Oringi to elementy uszczelniające, najczęściej o przekroju okrągłym, które stosuje się do zapobiegania przedostawaniu się cieczy i gazów między dwiema powierzchniami. Ze względu na swoje właściwości są najczęściej stosowanym elementem uszczelniającym. Wykonane są z szerokiej gamy materiałów, które umożliwiają zastosowanie ich do różnych warunków pracy (zastosowania statyczne, dynamiczne). Materiał, z którego wykonany jest o-ring określa jednocześnie, do jakich warunków pracy może być użyty. Użycie kleju jest powszechnie stosowaną metodą mającą na celu połączenie nadwrężonych struktur oringu. Wybór konkretnego modelu kleju uzależniony jest od materiału, z którego wykonane jest uszczelnienie.
Metody łączenia oringów
Wyróżniamy dwie metody łączenia oringów: wulkanizacja i proces klejenia. Na rynku, w ofercie sprzedaży dostępne są również zestawy naprawcze.
Wulkanizacja
W procesie wulkanizacji sznury oringa łączone są za pomocą przyczepienia i utwardzenia do nich materiału o identycznych właściwościach. Produkty powstałe w procesie wulkanizacji najczęściej używane są do zastosowań statycznych, ponieważ złącze powstałe w procesie wulkanizacji zawsze będzie słabym punktem uszczelnienia.
Proces klejenia
Klej pozwala na szybkie połączenie dwóch końców ringu. Proces klejenia jest najczęściej stosowaną metodą łączenia oringów. Nie wymaga do tego żadnych dodatkowych urządzeń. Klej jest odpowiednio dobierany do rodzaju materiału, z którego zostało wykonane uszczelnienie (np. do sznurów gumowych takich jak NBR czy EPDM stosuje się klej cyjanoakrylowy). Możesz wykonać wiele tego typu produktów zarówno w przydomowym garażu, jak i w profesjonalnym zakładzie, bez obaw o prawidłowe uszczelnienie.
Zestaw naprawczy
To skrzynka, której obudowa jest wykonana ze sztywnego materiału. Zestaw naprawczy wyposażony jest we wszystkie elementy potrzebne do samodzielnego wykonania oringów za pomocą sznurów uszczelniających, które łączy się ze sobą za pomocą kleju. Zestaw do klejenia uszczelek pozwala również naprawić uszkodzone wyroby gumowe. Gotowe produkty można użyć bez obawy o ich wytrzymałość mechaniczną.
Jak połączyć uszczelkę za pomocą kleju?
Klej jest niezawodny podczas tworzenia uszczelek o dowolnej średnicy. Produkt może być płynny o małej lepkości, jak również gęsty w postaci żelu. W obu przypadkach aplikacja kleju na sznury oringów przebiega identycznie (należy go rozsmarować po powierzchni łączenia). Po dokładnym zaciśnięciu dwóch końców gumy, otrzymujemy gotowy produkt w postaci uszczelki. Klej do oringów to produkt, dzięki któremu wykonana uszczelka jest mocna i bez problemu można zamontować ją w dowolnym miejscu. W ofercie sprzedaży Power Rubber dostępne są kleje, które zapewniają wytrzymałe łączenie elementów z gumy, które są odporne na wilgoć oraz wykazują wysoką wytrzymałość mechaniczną (np. na rozrywanie). Klej cyjanoakrylowy (klej do gumy) występuję w różnych gęstościach począwszy od formy płynnej, po półpłynną, na żelu kończąc. Dzięki swojemu składowi doskonale nadaje się do klejenia sznurów NBR, EPDM oraz neoprenu. Na rynku dostępnych jest kilka niezawodnych produktów do klejenia uszczelek typu o-ring.
Czy można naprawić uszkodzony o-ring?
Oringi to uszczelniania, które można zamontować między dwiema powierzchniami tworząc uszczelnienie na ich styku. Zdarza się, że o-ring z różnych powodów może zostać uszkodzony (nadmierna kompresja, oznaki degradacji z powodu niezgodności chemicznej).
Zalety stosowania kleju:
- możliwość samodzielnego wykonania uszczelki o dowolnym rozmiarze
- możliwość zmniejszenia rozmiaru gotowej uszczelki poprzez skrócenie jej długości i sklejenie
- naprawa uszkodzonego oringu