Cięcie płytek pod kątem 45 stopni i inne

Wybierając płytki ceramiczne lub porcelanowe do wykończenia przestrzeni należy pamiętać o optymalnym dopasowaniu do danego miejsca. Pomimo ogromnej różnorodności w wyborze, rozmaitych kształtach i rozmiarach, rzadko zdarza się, aby płytki idealnie pasowały do wykładanej podłogi. Taki efekt można jednak osiągnąć dzięki wykorzystaniu profesjonalnej usługi cięcia za pomocą sprężonego strumienia wody. Metoda water jet zdobywa coraz większą popularność dzięki wysokiej skuteczności równego cięcia płytek.

Różne rodzaje materiałów gresowych

Wykończenie wnętrz za pomocą cięcia płytek ceramicznych czy porcelanowych to doskonały sposób na eleganckie i ponadczasowe aranżacje. Wiele osób docenia je za bardzo różnorodny wybór rozmaitych kolorów, faktur i kształtów, co daje wiele możliwości tworzenia ciekawych i oryginalnych zestawień. Płytki ceramiczne charakteryzują się wieloma ważnymi walorami użytkowymi. Są niezwykle trwałe, a przede wszystkim bardzo łatwe w utrzymaniu w czystości w porównaniu z innymi materiałami. Obecnie technologia produkcji gresu jest bardzo rozwinięta i umożliwia uzyskanie różnorodnego wzornictwa w różnych stylach. Począwszy od klasycznych motywów kończąc na nowoczesnych gresach imitujących materiały drewnopodobne – z pewnością każdy wymagający klient znajdzie coś idealnego dla siebie i dobierze odpowiedni wzór do swoich wnętrz. Kolejnym rozwiązaniem jest gres wyrabiany z mieszanki glinki, skalenia i kwarcu. Można go z powodzeniem układać na ścianach, podłodze, ale także na zewnątrz. Dzięki swoim właściwościom doskonale sprawdzi się jako wykończenie tarasów czy balkonów. Przed zakupem warto jedynie zwrócić uwagę na twardość, ścieralność oraz wchłanialność wody. Te parametry pozwolą na odpowiednie wybranie płytki do swoich potrzeb, ponieważ wszystko zależy od tego, gdzie materiał będzie układany.

Cięcie płytek – opis technologii

Cięcie gresu i innych materiałów takich jak szkło, stal, drewno jest możliwe za pomocą nowoczesnej technologii cięcia strumieniem wody. Ciecz doprowadza się do ciśnienia około 4000 bar, a następnie jest ona przeprowadzana przez specjalną dyszę o małej średnicy. W efekcie powstaje bardzo silny strumień wody o szerokości zaledwie 0,1 mm i przewyższający prędkość dźwięku. Ta metoda jest bardzo szeroko stosowana do dokładnej obróbki płytek na zimno. Temperatura ciętych krawędzi płytek nie przekracza 100 st. Celsjusza, co sprawia, że nie powoduje odkształceń termicznych. Precyzyjne cięcie jest możliwe dzięki zaawansowanej technologi i profesjonalnemu wykonaniu. Powierzchnie płytek nie mają potem żadnych mikropęknięć, zarysowanych powierzchni. Strumień wody wykorzystuje się także do fazowania płytek, które jest obecnie uważane za najbardziej estetyczne wykończenie narożników.

Cięcie strumieniem wody – wady i zalety

Technika cięcia płytek wodą jest bardzo popularnym sposobem obróbki materiałów ze szkła, drewna, kamienia i wielu innych. Posiada wiele zalet, których nie mają tradycyjne mechaniczne rozdzielania powierzchni. Do jednych z większych atutów należy niezmienianie struktury obrabianego produktu. Cięcie krawędzi płytek wodą nie niesie za sobą ryzyka uszkodzenia ciągłości powierzchni, zarysowań ani zadrapań. Jest to szczególnie istotne w przypadku wykonywaniu dekoracyjnych kompozycji z drogich materiałów dostępnych w niewielkich ilościach. Metoda pozwala rozdzielać materiały, które trudno przeciąć w inny sposób takie jak krucha ceramika, tworzywa sztuczne czy kompozyty.  Ze względu na to, że jest to technika cięcia krawędzi płytek na zimno nie ma ryzyka porażenia prądem czy powstania pożaru po zapłonie iskrą. Coraz ważniejsza staje się także kwestia ekologii procesu. Obróbka strumieniem wody jest bezpieczna dla środowiska i wykorzystuje jedynie fizyczne właściwości cieczy przy dużym ciśnieniu. Jedynym problemem jest wysoki poziom hałasu oraz konieczność użycia specjalistycznego sprzętu. Bardzo trudno jest przeprowadzić takie cięcie we własnym zakresie w domowych warunkach i trzeba powierzyć to zadanie doświadczonym profesjonalistom. Hałas osiąga nawet 120 dB, czyli porównywalny poziom co w przypadku startującego odrzutowca. Wadą jest także stosunkowo mała prędkość przecinania podczas serwisu. Przez wykorzystywanie zaawansowanego technicznie sprzętu oraz pracę z ogromnym ciśnieniem, cały proces wymaga dużego poboru prądu przez pompę, co przekłada się także na wyższy koszt takiej usługi. Warto pamiętać, że kafle o efektownym wzorze na wyjściowej płytce nie nadają się do cięcia rzadną metodą. Jakakolwiek ingerencja w ich kształt lub wygląd może zupełnie zmienić zamierzony efekt. Zdecydowanie lepiej jest pozostawić je w oryginalnej formie i przycinać przy narożnikach neutralne płytki. Daje to bardzo estetyczne, schludny efekt. Taką metodę można stosować nie tylko na podłodze, ale także wykończając wyspę kuchenną czy inne nieregularne powierzchnie.

