszę co potrzebuję
w Formularzu kontaktowym!