Z biegiem czasu guma może być podatna na wysychanie i pękanie. Proces degradacji przyśpieszają wszelkiego rodzaju naprężenia i obciążenia spowodowane czynnikami zewnętrznymi. Właściwa konserwacja ma ogromne znaczenie dla zapewnienia trwałości wyrobów gumowych. W tym artykule wskażemy najlepsze metody, które pozwolą na skuteczną konserwację gumy.
Konserwacja gumy – co to jest?
Konserwacja gumy to czynność, która zapobiega jej twardnieniu lub zmiękczeniu. Zapobiega kosztownym awariom oraz wydłuża żywotność wyrobów gumowych. Konserwacja zapobiegawcza jest szczególnie istotna w przypadku uszczelek i pierścieni typu O-ring, które odgrywają kluczową rolę w różnych gałęziach przemysłu.
Dlaczego guma wymaga konserwacji?
Z biegiem czasu, niezabezpieczona guma sparcieje m.in. z powodu typowych czynników atmosferycznych, takich jak ciepło, światło, ozon. Degradacja negatywnie wpływa na właściwości mechaniczne wyrobów elastomerowych (uszczelki, pierścienie typu O-ring), skracając ich żywotność. Naprężenia i reaktywne gazy, takie jak ozon przyśpieszają starzenie się elastomerów powodując ich wysychanie, twardnienie i pękanie.
Uszczelki gumowe zapewniają hermetyczne uszczelnienie pomiędzy dwoma powierzchniami. Zabezpieczają przed wyciekiem gazów i cieczy, przedostawaniem się zanieczyszczeń, a także zapewniają izolację przed różnicami temperatur i wibracjami. Pod wpływem ciepła, brudu lub innych czynników mogą wysychać, kruszyć się, co wiąże się z ryzykiem utraty wydajności i skuteczności.
Utrzymanie elastyczności gumy wymaga niewielkiej konserwacji przy użyciu specjalistycznych preparatów. Zapobiegnie to niechcianym uszkodzeniom i awariom elementów elastomerowych.
Konserwacja uszczelek samochodowych
Mróz i niskie temperatury to bez wątpienia najwięksi wrogowie elementów gumowych. Jeżeli wokół uszczelek zgromadzi się woda, ujemna temperatura doprowadzi do ich zamarznięcia, co w efekcie spowodowuje zablokowanie drzwi lub, co gorsza wilgoć może dostać się do wnętrza pojazdu. Uwaga: nie należy szarpać za zamarznięte drzwi, ponieważ może to grozić uszkodzeniem i koniecznością wymiany klamki.
Jak w takim razie zabezpieczyć elementy gumowe w samochodzie przed starzeniem, pękaniem i przedwczesnym zużyciem? To proste. W sklepie Power Rubber oferujemy specjalistyczne środki, które ochronią gumowe części auta przed żywiołami. Przeczytasz o nich w dalszej części artykułu.
Czym smarować pozostałe elementy gumowe w samochodzie?
Istnieje wiele produktów, których możesz użyć w swoim samochodzie, np.:
Pianka do opon – preparat spowalnia proces starzenia i pękania gumy. Aplikuje się go bezpośrednio na boczną część opony i wciera za pomogą gąbki lub szmatki. Nie można używać go bezpośrednio na bieżnik. Pianka chroni powierzchnię opony przed blaknięciem, a także przywraca jej czarny kolor.
Preparat do listew – wśród szerokiej gamy produktów dostępnych na rynku, można wybrać środek do konserwacji samochodów wyposażonych w gumowe listwy ochronne drzwi i zderzaków. Środek dostępny jest w formie sprayu, co ułatwia aplikację.
Dodatek do oleju automatycznej skrzyni biegów – zapewnia szczelność i zapobiega wyciekom oleju ze skrzyni biegów. Zapobiega twardnieniu uszczelniaczy w skrzyni biegów.
Uszczelniacze silnika i przekładni kierownicy – produkt dodany do oleju eliminuje wycieki i zwiększa wydajność uszczelniacza.
Jak efektywnie konserwować gumę? Poniżej przedstawiamy najlepsze metody, oto one:
Wazelina techniczna
Wazelina techniczna jest produktem ubocznym rafinacji ropy naftowej. Głównym składnikiem wazeliny są węglowodory nasycone. Ta półstała substancja ma właściwości hydrofobowe, dzięki czemu skutecznie chroni przed wilgocią. Tworzy ochronną powłokę, która chroni również przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak woda, tlen, a także niektórymi środkami chemicznymi, a nawet kurzem i zanieczyszczeniami unoszącymi się w powietrzu. Jest odporna na przenikanie promieni UV, co zabezpiecza gumę przed wysychaniem, kruszeniem, odbarwieniem.
Przed użyciem preparatu, należy usunąć brud z powierzchni gumy. Następnie cienką warstwę wazeliny wmasuj w materiał, aby zapobiec wysuszaniu i pękaniu. Jest to sprawdzony środek do smarowania wyrobów gumowych. Tworzy warstwę ochronną, która zapobiega zamarzaniu gumowych elementów, w tym uszczelek w pojazdach. Produkt sprzedawany jest w różnych opakowaniach, które ułatwiają jego aplikację. Nadmiar można usunąć suchą szmatką.
Silikon w sprayu
Silikon w sprayu to preparat, który doskonale nadaje się do smarowania, uszczelnienia, ochrony, odświeżania i konserwacji różnego rodzaju powierzchni, w tym gumy, tworzyw sztucznych, metalu.
Pielęgnacja gumy silikonem w sprayu przywraca jej połysk i poprawia stan wizualny. Preparat ma działanie przeciwkorozyjne, posiada właściwości wodoodporne, a także jest odporny na warunki atmosferyczne. Charakteryzuje się wyjątkową stabilnością mechaniczną i termiczną. Może pracować w skrajnych temperaturach – zimą zapobiega wysychaniu i zamarzaniu uszczelek oraz zamków w drzwiach auta. Nie klei się do karoserii.
Silikon w sprayu regeneruje elementy gumowe, zapobiega ich wysychaniu, kruszeniu i pękaniu, a także pozwala zachować elastyczność gumy.
Niezawodne preparaty do konserwacji gumy dostępne w sklepie Power Rubber
W sklepie Power Rubber oferujemy preparaty do konserwacji, które zostały opracowane w taki sposób, aby odżywić i zachować elastyczność gumy. Wodoodporna powłoka ochronna zabezpiecza elastomery przed wpływami czynników zewnętrznych. Zapobiega starzeniu oksydacyjnemu i termicznemu, wydłużając żywotność elementów gumowych.
W razie jakichkolwiek pytań, zapraszamy do kontaktu pod numerem telefonu: +48 22 292 40 24 lub +48 50 516 03 03, bądź mailowo (Power@PowerRubber.com) lub przez nasz formularz kontaktowy