Dlaczego warto zainwestować w cięcie płytek wodą?

Aranżując daną przestrzeń należy jak najlepiej wybierać płytki tak, aby optymalnie wpasowały się w dane miejsce. Dotyczy to nie tylko estetyki, ale także rozmiaru i kształtu. Niestety bardzo rzadko zdarza się, że konkretny element idealnie dopasowuje się do wnętrza. W takich przypadkach konieczne jest profesjonalne cięcie materiałów, aby lepiej pasowały do całości łazienki, kuchni czy salonu. Cięcie płytek gresowych oraz fazowanie płytek to doskonały sposób na to, aby przestrzeń była w pełni funkcjonalna, a jednocześnie zachowała pożądany wygląd.  Cięcie wodą jest neutralne dla środowiska i w pełni ekologiczne. Jako jedna z niewielu metod gwarantuje tak doskonałą precyzję przycinania pod kątem 45 stopni i pozwala uzyskać dowolny kształt. Jest to nowoczesny sposób na uzyskanie wysokiej jakości materiału, dostosowanego kształtem do indywidualnych potrzeb. Jednocześnie nie ma ryzyka uszkodzenia powierzchni materiału. Woda pod tak wysokim ciśnieniem nie wpływa na powstawanie mikropęknięć czy zarysowań, co niestety często ma miejsce w przypadku innych metod.

Wybór profesjonalnej ekipy

Choć samodzielne docinanie płytek poprzez strumień wody o wysokim ciśnieniu, a następnie położenie glazury jest możliwe, to w rzeczywistości dużo bardziej opłaca się skorzystać z usług profesjonalnej ekipy budowlanej. Docinanie płytek wymaga specjalistycznego sprzętu oraz dużego doświadczenia. Jedynie wieloletni staż pracy pozwala na osiągnięcie pożądanych efektów i dokładnie wykończyć płytkę z gresu i innych materiałów tak, aby było to estetyczne. Specjalista potrafi trafnie określić grubość elementu oraz dobrać parametry cięcia, żeby spełniały oczekiwania klienta. Warto dodać, że ta metoda wymaga także dużo czasu i cierpliwości, aby wykonać to dokładnie. Kolejnym etapem jest położenie glazury i do tego także warto zatrudnić doświadczonego fachowca. Wysokiej jakości praca takiej osoby będzie dawała trwały efekt na wiele lat i nie będzie ryzyka uszkodzeń. Należy zwrócić szczególną uwagę na narożniki i powierzchnię przy krawędziach dokonanych cięć.  Profesjonalnie zrobione kafelki po obróbce nie powinny mieć żadnych wyszczerbień, nierówności ani odprysków.  Jest to bardzo istotne w przypadku fazowania płytek, czyli przycinanie krawędzi płytek pod kątem 45 stopni.  Po wyszlifowaniu powierzchni krawędzi płytki ładnie do siebie przylegają. W ten sposób można zapewnić całości estetyczny wygląd. Powstałą szczelinę, która powstaje po przyklejeniu płytek należy następnie wypełnić fugą w wybranym kolorze.

Estetyczne wykończenie wnętrz – płytki cięte pod kątem 45 stopni

Płytki ceramiczne cieszą się niesłabnącą popularnością i są jednym z najczęściej wybieranych materiałów służących do wykańczania kuchni czy łazienek. Cechują się wysoką wytrzymałością, odpornością na ścieranie oraz bardzo szeroką dostępnością. Obecnie bardzo popularnym sposobem wykończenia narożników jest fazowanie płytek gresowych lub innych pod kątem 45 stopni. W profesjonalnych sklepach z akcesoriami budowlanymi można dostać obecnie niezliczoną ilość wzorów takich elementów wykończeniowych. Dzięki bogactwu kolorów, wzorów i kształtów każdy może z powodzeniem wykorzystać je do oryginalnych i niepowtarzalnych aranżacji wystroju wnętrz. Wysokiej jakości płytki ceramiczne znajdują zastosowanie już nie tylko w gospodarstwach domowych, ale także w hotelach, restauracjach oraz biurach. Szczególnie w takich przestrzeniach często się zdarza, że płytka musi być odpowiednio przycięta, aby pasowała do kształtu pomieszczenia. Choć najpopularniejszym sposobem na wykorzystanie płytek ceramicznych jest pokrycie powierzchni podłogi, pięknie prezentują się ozdobnie układane elementy na ścianach. Cięcie płytek pod kątem umożliwia tworzenie modnych obecnie rombów oraz innych nieregularnych kształtów. W ten sposób można stworzyć ciekawe kompozycje do nowoczesnych wnętrz.

