Pierścienie prowadzące

Pierścienie prowadzące są świetnym rozwiązaniem w przypadku dławnic i tłoków, ponieważ zapewniają znakomitą ochronę w przypadku styczności między metalem i metalem. Pierścienie prowadzące i taśmy, to doskonałe rozwiązanie w przypadku siłowników hydraulicznych i pneumatycznych, ale nie tylko – wspaniale sprawdzają się także w przypadku różnych maszyn przemysłowych i urządzeniach wykorzystywanych właśnie w wielu branżach przemysłu.

Pierścienie prowadzące – gdzie się ich najczęściej używa?

Pierścienie prowadzące przede wszystkim wykorzystywane są jako uszczelnienia w siłownikach hydraulicznych, jako elementy do uszczelnień dławnic i do uszczelnień tłoków. Czym są te trzy elementy?

Siłowniki hydrauliczne (inaczej nazywane także cylindrami hydraulicznymi lub silnikami hydrostatycznymi) to elementy wykorzystywane w różnych układach hydraulicznych ciężkich pojazdów budowlanych oraz mniejszych gabarytowo maszyn (takich jak prasy hydrauliczne, maszyny rolnicze, walcarki hutnicze). Ich głównym zadaniem jest zamiana energii w ruch, pod wpływem ciśnienia wytwarzanego przez ciecz (którą zazwyczaj jest zagęszczony olej). Można się wręcz pokusić o stwierdzenie, że gdyby nie one, żadne maszyny dotychczas nam znane, nie spełniały by swojej roli.

Dławnica jest elementem pozwalającym na przeprowadzanie kabli wewnątrz urządzenia w bezpieczny sposób. To właśnie pierścienie prowadzące do uszczelnienia, zabezpieczają potencjalnie mogące wystąpić przetarcia, które skutkowały by przerwaniem kabli.

Tłok jest ruchomym elementem, który porusza się w cylindrze. Rola, jaką mają tutaj pierścienie prowadzące, to uszczelnienia połączenia między cylindrem, a właśnie tłokiem.

Dlaczego warto stosować pierścienie prowadzące?

Metod uszczelnień jest wiele. Od dawna producenci maszyn i różnych urządzeń zdają sobie sprawę, że stosowanie uszczelnień pozwala na dłuższe użytkowanie ich sprzętu, co jest nie tylko ekonomiczne, ale i lepiej wpływa na wizerunek firmy. Stosowanie pierścieni, jako uszczelnienia, to kolejny dobry krok w tym kierunku. Dlaczego?

Główną zaletą pierścieni do uszczelnień jest ich niska ścieralność. Dzięki temu produkt może być stosowany długo, bez obaw o jego częste wymiany. Na uwagę zasługuje też ważna zaleta, którą jest samolubrykacja, czy inaczej samosmarowanie. Zapobiega to wysychaniu elementu i prowadzenia do tarcia, które mogło by być niebezpieczne w skutkach. Kolejnymi zaletami takich uszczelnień są brak przywierania i blokowania się, a co za tym idzie – płynna praca części uszczelnianych. Oprócz tego pierścienie nie wysychają.

Stosowanie tego typu uszczelnień zapobiega zadrapaniom części metalowych, ich zatarciu, za to zapewnia nienaganne funkcjonowanie.

Można się spotkać z wieloma rodzajami pierścieni prowadzących, szczególnie z różnicą w materiale, z jakiego się je wykonuje. Funkcjonalnym rozwiązaniem jest produkcja tych uszczelnień z PTFE, czyli popularnego w wielu polskich domach teflonu.

Pierścienie prowadzące teflonowe

 

 

PTFE – czym jest i jakie ma zalety?

Teflon jest materiałem, który powstał już w pierwszej połowie XX wieku. Sama jego nazwa została zastrzeżona w 1956 r. przez firmę DuPont, która to tylko ma prawo do stosowania tej nazwy handlowej, ponieważ teflon stał się ich znakiem towarowym. PTFE to materiał, który najbardziej znany jest z pokrywania powierzchni patelni oraz garnków, których większość osób używa na co dzień w swoich domach. Jak to się ma do produkcji uszczelnień?

Poli(tetrafluoroetylen), bo takie jest rozwinięcie skrótu PTFE i chemiczna nazwa teflonu, posiada wiele zalet, które wykorzystane zostały właśnie w wielu uszczelnieniach. Przede wszystkim charakteryzuje się małą swobodną energią powierzchniową, a co za tym idzie ma bardzo niski współczynnik tarcia i bardzo dobre właściwości smarujące, dzięki czemu nie przylegają do niego żadne zanieczyszczenia (co jest często pozytywną cechą w wielu gospodarstwach domowych, podczas użytkowania patelni pokrywanych właśnie teflonem). Ponadto odznacza się niezwykle dużą odpornością chemiczną. Teflon prawie z niczym nie reaguje, ani w niczym się nie rozpuszcza. Jest nawet odporny na stężony kwas fluorowodorowy – do tego stopnia, że kwas ten przetrzymuje się właśnie w pojemnikach wykonanych z PTFE. Nie roztwarza do nawet woda królewska, którą stosuje się do roztwarzania złota, platyny, czy innych metali szlachetnych. Teflonowi nie straszne są wysokie temperatury, wobec których pozostaje stabilny termicznie, a na dodatek jest świetnym izolatorem elektrycznym.

Teflon jest tak dobrym materiałem, że początkowo korzystało z niego wojsko – w systemach pracujących pod dużym ciśnieniem i przy intensywnym tarciu.

Co sprawia, że teflon jest tak świetnym materiałem i że uszczelnienia z niego wykonane są produktem pewnym i sprawdzonym? Cała tajemnica tkwi w budowie jego cząsteczki. Składa się ona z naprawdę dużej ilości łańcuchów, które zawierają atomy węgla powiązane z atomami fluoru. To właśnie te wiązania są na tyle silne i tak angażujące energetycznie, że cząsteczki teflonu po prostu nie łączą się z żadnymi innymi atomami.

Dlatego uszczelnienia wykonane z tego materiału są gwarancją jakości produktu.

Artykuły gumowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Potrzebuje właściwej oferty? Skontaktuj się z Nami z POWER Rubber

Oferujemy Wsparcie i Doradztwo w zakresie oferowanych wyrobów i ich Produkcji.

Zapraszamy do opisania danej sytuacji, zapytania. Przedstawimy właściwe rozwiązania. Przygotujemy wycenę oraz harmonogram produkcji. Zapraszamy

Opiszę co potrzebuję
w Formularzu kontaktowym!