Maty dla bydła

Maty legowiskowe dla bydła

Maty gumowe dla bydła
Maty dla bydła są rozwiązaniem służącym zapewnieniu komfortu kontaktu racic z podłożem. Gwarantuje to ich budowa bazująca na mieszaninie gumy i włókniny. Maty gumowe dla bydła posiadają właściwości antypoślizgowe, są odporne na ścieranie oraz wchłanianie płynnych odchodów. Dzięki nim ogranicza się ryzyko urazów i ułatwia utrzymanie czystości, co bezpośrednio przekłada się na zdrowie i kondycję zwierząt. Osobnym rodzajem są maty legowiskowe dla bydła, zapewniające krowom właściwej jakości wypoczynek, który ma duże znaczenie dla skuteczności hodowli. U nas znajdziesz maty hodowlane dopasowane do potrzeb swojej hodowli.

Maty legowiskowe dla bydła
Obecnie w hodowli bydła coraz częściej stosuje się maty gumowe zamiast tradycyjnej słomy czy trocin. Duże znaczenie mają tu maty legowiskowe, gdyż komfort wypoczynku krów przekłada się bezpośrednio na efekty hodowlane. Mówiąc wprost: maty i materace legowiskowe dla bydła zachęcają zwierzęta do wypoczynku, a gdy krowy dłużej i chętniej leżą, wzrasta laktacja i produkcja mleka. Maty legowiskowe minimalizują ryzyko urazów i zwiększają bezpieczeństwo bydła. Nie bez znaczenia jest też fakt, że dzięki ich stosowaniu zachowanie higieny w oborze jest dużo łatwiejsze i zajmuje mniej czasu.

maty dla bydla

Pytania

Jakie maty dla bydła?

Właściwe Maty dla bydła to maty legowiskowe. Odpowiadają za właściwy komfort bydła. Wpływa to pozytywnie na ogólny stan zdrowia oraz na wydajność mleczną. To wszystko po to, aby przybliżyć warunki z paswiska. Najważniejsze jednak jest – jak pokazują badania – maty gumowa dla bydła wpływają pozytywnie na wielkości produkcyjne mleka. Co ważne, wynika to również z zwiększenia poziomu higieny.

Pokaż Filtry

Wyświetlanie wszystkich wyników: 3

Wyświetlanie wszystkich wyników: 3

Maty gumowe dla bydła to maty do obory uwięziowej

Maty legowiskowe dla bydła gwarantują dobre efekty hodowlane

Krowa powinna przebywać w pozycji leżącej 12-14 godzin na dobę. Udowodniono, że w tym czasie wzrasta ukrwienie wymion skutkujące zwiększeniem wydajności mlecznej. Dlatego ważnym elementem pomieszczeń do hodowli są legowiska stanowiskowe, a szczególnie podłoże, na którym wypoczywają krowy. Należy zatem wybierać odpowiednie maty legowiskowe dla krów mlecznych.

Obecnie coraz częściej stosuje się maty legowiskowe o powierzchni antypoślizgowej imitującej naturalne podłoże. Maty gumowe podwyższają komfort odpoczynku krowy, pełnią funkcję izolacyjną i obniżają koszty hodowli.

Materace legowiskowe dla krów - wyższy poziom komfortu

Materace legowiskowe są jednym ze sposobów podwyższenia komfortu wypoczynku krów. Składają się one z granulatu gumowego, na którym znajduje się warstwa pianki poliuretanowej i bardzo wytrzymały, lateksowany materiał.

Materace legowiskowe są miękkie, sprężyste oraz nieścieralne. Brak perforacji sprawia, że łatwo usuwa się z nich odchody i zabrudzenia, a ich nienasiąkliwość zapobiega wchłanianiu płynów.

Materace legowiskowe dla krów są antypoślizgowe – nawet po zamoczeniu zapewniają doskonałą przyczepność.

Boksy legowiskowe

W oborze wolnostanowiskowej znajdują się obszary umożliwiające bydłu swobodę ruchu zgodną z jego aktualnymi potrzebami. Jednym z rodzajów takich stanowisk są boksy legowiskowe, czyli ogrodzone barierkami miejsca do leżenia z wolnym do nich dostępem. W boksach legowiskowych, podobnie jak w innych systemach oborowych, stosuje się maty legowiskowe, które decydują o komforcie wypoczynku i sprzyjają łatwemu sprzątaniu. Maty stosowane w boksach posiadają powierzchnię umożliwiającą łatwe ich czyszczenie, a dodatkowo są nienasiąkliwe.

Maty dla młodego bydła

W budynkach hodowlanych istnieją powierzchnie przeznaczone dla młodego bydła: cielętniki i kojce grupowe dla młodzieży.

Młode zwierzęta, w odróżnieniu do starszych, cechują się zwiększonym temperamentem i brakiem doświadczenia. Nic więc dziwnego, że w tej grupie wiekowej urazowość jest największa.

W cielętnikach i kojcach grupowych stosuje się specjalne maty dla młodego bydła.

Ich budowa sprawia, że tworzy się wrażenie powstawania poduszki powietrznej. Z tego powodu maty dla młodego bydła są bardziej miękkie i bezpieczne w porównaniu do innych rodzajów pokryć.