Klej cyjanoakrylowy

Kleje szybkoschnące

Klej cyjanoakrylowy właściwości
Klej cyjanoakrylowy to uniwersalny klej do połączenia elementów gumowych dostępnych w naszym sklepie gumowym POWER Rubber. Klej jest odpowiednim użyciem do codziennego zastosowania.

Klej cyjanoakrylowy z aktywatorem
Do zadań Specjalnych, gdzie połączenie poszczególnych elementów nie przychodzi z łatwością, to z łatwością pomaga aktywator. Połączenie kleju cyjanoakrylowego z aktywatorem, pozwala na ekstremalne łączenia mieszanek gumowych, ale i nie tylko. Pozwala na łączenie wyrobów gumowych z metalowymi i innymi stopami.

klej cyjanoakrylowy b 415

Pokaż Filtry

Wyświetlanie wszystkich wyników: 10

Klej cyjanoakrylowy

Kleje szybkowiążące (cyjanoakrylany) to jednoskładnikowe preparaty o różnym stopniu lepkości przeznaczone do szybkiego i niezawodnego łączenia elementów wykonanych z różnych materiałów. Ich głównym składnikiem jest cyjanoakryl, który po utwardzeniu przechodzi w stan plastyczny.

Klej cyjanoakrylowy – poznaj właściwości klejów błyskawicznych

Kleje cyjanoakrylowe (CA) w kilka sekund tworzą silne wiązanie gumy z gumą, gumy z metalami, tworzywami sztucznymi i innymi materiałami. Połączenie charakteryzuje się wysoką wytrzymałością i doskonałą zdolnością wypełniania szczelin. Co więcej, jest odporne na działanie wysokich temperatur (od -55° C do +120° C), a także rozpuszczalniki niepolarne (np. heksan, benzen).

Klej szybkowiążący gwarantuje szybki czas utwardzania w temperaturze pokojowej i wysoką wytrzymałość na różnych powierzchniach. Jest bezwonny i praktycznie nie występują na nim wykwity (białe przebarwienia na złączu). Proponujemy zapoznać się z pozostałymi zaletami i właściwościami kleju błyskawicznego:

  • przeźroczysty

  • wodoodporny

  • pozwala uzyskać mocne i trwałe wiązanie

  • posiada niezwykłą szybkość klejenia od 5 do 20 sekund (do uzyskania pełnej siły klejenia należy unikać nadmiernego obciążenia klejonych części

  • duża zdolność do klejenia szczelin

  • doskonała odporność na temperatury (od -55 st. C do nawet +180 st. C)

  • wszechstronność – stosowany do łączenia materiałów porowatych, materiałów elastycznych, kombinacji materiałów porowatych i elastycznych (np. drewno-guma), klejenia tworzyw sztucznych (np. z poliwęglanu)

  • połączenia wykonane przy pomocy kleju są odporne na oleje, paliwa, wilgoć

Jak działają kleje cyjanoakrylowe?

Kleje cyjanoakrylowe szybko reagują w temperaturze pokojowej po ściśnięciu dwóch powierzchni i utwardzają się z resztki wilgoci naturalnie występującej na powierzchni materiałów. To znaczy, że klej może wiązać jedynie z powierzchnią, na której występuje wilgoć. Po zaaplikowaniu na idealnie suchą powierzchnię nie będzie do niej przywierał i nie stworzy wiązania. Kleje szybkowiążące reagują z wilgocią tworząc łańcuchy pomiędzy dwoma stykającymi się materiałami, co z kolei generuje ciepło i prowadzi do natychmiastowego utwardzenia.

Proces utwardzania jest ważny w przypadku wszystkich rodzajów kleju. Klej szybkowiążący  to tzw. super glue, wytwarzany na bazie etylu, metylu i alkoksy. Jak już wspomnieliśmy powyżej, mechanizm utwardzania klejów cyjanoakrylowych jest możliwy dzięki obecności wilgoci i zachodzi niemal natychmiast w temperaturze otoczenia. Klej może wytwarzać specyficzny, ostry zapach (szczególnie odczuwalny przy zmniejszonej wilgotności powietrza). Szkodliwy dla oczu i błon śluzowych.

