Pierścienie zgarniające i zgarniająco-uszczelniające

Pierścienie zgarniające – uszczelnienia tego typu to jeden z rodzajów pierścieni pomocniczych, których w przemyśle uszczelnień używa się jako uszczelnienie pomocnicze dla uszczelek zasadniczych, od których zależy szczelność całego układu. Do pierścieni posuwisto-zwrotnych spełniających to zadanie należy właśnie pierścień zgarniający, spełnia on funkcje obronną, nie dopuszczenie do tego aby zanieczyszczenia stałe lub płynne w postaci cieczy, pyłu, błota lub kurzu dostały się do środka całego układu. Tym samym chronią cały układ hydrauliczny przed zanieczyszczeniami. Produkty uszczelnienia takie jak pierścienie zgarniające i zgarniająco – uszczelniające, największą rolę odgrywają w miejscach gdzie zapylenie pomieszczenia jest bardzo wysokie, np. w kopalniach, rolnictwie, maszynach budowlanych. Wszędzie tam gdzie istnieje zagrożenie ze maszyny mogą zostać uszkodzone, z pomocą przychodzi pierścień zgarniający. Umieszczone są między środowiskiem zanieczyszczenia a zasadniczym miejscem uszczelnienia.

Metalowy pierścień zgarniający i zgarniająco – uszczelniający

Metalowe pierścienie zgarniające i zgarniająco – uszczelniające są to specjalne pierścienie uszczelnienia jednostronnego działąnia o dwóch różnych wargach zgarniających, jednej cienkiej metalowej i grubszej elastomerowej. Wargi zgarniające uszczelnienia są ustawione jedna za drugą i są umieszczone w niewielkiej, metalowej obudowie. Pierścienie zgarniające z metalową wargą zgarniającą to produkty, których zadanie to usuwanie mocno przylegających zanieczyszczeń, a także cząsteczek lodu. Elastomerowa warga zewnętrzna tego typu uszczelnień ma za zadanie wzmocnienie całkowitego efektu zgarniania zanieczyszczeń z narzędzi. Bardzo skutecznie usuwa cząsteczki piachu, wodę i inne niepożądane cząsteczki obce. Te pierścienie zgarniające posiadają dwie wargi mniejsze od nominalnej średnicy tłoczyska, co gwarantuje odpowiedni docisk uszczelnień. Z kolei warga metalowa jest elastycznie osadzona w obudowie, dzięki temu może się swobodnie przesuwać i dzięki temu niwelować ewentualne ugięcia tłoczyska.

Zalety
  • bardzo łatwy montaż w otwartych rowkach,
  • dzięki metalowej obudowie pozwala na mocne osadzenie w rowku,
  • Wykazuje dużą odporność na ścieranie,
  • bardzo duża skuteczność zgarniania tych produktów, nawet przy mocno przylegających zanieczyszczeniach jak lód czy błoto.

Temperatura pracy tego rodzaju uszczelnień wynosi od -40°C do +120ºC.

Pierścienie zgarniające typu Z

Używane są do uszczelnienia napędów oraz sterowników hydraulicznych. Do zgarniania zanieczyszczeń zewnętrznych z elementów pracujących w ruchu posuwisto-zwrotnym. Elastyczna postać pierścienia pozwala na prosty i niezawodny montaż w rowku.

  • uproszczenia konstrukcji tłoka
  • skrócenia długości tulei cylindrowych
  • zmniejszenia martwej długości cylindrów
  • łatwiejszego montażu
Zastosowanie pierścieni zgarniających jako uszczelnień oraz ich rodzaje

Pierścienie zgarniające instaluje się w systemach uszczelnienia cylindrów, aby zapobiegały one zanieczyszczeniu płynu hydraulicznego.Pracując nieustannie, z wysuniętych tłoczysk, które pracują ruchem posuwisto-zwrotnym, zeskrobują one brud, obce cząstki oraz wilgoć. Gdy produkty tego typu wykonają swoją robotę, wracają z powrotem tam gdzie ich miejsce czyli do wnętrza cylindrów. Niezamontowanie pierścieni zgarniających mogłoby spowodować trwałe uszkodzenie innych pierścieni, ale także na przykład uszczelnień, które odgrywają istotną rolę w poprawnej pracy maszyny a także zachowania w niej odpowiedniej kompresji.

