Chodniki elektroizolacyjne

Chodniki elektroizolacyjne

Chodnik elektroizolacyjny to wyrób przeznaczony do wykładania podłóg w celu ochrony osób pracujących przy urządzeniach wykorzystujących prąd. Elektroizolacyjne elementy wyposażenia hal produkcyjnych, rozdzielni energii elektrycznej,  maszynowni pojazdów mają za zadanie zabezpieczać pracowników oraz zmniejszać ryzyko porażenia prądem. Wysoka wytrzymałość produktu jest powodem, dla którego warto wybrać właśnie chodnik elektroizolacyjny. Chodnik elektroizolacyjny w klasie 2 przechodzi próbę napięcia przemiennego probierczego 20 kV. Bardzo istotne jest coroczne potwierdzanie prawidłowego działania chodników, w tym celu należy zlecać badania produktu. Od tego zależy zdrowie i życie ludzi pracujących przy urządzeniach elektrycznych.

Właściwości chodników elektroizolacyjnych

Chodniki elektroizolacyjne produkowane są z gumy o właściwościach izolujących, której wytrzymałość dielektryczna to minimum 10 kV. Zgodnie z wymogami bezpieczeństwa chodnik wytrzymuje próbę napięcia o wartości 20 kV. Chodnik ma przede wszystkim izolować od maszyn wykorzystujących źródła wysokiego napięcia, jednak posiada także inne przydatne właściwości. Wysoką jakość produktu potwierdza to, że chodniki elektroizolacyjne produkowane są zgodnie z międzynarodową normą PN-IEC 61111:2002.  Charakteryzują się odpornością na działanie kwasów, olejów oraz niskich temperatur. Wszystkie te cechy potwierdzano w badaniach, a strona internetowa lub sklep stacjonarny z tego rodzaju wyrobami udzielają takich informacji o produkcie. Wysoka wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne oraz szerokość wyrobu sprawiają, że chodnik elektroizolacyjny może stanowić także ochronę podłoża przed zniszczeniem. Dodatkowo wyrób ten jest antypoślizgowy, co także wpływa na bezpieczeństwo i komfort pracowników. Chodniki są podzielone ze względu na klasy , dobiera się ją w zależności od napięcia znamionowego urządzeń, przy których mają być ułożone chodniki. Najpowszechniej stosowaną klasą jest klasa 2, wytrzymująca napięcie 20 kv. Chodniki te najczęściej dostępne są w rolkach, jednak można je nabyć także w formie maty. Grubość klasy 2 proponowana przez producentów to 5 mm, jeśli zaś chodzi o szerokość, to można wybierać spośród kilku wariantów, najczęściej jest to ok. 100 cm . Na grubość chodnika wpływa jego przeznaczenie oraz klasa. Elektroizolacyjne chodniki produkowane są tak, że strona wierzchnia jest ryflowana, co sprawia, że produkt jest antypoślizgowy, a strona spodnia jest moletowana odciskiem tkaniny. Co istotne, każdy chodnik elektroizolacyjny powinien być poddany próbie napięciowej z zastosowaniem napięcia probierczego przemiennego o wartości skutecznej 20 kV. Chodniki nie powinny być używane w miejscach, w których mogą być wystawione na nieprzerwane działanie ozonu i promieni słonecznych, może to bowiem negatywnie wpłynąć na ich skuteczność, obniżając ją. Chodzik elektroizolacyjny jest także niezwykle odporny na rozdzieranie i starzenie cieplne. Dzięki temu produkt może być skutecznie używany przez lata. Wytrzymałość produktu jest jego niewątpliwie dużą zaletą, ponieważ raz kupiony chodnik wystarczy na długi czas. Należy jedynie pamiętać o regularnych badaniach zgodnie z zaleceniami producenta w celu sprawdzenia, czy działanie chodnika jest prawidłowe. Ma to szczególnie ważne znaczenie, ponieważ niesprawny chodnik elektroizolacyjny stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia osób z niego korzystających.

dywanik elektroizolacyjny

Gdzie używać chodników?

Celem stosowania chodników o właściwościach elektroizolacyjnych jest przede wszystkim ochrona pracowników obsługujących urządzenia elektroenergetyczne. Jest to dodatkowe zabezpieczenie chroniące przed zagrożeniami elektrycznymi, np. porażeniem prądem na wypadek awarii maszyny. Dzięki stosowaniu tego rodzaju chodnika zwiększa się komfort oraz bezpieczeństwo pracy. Chodniki elektroizolacyjne umieszcza się na płaskich powierzchniach, czyli na podłogach w halach, korytarzach, na podestach oraz przy stanowiskach pracy. Elektroizolacyjne chodniki wykorzystuje się przy obsłudze urządzeń elektroenergetycznych o napięciu do 20 kV. Chodniki elektroizolacyjne są stosowane głównie do tego, by zapewniać ochronę podczas pracy przy urządzeniach elektrycznych o maksymalnym napięciu znamionowym 17000 V dla napięcia przemiennego i 25500 V dla napięcia stałego. Można je układać w prosty sposób na dowolnych płaskich powierzchniach bez konieczności stosowania dodatkowych metod łączenia lub montowania. Ze względu na poważne ryzyko wypadku spowodowanego porażeniem prądem, intensywne użytkowanie chodnika, niszczący wpływ czynników środowiskowych oraz możliwość pojawienia się uszkodzeń wynikających z zużycia zaleca się wykonywać badania nie rzadziej niż raz na 12 miesięcy. Po roku użytkowania chodnik należy usunąć z miejsca pracy, zlecić badania i jeśli okażą się pozytywne, chodnik może zostać przywrócony do użytku.  Cena, którą trzeba zapłacić za taki produkt jest niewielka w porównaniu z ochroną, którą zapewnia.

chodnik elektroizolacyjny coba switch vde

Wysokiej jakości chodniki elektroizolacyjne kupisz tutaj 

Koszt oraz dostępność chodników elektroizolacyjnych

Cena produktu jest ściśle związana z parametrami chodnika. Im większa jego grubość lub szerokość, tym wyższa cena. Koszty są uzależnione także od tego, jak długiego chodnika potrzebuje klient. Możliwe jest nabycie całej rolki lub przycięcie chodnika do określonego wymiaru. Cena będzie też zależna od wybranej klasy. Chodnik elektroizolacyjny można zakupić w sklepie stacjonarnym z produktami przemysłowymi i budowlanymi lub na stronie sklepu internetowego. Adres konkretnego sklepu dostępny jest w wyszukiwarce po wpisaniu kluczowych informacji. Strona internetowa lub sklep to także źródło informacji o danym produkcie. Warto zagłębić się w podane parametry i cechy, by wiedzieć, czego można oczekiwać po wybranym chodniku. Zabezpieczenie w postaci chodników elektroizolacyjnych, a także innego rodzaju produkty wykonane z gumy można nabyć w sklepie POWER Rubber. Szeroki wybór towarów o wysokiej jakości, atrakcyjne ceny, szybka dostawa to zalety powyższego sklepu.

Wyroby gumowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Potrzebuje właściwej oferty? Skontaktuj się z Nami z POWER Rubber

Oferujemy Wsparcie i Doradztwo w zakresie oferowanych wyrobów i ich Produkcji.

Zapraszamy do opisania danej sytuacji, zapytania. Przedstawimy właściwe rozwiązania. Przygotujemy wycenę oraz harmonogram produkcji. Zapraszamy

Opiszę co potrzebuję
w Formularzu kontaktowym!