Bezpieczne Nawierzchnie na Place Zabaw – Maty Przerostowe Zielone

Bezpieczne Nawierzchnie na Place Zabaw – Maty Przerostowe Zielone

Place zabaw, czy plenerowe siłownie są niezwykle trudnym terenem, jeśli chodzi o dobór nawierzchni. Z jednej strony musi być ona wytrzymała, szczególnie, jeśli miejsce ma być intensywnie eksploatowany, a z drugiej strony miękka, gdyż musi zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa i amortyzacji w razie upadku. Jeśli dołożymy do tego dodatkowe wymagania, związane z kompatybilnością z terenem zielonym czy kosztem i łatwością instalacji, to wybór odpowiedniej, czyli bezpiecznej nawierzchni nie należy do najłtawiejszych wyborów.

Bezpieczna Nawierzchnia – Charakterystyka

Jeśli chodzi o najważniejszy aspekt placu zabaw wyposażonego w nasze maty – ochronę przed urazami w czasie upadku – jej własności specyfikuje norma EN1177 i jej krajowa implementacja PN-EN1177-1:2009. Opisuje ona jakiej grubości musi być nawierzchnia wykonana z danego materiału, aby uchronić przed urazem głowy (tak zwane kryterium HIC) z wysokości, która także podana jest w norma. Dla różnych materiałów podłoża norma specyfikuje różne krytyczne wysokości upadku i tak np. dla darni jest to nie więcej niż jeden metr, a dla 20 cm warstwy wiórów (o wielkości ziarna od 5 mm do 30 mm) czy kory drzewnej (o wielkości ziarna od 20 mm do 80 mm) już dwa metry. Nawierzchnie syntetyczne, które spełniają kryterium HIC EN1177 charakteryzują się wysokością krytyczną aż do trzech metrów. Na tym jednakże nie kończą się ich zalety.

bezpiczeny-plac-zabaw
bezpieczny plac zabaw z kolorowymi matami gumowymi

Maty Przerostowe – Zalety Maty

Syntetyczne nawierzchnie, takie jak maty przerostowe, charakteryzują się o wiele lepszymi parametrami eksploatacyjnymi i wyższą estetyką. Są one dużo bezpieczniejszą nawierzchnią dla placów zabaw czy siłowni niż używany często piasek lub te trociny czy kora. Maty przerostowe są także dużo trwalsze i tańsze w eksploatacji. Dzięki temu, że maty przerostowe ukrywane są w ziemi, łączą w sobie zalety mat syntetycznych (takich jak popularne ostatnio nawierzchnie gumowe) oraz trawnika. Nawierzchnia wykonana z maty przerostowej wygląda niemalże jak trawnik, szczególnie jeżeli korzystamy z zielonej maty przerostowej, jakie niedawno dodane zostały do oferty. Mimo to, zapewnia ona wysokie parametry użytkowe nawierzchni podczas zabaw dzieci na terenie placów zabaw.

Mata przerostowa, oprócz zapewniania ochrony przed urazami w czasie upadku, zgodnie z normą EN1177, z wysokości do trzech metrów, jest także antypoślizgowa. Oferowane maty przerostowe na plac zabaw spełniają wymagania antypoślizgowe normy BS-EN 7188:1998. Dzięki temu zapewniają nawierzchnię, która nie tylko zapobiega urazom w czasie upadku podczas korzystania z placu zabaw, ale także zapewnia doskonałą przyczepność na przykład podczas biegania. Nie trzeba nawet tłumaczyć dlaczego jest to ważne na takim terenie.

