Mata antystatyczna ESD

Maty antystatyczne to maty ESD

Maty antystatyczne to maty ESD
Maty ESD odprowadzające ładunki elektrostatyczne, czyli są to maty antystatyczne. Maty podłogowe, na stoły robocze, pólki. Dostępne w pełnych rolkach, metrach bieżących i jako maty modułowe. Wyposażone najczęściej w zatrzask umożliwiający podłączenie uziemienia. Co ważne, oferowane maty są odporna na cynę lutowniczą. Rezystancja powierzchni maty antystatycznej jest w zakresie: 1 x 103 Ω. do 105 Ohm-a.

Mata antystatyczna esd
W zakładach produkcji przemysłowej zapewnienie odpowiednich warunków pracy wymaga dodatkowej ochrony przed szkodliwym działaniem wyładowań elektrostatycznych. Doskonale sprawdzą się przy tym maty nieprzewodzące, które pozwalają zachować maksymalne bezpieczeństwo i komfort dla pracowników. Mata antystatyczna z opaską skutecznie zabezpiecza przed powstawaniem wyładowań elektrostatycznych, które mogą być szkodliwe dla zdrowia pracowników. Maty ESD sprawdzą się jako ochrona blatu stołu oraz elementów przed uszkodzeniem przez ładunki elektrostatyczne. Prezentowane w naszym sklepie maty antystatyczne z uziemieniem znajdą swoje zastosowanie w warsztatach elektroników oraz w serwisach komputerowych.

mata antystatyczna esd

Pokaż Filtry

Wyświetlanie wszystkich wyników: 9

Wyświetlanie wszystkich wyników: 9

Mata antystatyczna ESD

Mata antystatyczna ESD zapobiega wyładowaniom elektrostatycznym. Stworzona jest z materiałów, które odprowadzają ładunki elektrostatyczne z przedmiotów, które są na niej umieszczone.

ESD – co to oznacza?

ESD (Electrostatic Discharge) oznacza wyładowanie elektrostatyczne. Wiele powierzchni przewodzi elektryczność statyczną. W ciągu swojego życia wielokrotnie doświadczamy ESD, gdy dotkniemy metalowej klamki, mamy kontakt z ubraniem innej osoby, wcieramy balon we włosy. Takie małe wyładowania elektrostatyczne są nieszkodliwe. A co w przypadku wyładowań elektrycznych w urządzeniach przemysłowych lub technicznych?

Zagrożenia elektrostatyczne

Wyładowania elektrostatyczne są szczególnie niebezpieczne w zakładach, które produkują części elektroniczne. Mata ESD podłogowa zapewnia bezpieczeństwo pracownikom oraz elementom elektronicznym, chroniąc je przed trwałymi uszkodzeniami. W przypadku iskry elektrycznej istnieje ryzyko pojawienia się pożaru lub wybuchu na skutek zapłonu materiałów łatwopalnych (gazy, chemikalia).

Główne zagrożenia elektrostatyczne to:

 • Rażenia elektrostatyczne
 • Negatywny wpływ na urządzenia elektroniczne
 • Możliwość pojawienia się pożarów lub wybuchów

Dlaczego tak ważne jest stosowanie mat antystatycznych ESD?

Wyładowania elektryczne mogą trwale uszkodzić lub zniszczyć elementy elektroniczne. Mata antystatyczna na biurko zapobiega nagłym wyładowaniom elektrostatycznym między naładowanymi elektrycznie przedmiotami, które mają ze sobą kontakt. Mata ESD stołowa używana jest w celu kontroli wyładowań elektrostatycznych. Jej użycie chroni przed iskrami elektrycznymi, które w kontakcie z łatwopalnymi chemikaliami lub gazami mogą doprowadzić do eksplozji.

Zastosowanie mat ESD

Ryzyko powstania wyładowań elektrostatycznych występuję w wielu środowiskach pracy. Oto przykładowe zastosowanie mat ESD:

 • Zakłady produkcyjne
 • Serwisy komputerowe
 • Sale operacyjne
 • Środowiska, w których występują materiały łatwopalne
 • Warsztaty samochodowe
 • Gabinety lekarskie
 • Linie montażowe
 • Serwerownie komputerowe

Maty dielektryczne ESD