Kleje szybkowiążące, cyjanoakrylowe

Kleje szybkowiążące (cyjanoakrylany)

Kleje szybkowiążące, cyjanoakrylowe są aktualnie najbardziej popularną grupą klejów pomocniczych. Charakteryzują się tym, że klej cyjanoakrylowy może skleić nawet najtrudniejszy produkt, z którym nie może sobie żaden inny klej poradzić. Ta ciekawostka przyniosła mu największą popularność. Kleje te stosowane są praktycznie w każdej dziedzinie przemysłowej, motoryzacyjnej, chałupnictwie czy gospodarstwie domowym. Są to profesjonalne kleje mające właściwości wiążące, dzięki którym w szybki i łatwy sposób można połączyć elementy. Kleje cyjanoakrylowe swoje zastosowanie znajdą w połączeniu tworzyw sztucznych, gumy metali, drewna, ceramiki i wiele innych materiałów, których nie sposób wymienić.

Występują kleje cyjanoakrylowe o różnej płynności, mogą być rzadkie, gęste, średnio – gęste, czy w żelu. Dzielimy je również ze względu na czas utwardzania i mogą być kleje jednoskładniowe oraz dwuskładnikowe.

Kleje jednoskładniowe mają bardzo szybkie działanie, i bardzo dużą wytrzymałość. Zalecane są głównie do klejenia większości materiałów oraz tych tworzyw, których nie można skleić zwykłym klejem. Ten rodzaj najbardziej nadaje się do klejenia niewielkich materiałów o drobnych gabarytach. Spisują się perfekcyjnie podczas łączenia ze sobą sztywnych jak i elastycznych produktów. Kleje cyjanoakrylowe jednoskładnikowe są odporne na działania mechaniczne, posiadają wysoką przyczepność głównie na tworzywach sztucznych, nie mają wrażliwości na działanie wysokich oraz niskich temperatur. Dużym plusem jest możliwy ich późniejszy demontaż.

Wyróżniamy kilka rodzajów klejów cyjanoaktylowych jednoskładnikowych:

  • CX80 BONDICX 48 – posiada on wysoką lepkość, która jest na bazie etylu, posiada podwyższoną elastyczność oraz odporność na oddzieranie. Idealnie sprawdzi się podczas klejenia materiałów metalowych, tworzyw sztucznych, gumy z metalem, tworzyw na metalowych kółkach. Tego rodzaju kleju używa się również do montażu głośników. W szczególności ten klej cyjanoakrylowy poleca się w przypadku łączenia takich materiałów jak: plastiki metale, elastomery czy też kombinacje typu guma – drewno. Może być on aplikowany ręcznie na czyste i suche powierzchnie jak też przy użyciu specjalnego dozownika. Kleje te są szybko schnące, jednak, aby uzyskać bardziej przyspieszony efekt można użyć odpowiednich aktywatorów.
  • CX80 BONDICX 06 – jest to klej cyjanoakrylowy, którego stosuje się do szybkiego klejenia materiałów metalowych i sztucznych. Szybkość schnięcia zależy od warunków takich jak wilgoć powierzchniowa. Jego wytrzymałość funkcjonalna następuje w dość krótkim czasie, natomiast całkowite utwardzanie, gdy produkt uzyska całkowitą trwałość chemiczną, może trwać nawet do 24 godzin. Szczególnie używa się go do klejenia części z gumy, gdzie niezbędne jest ekspresowe ustalenie detali, ponieważ ten rodzaj bardzo szybko zasycha. Sprawdza się również przy doklejaniu węża gumowego oraz gumowych uszczelek, w mechanizmach zamków drzwiowych w samochodach oraz jako sklejenie obudowy z tworzywa do butli gaśniczej.
  • CX80 BONDICX GEL – jest to bardzo mocny jak też uniwersalny klej pod postacią żelu. Posiada wysoką lepkość, dzięki gęstości nie skapuje w związku z czym, można go stosować na powierzchniach pionowych oraz sufitach. Klej cyjanoakrylowy w postaci żelu znajdzie zastosowanie w klejeniu skóry, tektury, drewna, pianki, a także w powierzchniach metalowych.
  • CX80 BONDICX 60 – ten klej cyjanoakrylowy wyróżnia słaby, prawie niwyczuwalny zapach. Przeznaczony jest do małych powierzchni, głównie stosuje się go do złączy, gdzie estetyka odgrywa istotną rolę. Tego kleju używa się wszędzie tam, gdzie materiały muszą się okazale prezentować, a elementy doklejane powinny być odpowiednio zatuszowane.
  • CX80 BONDICX GEL 54 – może być stosowany wszędzie tam, gdzie powierzchnie nie przylegają do siebie. Kleje cyjanoakrylowe w postaci żelu mają zastosowanie głównie przy sufitach oraz powierzchniach pionowych. Zdecydowanie jest przydatny, gdzie występują materiały porowate lub chłonne jak skóra, papier oraz tkanina. Stsounkowo jest to rodzaj kleju szybkoschnącego, jednak może on całkowicie twardnieć nawet do 24 godzin. Chcąc przyspieszyć proces utwardzania, można skorzystać ze specjalnych aktywatorów do tego przeznaczonych. Należy się wtedy liczyć z konsekwencjami, gdyż nieodpowiedni czas utwardzania może mieć osłabione działanie końcowe.

