Pierścienie oporowe Back-up Ring

Pierścienie oporowe Back-up Ring

Uszczelniania typu O-ring pod wpływem działania wysokiego ciśnienia i wahań temperatury mogą ulec uszkodzeniu. Wytłoczenia stanowią jeden z najczęstszych powodów, które mogą do tego doprowadzić. Najlepszym rozwiązaniem, aby temu zapobiec jest instalacja Back-up Rings, które wykonane są z twardego tworzywa (PTFE, FKM) odpornego na wytłaczanie.

Co to jest Back-up Rings ?

To pierścienie oporowe, nazywane również pierścieniami zapasowymi lub rezerwowymi. Są sztywne i wykonane z twardszego tworzywa niż uszczelka, jednak wciąż wystarczająco elastycznego, aby pod wpływem działania nacisku odkształcać się. Tego rodzaju pierścienie stosuje się w połączeniu z oringami w aplikacjach wysokociśnieniowych. Zostały zaprojektowane w taki sposób, aby ściśle pasowały między uszczelką a szczeliną, utrzymując oringi we właściwym miejscu, umożliwić prawidłowe uszczelnienie przy wyższych ciśnieniach oraz minimalizując ryzyko zmiany kształtu.

Do czego służy pierścień oporowy?

Ten rodzaj wyrobu  używany jest w zastosowaniach statycznych i dynamicznych. Zabezpiecza gumowe uszczelnienia o przekroju kołowym przed wciskaniem ich w szczelinę, która znajduje się między dwoma powierzchniami. Stosuje się je w celu zminimalizowania wytłaczania uszczelek typu O-ring, powstałych na skutek działania wysokiego ciśnienia i temperatury. Jeżeli ciśnienie jest dwukierunkowe, wówczas pierścienie rezerwowe stosuje się po obu stronach uszczelki (zarówno na górze, jak i na dole). W przypadku jednostronnego działania – w szczelinie montuje się jeden pierścień rezerwowy po dolnej stronie uszczelki.

Z czego są wykonane pierścienie zapasowe?

Pierścień zapasowy może być wykonany z różnego rodzaju tworzyw sztucznych (NBR, PTFE, Viton (FKM)). Zaletą termoplastycznego tworzywa PTFE jest bardzo niskie tarcie w aplikacjach dynamicznych. Pierścienie rezerwowe pełnią funkcję elementu ochronnego i wsporczego, który jest wykonany z twardszego i bardziej wytrzymałego materiału niż uszczelka.

W jaki sposób pierścienie zapasowe zapobiegają przesuwaniu się oringów?

Pierścienie rezerwowe stosuje się w celu zapobiegnięcia przesuwaniu się i wytłaczaniu w szczelinie uszczelek typu O-ring, które powstają na skutek zmian ciśnienia tj. zwiększanie i obniżanie. Odpowiednio dobrany pierścień montuje się w obudowie jako dodatkowe wsparcie dla uszczelniania zapobiegające wyciskaniu uszczelki pod ciśnieniem. Pierścień zapasowy chroni oring przed niepożądaną zmianą kształtu i miejsca. Pełni rolę elementu wsporczego, który montuje się za uszczelką z jednej lub z obu stron. W zależności od temperatury, rozmiaru szczeliny, prędkości – powinny być instalowane w ciśnieniach przekraczających 1500 PSI. Pierścień zapasowy jest precyzyjnie i ściśle dopasowany do obudowy, co może przyczyniać się również do niewielkiego zwiększenia tarcia.

Pierścienie oporowe

Pierścień oporowy – Zastosowanie

Stosowanie pierścieni zapasowych ma wiele zalet. Zaleca się używanie ich między elementami uszczelniania w przypadku działania ciśnienia przekraczającego 5 MPa (50 barów). W przypadku jednostronnego działania zwiększonego ciśnienia, pierścienie rezerwowe instaluje się tylko po jednej stronie, natomiast w przypadku ciśnienia tłokowego, które powoduje nacisk na uszczelkę po obu stronach – pierścień zapasowy instaluje się z każdej strony. Silne pulsacje, podwyższone temperatury, wahania temperatury, wysoka prędkość i częstotliwość – to również wskazania do montażu pierścieni oporowych.

Przykładowe wskazania do zastosowania pierścieni zapasowych (Back-up Ring):
  • cylindry hydrauliczne
  • zawory wysokociśnieniowe
  • zawory do obwodów hydraulicznych
  • wysokociśnieniowe układy hydrauliczne
  • w zastosowaniach statycznych do 950 bar
  • z zastosowaniach dynamicznych powyżej 100 bar
  • zastosowany o-ring wykonany z tworzywa o niskiej wytrzymałości lub twardości
  • w aplikacjach, w których możliwe są ruchy tłokowe i obrotowe

 Producent Power Rubber oferuje pierścienie zapasowe, które sprawdzą się w zarówno w aplikacjach wysokociśnieniowych, poddanym dużym wahaniom temperatury, jak i w miejscach, w których zastosowano oringi o niewielkiej twardości.

Zabezpieczenia w postaci Back-up Rings stosuje się również w przypadku, gdy zalecana twardość gumy, z której wykonany jest O-ring jest mniejsza niż wielkość szczeliny. Koparki, maszyny rolnicze, obrabiarki, wtryskarki to nieliczne przykłady, w których można zastosować pierścienie rezerwowe.

Wszelki zapytania prosimy kierować pod numerem telefonu: +48 22 292 40 24 lub +48 50 516 03 03, bądź mailowo (Power@PowerRubber.com) lub przez nasz formularz kontaktowy

Formularz kontaktowy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Potrzebuje właściwej oferty? Skontaktuj się z Nami z POWER Rubber

Oferujemy Wsparcie i Doradztwo w zakresie oferowanych wyrobów i ich Produkcji.

Zapraszamy do opisania danej sytuacji, zapytania. Przedstawimy właściwe rozwiązania. Przygotujemy wycenę oraz harmonogram produkcji. Zapraszamy

Opiszę co potrzebuję
w Formularzu kontaktowym!