Możliwości obróbki płytek pod kątem

Cięcia płytek wodą pod wysokim ciśnieniem umożliwiają także osiągnięcie niezwykle modnego efektu geometrycznego. Cięcie pod kątem 45 stopni idealnie sprawdzi się do estetycznego wykończenia narożników. Odpowiednio przycięte kafelki i płytki z dodatkiem glazury układane w różnorodne wzory dają wiele możliwości ciekawych aranżacji wnętrz kuchni, łazienki oraz innych pomieszczeń. Wiele osób decyduje się na realizację efektownych rozet podłogowych wedle swojego własnego projektu. Mozaiki ceramiczne cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem i dają możliwość realizacji prawdziwie unikatowych form użytkowych. Jest to doskonałe rozwiązanie w przypadku okrągłych, obłych lub innych nieregularnych powierzchni w domu. Większość firm profesjonalnych usługowych oferuje w ramach serwisu fazowanie szkła, a także cięcie dekoracji po łuku oraz w linii prostej za pomocą odpowiedniego sprzętu. Są to specjalistyczne usługi i dobrze jest znaleźć doświadczonych profesjonalistów, którzy zagwarantują pożądany efekt, a także doradzą w aranżacji. Metoda waterjet pozwala na precyzyjne przycięcie każdego z elementów takiej mozaiki. Takie doskonale obrobione płytki przypadną do gustu zwłaszcza osobom, które cenią oryginalne i stylowe rozwiązania, a od elementów wykończeniowych oczekują wysokiej jakości, trwałości i estetycznego wyglądu.

O czym warto pamiętać?

Wybierając płytkę do obróbki pod kątem warto zwrócić uwagę na właściwości fizyczne. Twarde i trudnościeralne materiały doskonale sprawdzą się do układania jako elegancka posadzka. Można na nich bez obaw postawić domowe meble oraz swobodnie chodzić. Ciecie gresu to skuteczny sposób na estetyczne wykończenie materiału bez obaw o ewentualne zadrapania czy małe pęknięcia, które mogą osłabić trwałość całej płytki. Cięcie wodą to ekologiczna i bardzo skuteczna metoda, którą warto powierzyć doświadczonym specjalistom. Jest to proces w pełni zmechanizowany wykonywany za pomocą profesjonalnego sprzętu. Może się zdarzyć tak, że w przypadku grubszych lub twardszych elementów trzeba dodać do wody dodatkowe ścierniwo. Ciśnienie i prędkość strumienia wody jest tak duże, że przecina rozmaite materiały takie jak kamień, stal, szkło, poliwęglany, ceramika, gres, guma, tworzywa sztuczne, drewno i inne. Dodatkowym atutem jest to, że fazowanie płytek odbywa się na zimno, dzięki czemu materiał nie ulega niechcianym deformacjom. Warto jest rozważyć tą metodę, jeżeli zależy Państwu na wysokiej jakości efekcie, który będzie także bardzo estetyczny.

Podsumowanie

Cięcie płytek pod kątem to nowoczesny sposób na estetyczne przycięcie elementów w pożądanym kształcie. Cechuje się wysoką skutecznością, a także nie powoduje nawet najmniejszych uszkodzeń powierzchni materiałów. To sprawia, że jest to obróbka w pełni bezpieczna. Bardzo popularne jest przycinanie pod kątem 45 stopni, szczególnie do wykładania narożników w łazienkach, kuchniach i innych pomieszczeniach w domu. Warto powierzyć ją doświadczonej ekipie, aby uniknąć ewentualnych uszkodzeń materiałów i przedłużanie się remontu. Wykonywanie prac obróbki płyt gresowych jest skutecznym sposobem na estetyczne i dokładne przycięcie różnorodnych elementów. Cięcie płytek pod kątem 45 stopni to dość trudna czynność, która wymaga dużej precyzji. Profesjonaliści zadbają o satysfakcjonujący efekt końcowy oraz odpowiedni sprzęt technologiczny podczas cięcia wodą pod kątem. Ta metoda doskonale sprawdzi się w przypadku kafli czy paneli do łazienek i kuchni, gdzie wymagane jest idealne skrojenie płytek. Daje to możliwość na indywidualne dostosowanie kształtu i estetyki do swoich potrzeb i wymagań.

Potrzebuje właściwej oferty? Skontaktuj się z Nami z POWER Rubber

Oferujemy Wsparcie i Doradztwo w zakresie oferowanych wyrobów i ich Produkcji.

Zapraszamy do opisania danej sytuacji, zapytania. Przedstawimy właściwe rozwiązania. Przygotujemy wycenę oraz harmonogram produkcji. Zapraszamy

Opiszę co potrzebuję
w Formularzu kontaktowym!