Kleje cyjanoakrylowe dwuskładnikowe nadają się przeważnie do klejenia powierzchni tam, gdzie występują widoczne szczeliny. Ma ekspresowe działanie, bo jest szybko schnący, a co za tym idzie przeznaczony do produktu, gdzie potrzebujemy natychmiastowo skleić uszkodzony element. Kleje cyjanoakrylowe dwuskładnikowe są w stanie wyschnąć w ciągu 10 sekund, zmniejszając przy tym czas montażu. Posiada on konsystencję żelu, co ułatwia jego zastosowanie wśród pionowych powierzchni oraz szczelin szerokich nawet do 5 mm, gdzie jest potrzeba utwardzenia wypływki żelu. Można go używać do porowatych powłok między innymi do drewna, tkanin, skóry czy papieru. Zalecany jest też do sklejenia płyt wiórowych, aluminium i gumy.

Kleje cyjanoakrylowe muszą być odpowiednio magazynowane oraz ostrożnie używane podczas pracy, gdyż są to bardzo silne substancje chemiczne. Klej cyjanoakrylowy jest stosunkowo bardzo niebezpieczny dla zdrowia, dlatego przy jego używaniu należy odpowiednio zabezpieczyć ciało, ręce oraz oczy. Wystarczy tylko kropla kleju, która spowoduje nieszczęście i sklei skórę. Gdyby taka sytuacja miała jednak miejsce, należy od razu udać się po bieżącą, ciepłą wodę i umyć zabrudzone miejsce. W przypadku kontaktu z oczami trzeba natychmiastowo pojechać do lekarza. Klej cyjanoakrylowy należy przechowywać jak najdalej od dzieci, w miejscu dla nich niedostępnym. Najlepiej przechowywać go w zamkniętych pojemnikach, w chłodnym i suchym miejscu, gdzie temperatura waha się między 2 stopnie C, a 8 stopni C. Wychłodzone pojemniki z klejem zaleca się, aby ogrzać przed otwarciem. W przypadku, gdy zostaną już otwarte, powinno się je wtedy przechowywać w temperaturze od 8 stopni C, do maksymalnie 21 stopni C.

Artykuły gumowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Potrzebuje właściwej oferty? Skontaktuj się z Nami z POWER Rubber

Oferujemy Wsparcie i Doradztwo w zakresie oferowanych wyrobów i ich Produkcji.

Zapraszamy do opisania danej sytuacji, zapytania. Przedstawimy właściwe rozwiązania. Przygotujemy wycenę oraz harmonogram produkcji. Zapraszamy

Opiszę co potrzebuję
w Formularzu kontaktowym!