Fraud Blocker

Jak zrobić podjazd na wózek inwalidzki?

Jeżeli członek twojej rodziny porusza się na wózku inwalidzkim, należy umożliwić mu łatwy i bezpieczny dostęp do domu. Podjazd powinien być zaprojektowany i wykonany w taki sposób, aby spełnić wszystkie potrzeby osoby na wózku inwalidzkim, przy jednoczesnym spełnieniu wymogów budowlanych. Rampa musi być solidna i bezpieczna podczas użytkowania o każdej porze roku (deszcz, śnieg, jesienne liście). Podjazdy dla wózków inwalidzkich mogą być stałe lub przenośne. Rampa stała wymaga często uzyskania dodatkowych pozwoleń na budowę, natomiast przenośna może być wykonana samodzielnie. Rampy podjazdowe dla osób niepełnosprawnych to zapewnienie im łatwego dostępu do różnego rodzaju budynków. Poniżej przedstawiamy informacje, na co należy zwrócić uwagę, aby zapewnić bezpieczne podjazdy dla osób niepełnosprawnych.

Projekt podjazdu dla wózka inwalidzkiego

Wystarczy spełnić kilka kluczowych wymagań dotyczących budowy podjazdów dla wózków, aby były bezpieczne i funkcjonalne.

Zmierz długość i zaprojektuj konstrukcję

W pierwszej kolejności należy dokonać pomiaru odległości od progu do ziemi, uwzględniając przy tym punkt wejścia do domu. Określ długość podjazdu pamiętając o tym, aby nachylenie było łagodne. Weź pod uwagę obszar do budowy podjazdu – może okazać się, że rampa jest dłuższa niż wolne miejsce, którym dysponujesz. Jeżeli powierzchnia, którą dysponujesz jest zbyt mała, możesz zrobić zwrotnice oraz płaskie platformy odpoczynkowe. Podjazd dla wózków inwalidzkich musi być zgodny z przepisami budowlanymi i w niektórych przypadkach jego instalacja wymaga uzyskania pozwolenia.

 

Wybierz kształt pochylni

Mamy trzy podstawowe rodzaje kształtów, które są pomocne w budowie podjazdu dla osób niepełnosprawnych na wózkach inwalidzkich. Oto one:

  • kształt liniowy (prosty) – podjazd wraz z najazdami przebiega w linii prostej
  • w kształcie litery „L” –  początkowo biegnie w linii prostej, następnie na spoczniku poziomym zgina się pod kątem 90 stopni
  • w kształcie litery „U” (zwrotna) – występuje jedna (lub więcej) płaska platforma spoczynkowa , na której następuje obrót rampy o 180 stopni

Wybór kształtu uzależniony jest od rozmiaru podwórka, a także od przeszkód, które się na nim znajdują (żywopłot, inny dom i ogród, chodnik).  Wiele osób kieruje się również estetyką wizualną.

 

Ograniczenia przestrzeni

Ograniczenia przestrzeni mają wpływ na lokalizację podjazdu i mogą wynikać z niewielkiej ilości miejsca na jego instalację oraz napotkanych przeszkód (drzewa, chodniki, budynki). W sytuacji, kiedy podjazd musi być zaprojektowany na mniejszej przestrzeni, jego konstrukcja przybiera kształt litery „U”.

 

Materiał

Materiał, z którego będzie wykonany podjazd na wózek inwalidzki powinien być stabilny, twardy i odporny na poślizg w różnych warunkach atmosferycznych. Nawierzchnia zjazdu powinna być szorstka lub karbowana. Jeżeli wykonujesz podjazd samodzielnie, używaj drewna poddanego obróbce, które jest trwalsze i bardziej odporne na niekorzystne działanie warunków atmosferycznych. Do łączenia elementów użyj śrub do montażu. Betonowe podjazdy są bardziej kosztowne w budowie. Ich zaletą są niewielkie wymagania dotyczące konserwacji. Do budowy pochylni możesz również wykorzystać stal lub aluminium.

 

Oszacuj koszt budowy

Na koszt budowy podjazdu składa się: cena za materiały budowlane, koszt dostaw, opłata dla wykonawcy (jeżeli rampy nie wykonujemy samodzielnie), opłata za ewentualne pozwolenie na budowę.

 

Konstrukcja podjazdu – Na co zwrócić uwagę?

W celu poprawy dostępności do budynków osobom, które nie mogą korzystać ze schodów, należy zadbać o montaż bezpiecznych i solidnych ramp. Przed rozpoczęciem pracy weź pod uwagę takie elementy jak: wielkość powierzchni do instalacji pochylni, punkt wejścia do domu, długość i kąt nachylenia podjazdu, ewentualne uzyskanie pozwolenia na budowę.

 

Wejście do domu

Drzwi wejściowe powinny być łatwo dostępne z ustawionego podjazdu, a także zapewniać bezkolizyjny wjazd wózka do środka. Dopuszcza się próg w drzwiach wejściowych nie wyższy niż 2 cm.

Długość i nachylenie podjazdu

Istotną kwestią jest dokonanie pomiaru odległości progu od ziemi, ustalenie długości podjazdu oraz kąt jego nachylenia. Rampa powinna być na tyle długa, aby umożliwić osobie poruszającej się na wózku inwalidzkim na swobodny wjazd i zjazd. Podjazd o długości ponad 9 m powinien być podzielony na krótsze odcinki przy pomocy płaskiej platformy (spoczników poziomych) o długości co najmniej 1,4 m. Pochylnia o wysokości do 0,15 m powinna mieć kąt nachylenia wynoszący 15%, do 0,5 m – 8%, a powyżej 0,5 m – 6%. Określenie długości i kąta nachylenia jest najważniejszym elementem w budowie podjazdu. Łagodne nachylenie umożliwia osobom mającym problem z poruszaniem się na bezpieczny zjazd i wjazd bez pomocy opiekuna.

