Aktywatory i primery

Aktywatory i primery

Aktywatory

Aktywatory to środki chemiczne katalizującym reakcję polimeryzacji klejów akrylowych i anaerobowych lub też może pełnić rolę przyspieszacza (akceleratora) takiej reakcji dla klejów cyjanoakrylowych. Aktywatory są też swojego rodzaju katalizatorami, reaktorami, akceleratorami lub też utwardzaczami.

Aktywatory

Primery

Primer (nazwa produktu), substancja którą trzeba rozprowadzić na powierzchni tworzyw na tyle wcześniej, aby rozpuszczalni zdążył odparować przed naniesieniem kleju. Primery podnoszą w znacznym stopniu przyczepność kleju do słabo klejących się powierzchni, tworzyw sztucznych lub aluminium stali.

klej cyjanoakrylowy, klej do gumy

Aktywator do klejów cyjanoakrylowych

Aktywatory umożliwiają osiągnięcie efektu końcowego w czasie od 2 do 60 sekund, w zależności od rodzaju podłoża, temperatury, rodzaju kleju ca. Najczęściej aktywator jest używany w sytuacji gdy chcemy uzyskać jak najszybszy efekt sklejenia, np. tworzyw sztucznych. Kolejnym przypadkiem, w którym aktywator jest niezbędny, jest moment gdy szczelina jest na tyle duża że żaden rodzaj klejów nie chce związać.

Niektóre kleje niejednoskładnikowe są w stanie połączyć powierzchnie tylko w kontakcie z jonami aktywnych metalami. Do tej grupy należą kleje anaerobowe oraz inne z grupy żywic metakrylowych, różne rodzaje klejów akrylowych. O ile kleje akrylowe będą utwardzać się w kontakcie z metalami to kleje modyfikowane muszą zostać użyte odpowiednie aktywatory. Pamiętajmy jednak że używane z klejami aktywatory i primery nigdy nie zastąpią działania odtłuszczaczy i zmywaczy. Primery można tylko używać na suchych i czystych powierzchniach. Należy dobrze czytać instrukcję zamieszczoną na opakowaniu klejów i stosować się dokładnie do zaleceń. Informacje jakie aktywatory i primery użyć jest bardzo ważna aby mieć pewność że nie uszkodzimy materiału klejonych. Primer jest zawsze używany w celu podniesienia przylegania klejów do różnych podłoży lub uzyskania jakiegokolwiek przylegania klejów dla materiałów trudnosklejalnych.

Wyroby gumowe sklep internetowy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Potrzebuje właściwej oferty? Skontaktuj się z Nami z POWER Rubber

Oferujemy Wsparcie i Doradztwo w zakresie oferowanych wyrobów i ich Produkcji.

Zapraszamy do opisania danej sytuacji, zapytania. Przedstawimy właściwe rozwiązania. Przygotujemy wycenę oraz harmonogram produkcji. Zapraszamy

Opiszę co potrzebuję
w Formularzu kontaktowym!