Fraud Blocker

Pierścienie prowadzące

Pierścienie prowadzące są świetnym rozwiązaniem w przypadku dławnic i tłoków, ponieważ zapewniają znakomitą ochronę w przypadku styczności między metalem i metalem. Pierścienie prowadzące i taśmy, to doskonałe rozwiązanie w przypadku siłowników hydraulicznych i pneumatycznych, ale nie tylko – wspaniale sprawdzają się także w przypadku różnych maszyn przemysłowych i urządzeniach wykorzystywanych właśnie w wielu branżach przemysłu.

Pierścienie prowadzące – gdzie się ich najczęściej używa?

Pierścienie prowadzące przede wszystkim wykorzystywane są jako uszczelnienia w siłownikach hydraulicznych, jako elementy do uszczelnień dławnic i do uszczelnień tłoków. Czym są te trzy elementy?

Siłowniki hydrauliczne (inaczej nazywane także cylindrami hydraulicznymi lub silnikami hydrostatycznymi) to elementy wykorzystywane w różnych układach hydraulicznych ciężkich pojazdów budowlanych oraz mniejszych gabarytowo maszyn (takich jak prasy hydrauliczne, maszyny rolnicze, walcarki hutnicze). Ich głównym zadaniem jest zamiana energii w ruch, pod wpływem ciśnienia wytwarzanego przez ciecz (którą zazwyczaj jest zagęszczony olej). Można się wręcz pokusić o stwierdzenie, że gdyby nie one, żadne maszyny dotychczas nam znane, nie spełniały by swojej roli.

Dławnica jest elementem pozwalającym na przeprowadzanie kabli wewnątrz urządzenia w bezpieczny sposób. To właśnie pierścienie prowadzące do uszczelnienia, zabezpieczają potencjalnie mogące wystąpić przetarcia, które skutkowały by przerwaniem kabli.

Tłok jest ruchomym elementem, który porusza się w cylindrze. Rola, jaką mają tutaj pierścienie prowadzące, to uszczelnienia połączenia między cylindrem, a właśnie tłokiem.

Dlaczego warto stosować pierścienie prowadzące?

Metod uszczelnień jest wiele. Od dawna producenci maszyn i różnych urządzeń zdają sobie sprawę, że stosowanie uszczelnień pozwala na dłuższe użytkowanie ich sprzętu, co jest nie tylko ekonomiczne, ale i lepiej wpływa na wizerunek firmy. Stosowanie pierścieni, jako uszczelnienia, to kolejny dobry krok w tym kierunku. Dlaczego?

Główną zaletą pierścieni do uszczelnień jest ich niska ścieralność. Dzięki temu produkt może być stosowany długo, bez obaw o jego częste wymiany. Na uwagę zasługuje też ważna zaleta, którą jest samolubrykacja, czy inaczej samosmarowanie. Zapobiega to wysychaniu elementu i prowadzenia do tarcia, które mogło by być niebezpieczne w skutkach. Kolejnymi zaletami takich uszczelnień są brak przywierania i blokowania się, a co za tym idzie – płynna praca części uszczelnianych. Oprócz tego pierścienie nie wysychają.

Stosowanie tego typu uszczelnień zapobiega zadrapaniom części metalowych, ich zatarciu, za to zapewnia nienaganne funkcjonowanie.

Można się spotkać z wieloma rodzajami pierścieni prowadzących, szczególnie z różnicą w materiale, z jakiego się je wykonuje. Funkcjonalnym rozwiązaniem jest produkcja tych uszczelnień z PTFE, czyli popularnego w wielu polskich domach teflonu.

Pierścienie prowadzące teflonowe

 

 

PTFE – czym jest i jakie ma zalety?

Teflon jest materiałem, który powstał już w pierwszej połowie XX wieku. Sama jego nazwa została zastrzeżona w 1956 r. przez firmę DuPont, która to tylko ma prawo do stosowania tej nazwy handlowej, ponieważ teflon stał się ich znakiem towarowym. PTFE to materiał, który najbardziej znany jest z pokrywania powierzchni patelni oraz garnków, których większość osób używa na co dzień w swoich domach. Jak to się ma do produkcji uszczelnień?

Poli(tetrafluoroetylen), bo takie jest rozwinięcie skrótu PTFE i chemiczna nazwa teflonu, posiada wiele zalet, które wykorzystane zostały właśnie w wielu uszczelnieniach. Przede wszystkim charakteryzuje się małą swobodną energią powierzchniową, a co za tym idzie ma bardzo niski współczynnik tarcia i bardzo dobre właściwości smarujące, dzięki czemu nie przylegają do niego żadne zanieczyszczenia (co jest często pozytywną cechą w wielu gospodarstwach domowych, podczas użytkowania patelni pokrywanych właśnie teflonem). Ponadto odznacza się niezwykle dużą odpornością chemiczną. Teflon prawie z niczym nie reaguje, ani w niczym się nie rozpuszcza. Jest nawet odporny na stężony kwas fluorowodorowy – do tego stopnia, że kwas ten przetrzymuje się właśnie w pojemnikach wykonanych z PTFE. Nie roztwarza do nawet woda królewska, którą stosuje się do roztwarzania złota, platyny, czy innych metali szlachetnych. Teflonowi nie straszne są wysokie temperatury, wobec których pozostaje stabilny termicznie, a na dodatek jest świetnym izolatorem elektrycznym.

Teflon jest tak dobrym materiałem, że początkowo korzystało z niego wojsko – w systemach pracujących pod dużym ciśnieniem i przy intensywnym tarciu.

Co sprawia, że teflon jest tak świetnym materiałem i że uszczelnienia z niego wykonane są produktem pewnym i sprawdzonym? Cała tajemnica tkwi w budowie jego cząsteczki. Składa się ona z naprawdę dużej ilości łańcuchów, które zawierają atomy węgla powiązane z atomami fluoru. To właśnie te wiązania są na tyle silne i tak angażujące energetycznie, że cząsteczki teflonu po prostu nie łączą się z żadnymi innymi atomami.

Dlatego uszczelnienia wykonane z tego materiału są gwarancją jakości produktu.

Artykuły gumowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również

Simeringi

Simeringi

Obracające się elementy maszyn musza być odpowiednio zabezpieczone, aby różne smary oraz oleje nie ulegały wyciekowi. Trzeba również dbać o... Dowiedz się więcej

Potrzebuje właściwej oferty? Skontaktuj się z Nami z POWER Rubber

Oferujemy Wsparcie i Doradztwo w zakresie oferowanych wyrobów i ich Produkcji.

Zapraszamy do opisania danej sytuacji, zapytania. Przedstawimy właściwe rozwiązania. Przygotujemy wycenę oraz harmonogram produkcji. Zapraszamy

Opiszę co potrzebuję
w Formularzu kontaktowym!