Pierścienie zgarniające typu Z oraz typu ZZ w zewnętrznej obudowie metalowej stosuje się w celu usuwania zanieczyszczeń oraz nadmiaru medium smarującego z komponentów i elementów maszyn pracujących w ruchu posuwisto-zwrotnym.
Przeznaczone do pracy w środowisku dużego zapylenia (kopalnie, maszyny budowlane, rolnictwo). Stosowane w napędach i sterowaniach hydraulicznych. Konstrukcja pierścieni typu Z i ZZ jest zgodna z normą PN-88/M-73051.
Z jakiego materiału wykonane są pierścienie zgarniające?
Pierścienie zgarniające Z/ZZ to rodzaj uszczelnień wewnętrznych, wykonanych najczęściej z kauczuku NBR. Pierścień zgarniający typu Z jest w całości wykonany z gumy, natomiast typu ZZ posiada zewnętrzną metalową obudowę, dzięki której cały element staje się mniej elastyczny, a do tego bardziej przylegający.
Kauczuk nitrylowy (NBR) jest odporny na media, takie jak: oleje (mineralne, silnikowe, transformatorowe, pochodzenia roślinnego i zwierzęcego), smary mineralne, paliwa gazowe, benzynę, węglowodory alifatyczne, niepalne ciecze hydrauliczne (HFA, HFB, HFC), a także rozcieńczone kwasy i zasady.
Zalety stosowania pierścieni zgarniających
Pierścień zgarniający typu Z oraz typu ZZ wysuwa się i wsuwa do tłoczyska. Dzięki temu usuwa wodę i zeskrobuje brud, szlam oraz inne zanieczyszczenia z jego powierzchni, po czym w ruchu zwrotnym cofa się do wnętrza cylindra.
Montaż zgarniaczy hydraulicznych rozprowadza równomiernie olej po powierzchni cylindra. Chroni również maszynę przed dostaniem się zbyt dużej ilości medium smarującego do przestrzeni znajdującej się nad cylindrem. Zapewnia to długotrwałą wydajność maszyny, pierścienia zgarniającego oraz zapobiega uszkodzeniu pozostałych pierścieni uszczelniających.