Pierścienie uszczelniające o przekroju U1, U2, U6, UN, V

Pierścienie uszczelniające o przekroju U1, U2, U6, UN, V są stosowane do uszczelniania węzłów o ruchu posuwisto-zwrotnym. Najczęściej wykonane z gumy NBR, rzadziej z silikonu MVQ i poliuretanu PU.

 

NBR

 

Pierścienie uszczelniające wykonane z gumy NBR są odporne na oleje (samochodowe, mineralne, pochodzenia zwierzęcego i roślinnego), smary mineralne, węglowodory alifatyczne, paliwo gazowe, benzynę i niepalne ciecze. Kauczuk nitrylowy może mieć kontakt z mediami, takimi jak: niepalne ciecze hydrauliczne typu HFA, HFB, HFC, rozcieńczone kwasy i zasady, a także wodą do +60° C. Nadaje się do pracy w temperaturze od -30° C do +100° C.

 

Silikon MVQ

 

Kauczuk silikonowy, z którego wykonane są pierścienie uszczelniające są odporne na działanie olejów i smarów mineralnych, rozcieńczonych roztworów soli, alkoholi, a także wody w temperaturze do +100° C.

 

Poliuretan PU

 

U-ringi wykonane z poliuretanu charakteryzują się wysoką wytrzymałością, a także doskonałą odpornością na starzenie, ścieranie i zużycie. Gwarantują uszczelnienie o niskim odkształceniu trwałym, dlatego nadają się do zastosowania w siłownikach hydraulicznych i pneumatycznych, a także prasach i podnośnikach.

 

Pierścienie uszczelniające o przekroju U

 

Pierścienie uszczelniające o przekroju U stosowane są w napędach i sterowaniach hydraulicznych. Przeznaczone są do uszczelniania węzłów w ruchu posuwisto-zwrotnym o różnym ciśnieniu roboczym, temperaturze i prędkości maksymalnej.

 

U1

 

Konstrukcja pierścienia U1 jest zgodna z PN-72/M-73095. Stosowany w napędach i sterowaniach hydraulicznych z możliwością pracy na tłoku lub tłoczysku cylindra hydraulicznego.

 

Pierścień uszczelniający o przekroju U1 często współpracuje z pierścieniem o przekroju U3 miękkim lub twardym, który pełni funkcję podporową.

 

Temperatura: -30° C do +100° C

Ciśnienie: do 16 MPa

Prędkość: maksymalnie do 0,5 m/s

 

U2

 

Pierścień uszczelniający o przekroju U2 najczęściej wykonany z jest z kauczuku nitrylowego (NBR). Ma przekrój rowkowy i montowany jest na tłoczyskach i tłokach. Zastosowanie pierścieni U2 przy wyższych ciśnieniach jest możliwe dzięki ukształtowaniu warg pierścienia rowkowego.

 

W przeciwieństwie do pierścienia uszczelniającego U1, nie wymaga on zastosowania pierścienia podporowego U3.

 

Temperatura: -30° C do +100° C

Ciśnienie: do 16MPa

Prędkość: maksymalnie do 0,3 m/s

 

U6

 

Pierścienie uszczelniające o przekroju U6 wykonane są z jednolitego materiału. Gwarantują trwałość i wysoką szczelność, nawet przy chwilowych przeciążeniach. Montuje się je w zabudowie tłoczyska.

 

Temperatura: -40° C do +80° C

Ciśnienie: do 25 MPa

Prędkość: maksymalnie do 0,3 m/s

 

UN

 

Pierścień uszczelniający o przekroju UN jest uszczelnieniem wargowym. Posiada niesymetryczne wargi. Przeznaczony do uszczelnienia węzłów o ruchu posuwisto-zwrotnym, przy ciśnieniach do 32 MPa i prędkości przesuwu tłoczyska lub tłoka maksymalnie do 0,5 m/s. Stosuje się je w hydraulice i pneumatyce.

 

Pierścienie uszczelniające o przekroju V

 

Pierścienie uszczelniające typu V w całości wykonane są z elastomeru, najczęściej nitrylowego (NBR) lub fluorowego (FKM), bez wzmocnień z tkaniny i metalowych wkładek. V-ring z kauczuku fluorowego (FKM) zaleca się w zastosowaniach, gdzie mamy do czynienia z chemicznie agresywnym środowiskiem, a także temperaturą roboczą przekraczającą +100° C.

 

V-ringi stosuje się w dużych obciążeniach. Jego konstrukcja różni się od pierścieni wargowych typu U. Posiada niesymetryczne i węższe wargi, a także pozbawiony jest części grzbietowej.

 

Zapobiega przedostaniu się kurzu, brudu i wody z zewnątrz, a także utrzymuje medium smarujące wewnątrz systemu. Najczęściej stosuje się je, jako uszczelnienie wspomagające. Współpracuje z pierścieniem podporowym i dociskowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Potrzebuje właściwej oferty? Skontaktuj się z Nami z POWER Rubber

Oferujemy Wsparcie i Doradztwo w zakresie oferowanych wyrobów i ich Produkcji.

Zapraszamy do opisania danej sytuacji, zapytania. Przedstawimy właściwe rozwiązania. Przygotujemy wycenę oraz harmonogram produkcji. Zapraszamy

Opiszę co potrzebuję
w Formularzu kontaktowym!