 

Wysokość podjazdu

W długich podjazdach należy zapewnić płaską platformę do odpoczynku.

 

Płaska platforma spoczynkowa (spoczniki poziome)

Wyróżniamy trzy rodzaje spoczników poziomych: górne, dolne i ewentualnie pośrednie. Płaska platforma górna powinna umożliwić osobie na wózku inwalidzkim swobodne otwarcie drzwi bez ryzyka zjechania do tyłu. Spoczniki poziome pośrednie umieszcza się w zależności od długości i nachylenia rampy.  W celu uniknięcia potknięcia się i przewrócenia opiekuna osoby niepełnosprawnej na wózku, dolna platforma powinna znajdować się jak najbliżej ziemi.

 

Szerokość rampy

Minimalna szerokość podjazdu powinna zmieścić wózek inwalidzki i zapewnić odstęp między nim a poręczą. Odpowiednia szerokość podjazdu sprawia, że użytkownik będzie miał możliwość swobodnego manewrowania wózkiem.

 

Dodatkowe elementy zwiększające bezpieczeństwo

Rampy podjazdowe zamontowane na wysokość schodów powinny być wyposażone w dodatkowe elementy zwiększające bezpieczeństwo użytkownika. Do dodatkowych zabezpieczeń zaliczamy: poręcze, zabezpieczenie krawędzi oraz powierzchnię antypoślizgową. Zbyt wąski, stromy lub śliski podjazd może być przyczyną wielu obrażeń. Warto zbudować rampę wraz z dodatkowymi elementami zabezpieczającymi. Oto najważniejsze z nich:

 

Poręcze

Ze względów bezpieczeństwa zaleca się, aby poręczne znajdowały się po obu stronach podjazdu, na wysokości 70-75 cm oraz 85-90 cm nad poziomem pochylni. Poręcze powinno zamontować się w sposób ciągły, bez przerw. Dzięki nim, ryzyko wypadnięcia osoby na wózku lub stoczenia się po rampie jest wyeliminowane. Montaż poręczy zapobiega również przypadkowemu ześlizgnięciu się wózka. Poręcze powinny być przedłużone o 30 cm przed początkiem i końcem biegu. Warto wiedzieć, że szerokość poręczy powinna być mniejsza dla dzieci oraz osób, które mają problem z chwytaniem. W celu zapobiegnięcia zjazdu kół, należy zamontować krawężnik lub ogranicznik na początku i końcu rampy.

 

Zabezpieczenia krawędzi

Podjazdy z zabezpieczoną krawędzią zapobiegają ześlizgnięciu się z niej wózków. Krawężnik (listwa progowa) powinna być zamontowana po obu stronach pochylni.


Powierzchnia antypoślizgowa

Rampy podjazdowe dla wózka inwalidzkiego muszą być stabilne i dobrze zabezpieczone. W celu uniknięcia ześlizgnięcia się i doznania obrażeń z tym związanych, należy zadbać o to, aby podjazdy na całej długości pokryte były powierzchnią antypoślizgową. Powierzchnia powinna być również na tyle szeroka, aby umożliwić swobodny zjazd i wjazd.

 

Rampa stała

Dzięki wykopaniu otworów na słupy, rampa stała zyska bardziej trwałą i stabilną konstrukcję. W przypadku budowy rampy przenośnej nie wykopuje się otworów.

Mostek Kablowy- Najazd POWER759

Pełna oferta najazdów gumowych z utwardzonej gumy

Podjazd z utwardzonej gumy

Podjazdy progowe wykonane z wulkanizowanej gumy to trwałe i bezpieczne rozwiązanie stworzone z myślą o osobach poruszających się na wózkach inwalidzkich. Dzięki właściwościom antypoślizgowym doskonale sprawdzają się do użytku zewnętrznego. Są odporne na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych (śnieg, deszcz, grad). Gumowe rampy progowe są przenośne i z łatwością można je zamontować w dowolnym miejscu. Długość najazdu uzależniona jest od wysokości pochylni, dzięki czemu cała konstrukcja zapewnia bardzo dobrą przyczepność dla wózków i pieszych. Podjazdy gumowe dla osób niepełnosprawnych są pomocne podczas pokonywania wzniesień tj. krawężniki, progi drzwi, wysoki stopień. Rampy progowe sprawdzą się w domach prywatnych, lokalach usługowych, szpitalach, domach opieki, budynkach użyteczności publicznej.

W ofercie sklepu Power Rubber znajdziesz podjazdy dla osób niepełnosprawnych. Możliwa dostawa produktu na terenie całej Polski (Kraków, Tomaszów Mazowiecki, Gdańsk, Olsztyn, Białystok, Łódź, Lublin i in.). Zapraszamy do kontaktu.

Artykuły gumowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również

Posadzki przemysłowe PVC

Posadzki przemysłowe PVC

Posadzki przemysłowe dzielą się na różne rodzaje takie jak takie:

  • Posadzki przemysłowe wykonane z włókien stalowych,
  • Posadzki przemysłowe betonowe (cementowe),
  • Posadzki przemysłowe... Dowiedz się więcej

Potrzebuje właściwej oferty? Skontaktuj się z Nami z POWER Rubber

Oferujemy Wsparcie i Doradztwo w zakresie oferowanych wyrobów i ich Produkcji.

Zapraszamy do opisania danej sytuacji, zapytania. Przedstawimy właściwe rozwiązania. Przygotujemy wycenę oraz harmonogram produkcji. Zapraszamy

Opiszę co potrzebuję
w Formularzu kontaktowym!