Uszczelki oringi gumowe

Oringi Gumowe Normy i Standardy

Oringi to zamknięte pierścienie o przekroju okrągłym. Do ich produkcji wykorzystuje się różne rodzaje kauczuku. Pierścienie typu O-ring wykorzystywane są w wielu zastosowaniach w różnych gałęziach przemysłu na całym świecie. Pierścienie uszczelniające typu “O” występują w szerokiej gamie rozmiarów. W związku z powyższym opracowano specjalne standardy rozmiarów najczęściej używanych O-ringów.

 

American Standard  AS568

 

AS 568 (Aerospace Standard 568) to amerykańska norma, które opisuje 379 pierścieni uszczelniających typu “O”. Norma AS 568 określa średnice wewnętrzne, przekroje, tolerancje i oznaczenie rozmiaru O-ringów. Wszystkie rozmiary są wymienione w według rosnącej średnicy wewnętrznej (ID) w rozmiarach ułamkowych i dziesiętnych.

 

Według systemu klasyfikacji AS 569, wszystkie tolerancje wymiarowe są zgodne z normą ISO 3601-1A.

British Standard BS 1806 / BS 4518 / ISO 3601

 

Norma BS 1806 została stworzona przez British Standards Institute i wymienia wszystkie imperialne rozmiary standardowa. Powyższa norma zawiera 5 głównych grup przekrojów w AS568 oraz kilka rozmiarów, które znajdują się w grupie przekroju nominalnego 1/4″. Norma BS 1806 została zastąpiona przez normę BS ISO 3601.

 

ISO 3601 to norma opracowana przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną. Powyższa norma podzielona jest na dwie klasy:

 

 • O-ringi klasy typu A – mają takie same tolerancje jak te stosowane w normie AS568, które są węższe niż tolerancje dla O-ringów klasy B. Pierścienie uszczelniające “O” typu A, to rozmiary calowe, które są odpowiednie do zatosowań przemysłowych. Kod rozmiaru ISO 3601-1 jest taki sam jak numer myślnika AS 568.
 • O-ringi klasy typu B – mają nieco szersze tolerancje i są odpowiednie do  zastosowań ogólnych. To rozmiary metryczne przeznaczone do zastosowań lotniczych. Pierwsza cyfra kodu rozmiaru wskazuje grupę przekrojów (A-E), a ostatnie cztery wskazują wewnątrz O-ringa średnicę zaokrągloną do 0,1 mm.

 

BS 4518 to brytyjska norma, która określa rozmiary metryczne British Standard. Kod rozmiaru O-ringów określony jest przez czterocyfrową liczbę wskazującą ID pierścienia uszczelniającego typu “O” wyrażoną dzięsiątych częściach milimetra, po której następuje myślnik i dwie cyfry wskazujące przekrój O-oringa, również w dzięsiątych częściach milimetra.

 

French Standard NF T 47-501

 

Francuski Instytut Normalizacyjny opracował normę NF T 47-501, która jest bardzo podobna do normy ISO 3601-1, zarówno pod względem rozmiarów, jak i odniesienia do rozmiaru. Kody referencyjne w normie NF 47-501 oznaczona są literą odpowiadającej każdej z 5 grup przekrojów (AE), 4 cyframi wskazującymi ID (zaokrąglone do 0,1 mm), drugą literą wskazującą klasę dokładności i trzecią literą wskazującą klasę wizualną (kontrolną). Klasa precyzyjna oznaczona:

 • literą A jest odpowiednia do zastosowań lotniczych
 • literą G jest odpowiednia do zastosowań ogólnych

 

Klasy wizualne to N (1,0 AQL) i S (0,65 AQL)

German Standard DIN 3771

 

Niemiecki Instytut Norm (Duetsches Institut fur Normung) opracował normę DIN 3771, według której rozmiary O-ringów są identyfikowane przez ID x C/S, po którym następuje litera wskazująca poziom jakości i kod wskazujący polimer gumowy i twardość IRHD.