Dodatkowo, z uwagi na wykonanie z specjalnych materiałów, sprzedawane maty przerostowe są trudnopalne. Pozytywnie odróżnia je od takich nawierzchni jak trociny i kora – materiały te łatwo zajmują się ogniem, nie zapewniając bezpieczeństwa na przykład na odkrytych siłowniach w plenerze. Co więcej, łatwo w nich niezauważyć szkła, czy innych ostrych i niebezpiecznych przedmiotów, które mogą skaleczyć nasze bawiące się dzieci. To kolejna zaleta, jakie uzyskujemy stosując maty na placach zabaw.

mata przerostowa gumowa

Maty Przerostowe – Norma BS EN 4790:1987

hic oznaczenie dla mat na place zabaw
hic oznaczenie dla mat na place zabaw

Oferowane nasze maty przerostowe na place zabaw spełniają wymagania normy BS EN 4790:1987, dzięki temu zapewniają nam gwarancję, że przypadkowo zaprószony ogień nie rozniesie się po całej powierzchni. Instalacja mat przerostowych jest bardzo prosta – wystarczy ułożyć je na przygotowanej ziemi i przykryć glebą, na której wysiać można np. trawę. Wykop, jaki przygotować trzeba pod tego rodzaju matę jest bardzo płytki – ma ona zaledwie 23 mm wysokości. To niewiele w porównaniu z co najmniej 300 milimetrami grubości nawierzchni z kory, piasku czy trocin, która to według normy EN1177 zapewniać ma taką samą ochronę przed urazami w czasie upadku jak mata przerostowa.

Co to oznacza?

Oznacza to, że bezpieczne maty potrzebują miejszego zaangażowania w przystosowanie posadzki pod zabawy dla naszych najmłodszych w szkołach, przedszkolach, czy placach zabaw, a nawet – zgodnie z najnowszym trendem: na osiedlach mieszkalnych, czy na podwórkach domków jednorodzinnych.

maty-na-place-zabaw-zielone

Mata ażurowa – Główna zaleta

Mata ażutowa ma jeszcze jedną ważną cechę charakterystyczną. Wynika to z jej budowy. Jeżeli zastanowimy się nad tym, kojarząc otwory w naszych matach to możemy łatwo przejść do wniosków. Otwory pozwalają na przepływ opadów atmosferycznych w głąb ziemii oraz przerost trawy. Tym samym, oprócz kwasnych deszczów, umożliwiamy dostarczenie wody do roślinności, co pozwala na jej rozwój, pod oraz nad matami, delikatnie niwelując ich wygląd z naszego pola widzenia. Pozwala to, aby plac zabaw, czyli miejsce zabaw dla najmłodszych zostało zaprojektowane w zgodzie z naturą, a przecież, na tym też zależy, aby nasze dzieci mogły przebywać blisko natury.

Na tym jednak nie kończą się zalety mat przerostowych. Są one dużo bardziej trwałe niż kora lub trociny, które trzeba wymieniać niemalże co roku. Mata przerostowa może wiele lat spełniać swoje zadania bez konieczności jej wymiany, co pozwala na rozwój i wzrost naturalnej roślinności, którego główym rodzajem jest trawa.

Nawierzchnia gumowa na Place Zabaw – Podsumowanie

Podsumowując – maty przerostowe są doskonałą nawierzchnią na place zabaw oraz na plenerowe siłownie. Nowy wariant kolorystyczny zielony, sprawia, iż zielone maty idealnie wtapiają się w trawnik, są umiarkowane kosztowo w zakupie, tanie w eksploatacji i łatwe w montażu, a zapewniają takie same, a nawet lepsze parametry użytkowe niż klasyczne nawierzchnie. Maty te spełniają ścisłe wymagania norm, dotyczące ochrony przed urazem w czasie upadku, antypoślizgowością i trudnopalnością. Jesteś w stanie wyobrazić sobie lepszą nawierzchnię gumową dla naszych placów zabaw niż Zielone Maty Przerostowe?

Zadbaj o zdrowie naszych dzieci stosująć maty gumowe z atestem PZH oraz certyfikatem HIC na place zabaw!

Sklep internetowy z wyrobami gumowymi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Potrzebuje właściwej oferty? Skontaktuj się z Nami z POWER Rubber

Oferujemy Wsparcie i Doradztwo w zakresie oferowanych wyrobów i ich Produkcji.

Zapraszamy do opisania danej sytuacji, zapytania. Przedstawimy właściwe rozwiązania. Przygotujemy wycenę oraz harmonogram produkcji. Zapraszamy

Opiszę co potrzebuję
w Formularzu kontaktowym!