Klej cyjanoakrylowy w żelu i w płynie – Zastosowanie

Cyjanoakryle (z ang. Cyanoacrylate) dobrze sklejają materiały trudne do klejenia (np. PTFE Teflon, poliolefiny, PP i PE, polistyren), tworzywa sztuczne. m.in. takie jak: NBR, SBR, EPDM, PMMA, pleksi, twarde PVC, ABS, butyl, polistyrol, twarde PCV). Zalecany jest również do klejenia materiałów porowatych (mdf, drewno, tektura, skóra, papier, ceramika), a także klejenia gumy.

Klej szybkoschnący dostępny jest zarówno w formie płynu, jak i żelu. Występuje w różnych konsystencjach np. o średniej gęstości.

To klej uniwersalny, który posiada szerokie zastosowanie. Preparat polimeryzuje poprzez katalityczne działanie wilgoci zawartej w powietrzu. Jest to wszechstronny produkt do klejenia różnych elementów. Jest to typ kleju zarówno występujący w formie płynnej, jak i w żelu. Klejami cyjanoakrylowymi uzyskuje się mocne połączenia, dlatego chętnie używane są zarówno w zastosowaniach domowych (np. modelarstwo), jak i przemysłowych (np. produkcja sprzętu elektronicznego, branża motoryzacyjna, zakłady stolarskie).

Aktywator kleju cyjanoakrylowego

Istnieje możliwość przyśpieszenia procesu klejenia klejem cyjanoakrylowym przy użyciu aktywatora. Aktywator do klejów cyjanoakrylowych należy rozpylić na cienką warstwę kleju błyskawicznego w celu szybszego wypełnienia szczelin i utwardzenia wiązania klejonych powierzchni. Najczęściej przyśpieszacze stosuje się w bardzo zimnych i suchych warunkach otoczenia.

Aktywator to preparat, który na ogół stosowany jest w pomiędzy materiałami trudnymi do sklejenia i innymi tworzywami sztucznymi (np. polietylen (PE), polipropylen (PP), guma silikonowa, szkło).

Klej cyjanoakrylowy do gumy

klej cyjanoakrylowy b 406
klej cyjanoakrylowy w butelce z napisalem bondloc b 406

Jeżeli poszukujesz kleju do połączenia elementów oraz wyrobów gumowych to idealnym rozwiązaniem jest klej cyjanoakrylowy – do gumy Idealny!

Warto również dowiedzieć się więcej, co to Klej cyjanoakrylowy – cena również tutaj ma znaczenie, dlatego warto sprawdzić nasze okazje cenowe.

Kleje cyjanoakrylowe są pozbawione rozpuszczalników i nie wchodzą w reakcje z klejonym materiałem. Charakteryzują się, krótkim czasem reakcji. Reakcja chemiczna cyjanoakrylanu z wilgocią zawartą w powietrzu jest kilkusekundowa. Ze względu na szybki czas wiązania zaleca się używanie kleju cyjanoakrylowego na małych powierzchniach.

Kleje tego rodzaju są bardzo uniwersalne, wykorzystuje się je do klejenia elementów kauczukowych, gumowych, O-ringów, ponieważ umożliwiają elastyczne złączenie polimerów, a także szkła, drewna, papieru, skóry lub tworzyw sztucznych. Można nimi łączyć niewielkie elementy ze stali lub metali kolorowych. Spoiny wykonane za pomocą tego kleju są odporne na oleje i paliwa, dodatkowo cechuje je wysoka wytrzymałość.
Klej cyjanoakrylowy zazwyczaj jest przezroczysty, co umożliwia wykonanie niemalże niewidocznego spojenia tworzyw i podniesienia estetyki wykonanej pracy.