Oringi to zamknięte pierścienie o przekroju okrągłym. Do ich produkcji wykorzystuje się różne rodzaje kauczuku. Pierścienie typu O-ring wykorzystywane są w wielu zastosowaniach w różnych gałęziach przemysłu na całym świecie. Pierścienie uszczelniające typu „O” występują w szerokiej gamie rozmiarów. W związku z powyższym opracowano specjalne standardy rozmiarów najczęściej używanych O-ringów.
American Standard AS568
AS 568 (Aerospace Standard 568) to amerykańska norma, które opisuje 379 pierścieni uszczelniających typu „O”. Norma AS 568 określa średnice wewnętrzne, przekroje, tolerancje i oznaczenie rozmiaru O-ringów. Wszystkie rozmiary są wymienione w według rosnącej średnicy wewnętrznej (ID) w rozmiarach ułamkowych i dziesiętnych.
Według systemu klasyfikacji AS 569, wszystkie tolerancje wymiarowe są zgodne z normą ISO 3601-1A.
British Standard BS 1806 / BS 4518 / ISO 3601
Norma BS 1806 została stworzona przez British Standards Institute i wymienia wszystkie imperialne rozmiary standardowa. Powyższa norma zawiera 5 głównych grup przekrojów w AS568 oraz kilka rozmiarów, które znajdują się w grupie przekroju nominalnego 1/4″. Norma BS 1806 została zastąpiona przez normę BS ISO 3601.
ISO 3601 to norma opracowana przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną. Powyższa norma podzielona jest na dwie klasy:
- O-ringi klasy typu A – mają takie same tolerancje jak te stosowane w normie AS568, które są węższe niż tolerancje dla O-ringów klasy B. Pierścienie uszczelniające „O” typu A, to rozmiary calowe, które są odpowiednie do zatosowań przemysłowych. Kod rozmiaru ISO 3601-1 jest taki sam jak numer myślnika AS 568.
- O-ringi klasy typu B – mają nieco szersze tolerancje i są odpowiednie do zastosowań ogólnych. To rozmiary metryczne przeznaczone do zastosowań lotniczych. Pierwsza cyfra kodu rozmiaru wskazuje grupę przekrojów (A-E), a ostatnie cztery wskazują wewnątrz O-ringa średnicę zaokrągloną do 0,1 mm.
BS 4518 to brytyjska norma, która określa rozmiary metryczne British Standard. Kod rozmiaru O-ringów określony jest przez czterocyfrową liczbę wskazującą ID pierścienia uszczelniającego typu „O” wyrażoną dzięsiątych częściach milimetra, po której następuje myślnik i dwie cyfry wskazujące przekrój O-oringa, również w dzięsiątych częściach milimetra.
French Standard NF T 47-501
Francuski Instytut Normalizacyjny opracował normę NF T 47-501, która jest bardzo podobna do normy ISO 3601-1, zarówno pod względem rozmiarów, jak i odniesienia do rozmiaru. Kody referencyjne w normie NF 47-501 oznaczona są literą odpowiadającej każdej z 5 grup przekrojów (AE), 4 cyframi wskazującymi ID (zaokrąglone do 0,1 mm), drugą literą wskazującą klasę dokładności i trzecią literą wskazującą klasę wizualną (kontrolną). Klasa precyzyjna oznaczona:
- literą A jest odpowiednia do zastosowań lotniczych
- literą G jest odpowiednia do zastosowań ogólnych
Klasy wizualne to N (1,0 AQL) i S (0,65 AQL)
German Standard DIN 3771
Niemiecki Instytut Norm (Duetsches Institut fur Normung) opracował normę DIN 3771, według której rozmiary O-ringów są identyfikowane przez ID x C/S, po którym następuje litera wskazująca poziom jakości i kod wskazujący polimer gumowy i twardość IRHD.
Norma DIN 3771 określa dwa poziomy jakości:
- N – normalna jakość (1,0 AQL)
- S – specjalna jakość (0,65 AQL)
Swedish Standard SMS 1586
Norma SMS 1586 odnosi się do szwedzkiej normy mechanicznej dotyczących rozmiarów pierścieni uszczelniających. System klasyfikacji SMS 1586 opisuje 140 oringów w dwóch grupach:
- D – ta grupa opisuje 65 O-ringów przeznaczone do instalacji dynamicznych i statycznych. Każdy rozmiar jest oznaczony jest swoim wymiarem: ID x przekrój.
- S – ta grupa opisuje 75 pierścieni uszczelniających typu „O” przeznaczonych głównie do zastosowań statycznych. Każdy rozmiar jest oznaczony swoim wymiarem: ID x przekrój.
Wymiary oringów w systemie metrycznym są dokładnie dopasowane, to znaczy, że 1 mm O-ring będzie miał przekrój 1 mm. Aby zagwarantować odpowiednie uszczelnienie pierścienia, wypełniona przestrzeń musi być około 10-15% mniejsza niż jego przekrój.
Japanese Standard JIS B 2401
JIS B 2401 to japońska norma przemysłowa dla rozmiarów O-ringów. System klasyfikacji JIS B2401 ma dwie grupy rozmiarów O-ringów. Pierwsza dotyczy pierścieni uszczelniających o przekroju kołowym do zastosowań ogólnych i kosmicznych, natomiast druga podzielona jest na cztery sekcje.
Powyższa norma podzielona jest na cztery sekcje w zależności od zastosowania:
- Seria P – ruchoma (dynamiczna)
- Seria G – stała (statyczna)
- Seria S – rozmiary specjalne
- Seria V – kołnierz próżniowy
Każda sekcja zawiera rosnące kody numeryczne. To rozwiązanie ma na celu pomóc odnieść się do rozmiaru pierścienia uszczelniającego.
Norma JIS B 2401 opisuje łącznie 1006 oringów w trzech grupach:
- Lotniczej – ta grupa opisuje 367 oringów i odpowiada normie w systemie metrycznym ISO 3601-1 (z kilkoma dodatkowymi rozmiarami). W grupie lotniczej każdy rozmiar jest oznaczony swoim wymiarem: ID x przekrój. Za wymiarem dodawana jest litera „A” wskazująca użycie w zastosowaniach lotniczych.
- Ogólnego przeznaczenia – ta grupa opisuje 445 O-ringów i odpowiada normie w systemie metrycznym ISO 3601-1 (z kilkoma dodatkowymi rozmiarami). W grupie ogólnego przeznaczenia każdy rozmiar jest oznaczony swoim wymiarem: ID x przekrój. Za wymiarem dodawana jest litera „G” wskazująca użycie w zastosowaniach ogólnego przeznaczenia.
- Tradycyjnej – ta grupa opisuje 194 oringi. Każdy rozmiar jest oznaczony literą, po której następuje numer nominalny. Litera wskazuje jedną z sekcji w zależności od zastosowania (P – dynamiczna, G – stała, V – kołnierz próżniowy).
Wymiary oringów w systemie metrycznym są dokładnie dopasowane, to znaczy, że 1 mm O-ring będzie miał przekrój 1 mm. Aby zagwarantować odpowiednie uszczelnienie pierścienia, wypełniona przestrzeń musi być około 10-15% mniejsza niż jego przekrój lub do 10% większe w zależności od użycia: wewnętrznego lub zewnętrznego.
Przydatne artykuły i poradniki:
- Jak wymiarować oringi gumowe?
- Oringi gumowe Poradnik
- Tutaj kupisz oringi gumowe online