 

Norma DIN 3771 określa dwa poziomy jakości:

 • N – normalna jakość (1,0 AQL)
 • S – specjalna jakość (0,65 AQL)

 

Swedish Standard SMS 1586

 

Norma SMS 1586 odnosi się do szwedzkiej normy mechanicznej dotyczących rozmiarów pierścieni uszczelniających. System klasyfikacji SMS 1586 opisuje 140 oringów w dwóch grupach:

 

 • D – ta grupa opisuje 65 O-ringów przeznaczone do instalacji dynamicznych i statycznych. Każdy rozmiar jest oznaczony jest swoim wymiarem: ID x przekrój.
 • S – ta grupa opisuje 75 pierścieni uszczelniających typu “O” przeznaczonych głównie do zastosowań statycznych. Każdy rozmiar jest oznaczony swoim wymiarem: ID x przekrój.

 

Wymiary oringów w systemie metrycznym są dokładnie dopasowane, to znaczy, że 1 mm O-ring będzie miał przekrój 1 mm. Aby zagwarantować odpowiednie uszczelnienie pierścienia, wypełniona przestrzeń musi być około 10-15% mniejsza niż jego przekrój.

 

Japanese Standard JIS B 2401

 

JIS B 2401 to japońska norma przemysłowa dla rozmiarów O-ringów. System klasyfikacji JIS B2401 ma dwie grupy rozmiarów O-ringów. Pierwsza dotyczy pierścieni uszczelniających o przekroju kołowym do zastosowań ogólnych i kosmicznych, natomiast druga podzielona jest na cztery sekcje.

 

Powyższa norma podzielona jest na cztery sekcje w zależności od zastosowania:

 

 • Seria P – ruchoma (dynamiczna)
 • Seria G – stała (statyczna)
 • Seria S – rozmiary specjalne
 • Seria V – kołnierz próżniowy

 

Każda sekcja zawiera rosnące kody numeryczne. To rozwiązanie ma na celu pomóc odnieść się do rozmiaru pierścienia uszczelniającego.

 

Norma JIS B 2401 opisuje łącznie 1006 oringów w trzech grupach:

 

 1. Lotniczej – ta grupa opisuje 367 oringów i odpowiada normie w systemie metrycznym ISO 3601-1 (z kilkoma dodatkowymi rozmiarami). W grupie lotniczej każdy rozmiar jest oznaczony swoim wymiarem: ID x przekrój. Za wymiarem dodawana jest litera “A” wskazująca użycie w zastosowaniach lotniczych.
 2. Ogólnego przeznaczenia – ta grupa opisuje 445 O-ringów i odpowiada normie w systemie metrycznym ISO 3601-1 (z kilkoma dodatkowymi rozmiarami). W grupie ogólnego przeznaczenia każdy rozmiar jest oznaczony swoim wymiarem: ID x przekrój. Za wymiarem dodawana jest litera “G” wskazująca użycie w zastosowaniach ogólnego przeznaczenia.
 3. Tradycyjnej – ta grupa opisuje 194 oringi. Każdy rozmiar jest oznaczony literą, po której następuje numer nominalny. Litera wskazuje jedną z sekcji w zależności od zastosowania (P – dynamiczna, G – stała, V – kołnierz próżniowy).

 

Wymiary oringów w systemie metrycznym są dokładnie dopasowane, to znaczy, że 1 mm O-ring będzie miał przekrój 1 mm. Aby zagwarantować odpowiednie uszczelnienie pierścienia, wypełniona przestrzeń musi być około 10-15% mniejsza niż jego przekrój lub do 10% większe w zależności od użycia: wewnętrznego lub zewnętrznego.

Przydatne artykuły i poradniki:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Potrzebuje właściwej oferty? Skontaktuj się z Nami z POWER Rubber

Oferujemy Wsparcie i Doradztwo w zakresie oferowanych wyrobów i ich Produkcji.

Zapraszamy do opisania danej sytuacji, zapytania. Przedstawimy właściwe rozwiązania. Przygotujemy wycenę oraz harmonogram produkcji. Zapraszamy

Opiszę co potrzebuję
w Formularzu kontaktowym!