Wyróżnia się trzy najważniejsze rodzaje pierścieni uszczelniających, różniące się materiałem, z którego zostały wykonane. Pierścienie Z są w całości gumowe, Uszczelnienia ZW produkowane są z wkładem metalowym usztywniającym, Produkty ZZ charakteryzują się zewnętrzną metalową obudową. Te ostatnie stosuje się w wypadku, gdy wymagane jest większe dopasowanie uszczelnienia. Za pomocą metalowej obudowy, cały element staje się mniej elastyczny, a co za tym idzie bardziej przylegający.

Czym są pierścienie zgarniające?

Do grupy uszczelnień w postaci pierścieni zaliczają się trzy podstawowe rodzaje. Są nimi pierścienie uszczelniające, czyli tak zwane uszczelnieni tłoka, których zadaniem jest zapobieganie przeciekom spalin. Drugi rodzaj uszczelnień to pierścienie kompresyjno-zgarniające, których zadaniem jest zatrzymanie gazów przedostających się przez pierwszy rodzaj pierścieni. Trzecim i ostatnim rodzajem uszczelnień są pierścienie zgarniające, których zadaniem jest zapobieganie przedostawaniu się nadmiernej ilości oleju do przestrzeni nad cylindrem poprzez zgarnianie go z tulei cylindra. Należy pamiętać że w wyniku nieprawidłowego montażu uszczelnienia, może ono ulec pęknięciu, bezpośrednio może skutkować porysowaniem powierzchni cylindra i dużymi spadkami kompresji.

Jakie mogą być przyczyny uszkodzenia uszczelnień hydraulicznych?

Jak wiemy gdy używamy narzędzi jakimi są siłowniki hydrauliczne narażamy je na różne rodzaju działania czynników zewnętrznych i różnych obciążeń, niejednokrotnie w trudnych i agresywnych warunkach środowiskowych. Z reguły trudne warunki działania i nieprawidłowa eksploatacja powodują, że siłowniki ulegają różnorodnym uszkodzeniom. Do typowych uszkodzeń siłowników można zaliczyć utratę szczelności dławicy i przeciek zewnętrzny po uszczelnieniu tłoczyska oraz przeciek wewnętrzny cylindra po uszczelnieniu tłoka. Głównymi przyczynami powstawania tych awarii jest:

  1. zgięcie lub deformacja powierzchni walcowej tłoczyska wywołana przez obciążenia poprzeczne,
  2. zużycie lub uszkodzenie powierzchni tłoczyska powstałe w wyniku przedostania się zanieczyszczeń stałych do uszczelnień lub na skutek korozji.
  3. zużycie gładzi cylindra wynikające ze stosowania zanieczyszczonego oleju lub powstałe w wyniku przedostania się zanieczyszczeń zewnętrznych do komory cylindra,
  4. zanieczyszczony olej – zanieczyszczenie oleju jest najczęściej następstwem braku stosowania lub nieprawidłowego doboru filtra olejowego.
  5. ekstremalne temperatury, które powodują zniszczenie uszczelnień, powstawaniu pęknięć, rozwarstwień, twardnieniu, kruszeniu się i puchnięciu.
  6. nieprawidłowo dobrany olej hydrauliczny powodujący niepożądane reakcje chemiczne z materiałem uszczelnień, doprowadzając do ich przedwczesnej degradacji,
  7. zbyt wysokie ciśnienie robocze – naraża uszczelnienia na szybkie zużycie i zniszczenia. Przekroczenie ciśnienia dopuszczalnego może powodować uszkodzenie pierścieni podporowych uszczelnień, a także elementów ustalających,
  8. zbyt niskie ciśnienie robocze – może powodować wycieki przy uszczelnieniach wykonanych z materiałów innych niż poliuretan, gdy nie ma tłumienia wypływającego płynu.

Wszystkie opisane produkty znajdziecie na stronie firmy Seal. Witryna Seal wykorzystuje pliki cookies. Wszelkie prawa zastrzeżone. Strona internetowa firmy Seal korzysta z plików cookies aby świadczyć jeszcze lepsze usługi. Wszelkie informacje o Seal znajdziecie pod numer tel zamieszczonym na stronie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Potrzebuje właściwej oferty? Skontaktuj się z Nami z POWER Rubber

Oferujemy Wsparcie i Doradztwo w zakresie oferowanych wyrobów i ich Produkcji.

Zapraszamy do opisania danej sytuacji, zapytania. Przedstawimy właściwe rozwiązania. Przygotujemy wycenę oraz harmonogram produkcji. Zapraszamy

Opiszę co potrzebuję
w Formularzu kontaktowym!