Białe płyty silikonowe cenione są głównie w branży spożywczej, medycznej i farmaceutycznej. Posiadają atesty higieniczne Państwowego Zakładu Higieny oraz certyfikat FDA. Gwarantuje to bezpieczeństwo użytkowania w kontakcie z żywnością przeznaczoną do spożywania przez ludzi i zwierzęta, dlatego korzysta z tego rodzaju płyt również rolnictwo.
Płyty silikonowe mleczne – zastosowanie
Z uwagi na szeroki zakres temperatur, w jakich można ten rodzaj gumy stosować, jest także popularna w przemyśle lekkim, średnim i ciężkim. Wyroby z płyt silikonowych są używane tam, gdzie inne rodzaje gum technicznych sobie nie poradzą ze względu na ryzyko degradacji ich struktury, a co za tym idzie – zniszczenia materiału i jego właściwości. Płyty silikonowe białe mają szerokie zastosowanie, przede wszystkim jako uszczelki pod wymiar. Jest ich kilka rodzajów, można je używać, jako:
- uszczelki typu H, które najczęściej stosuje się do uszczelniania okien. Pełnią tam kilka ról, przede wszystkim wpływają na izolację termiczną, co ogranicza utratę ciepła wewnątrz budynku, a także ograniczają wnikanie wilgoci i tłumią hałas. Uszczelki z białych płyt silikonowych spełniają idealnie te rolę, ponieważ są odporne na promieniowanie słoneczne i szkodliwe warunki środowiska, jak wilgoć/para wodna/kurz. Biały silikon ma bardzo elastyczny zakres temperatur, odznaczają się dużą twardością w zakresie od 40 do 90 ShA oraz są odporne na częste otwieranie i zamykanie okna. Na dodatek ich kolor idealnie pasuje do okna, zapewniając estetyczny wygląd.
- uszczelki typu D, które stosowane są przede wszystkim jako osłona drzwi. Zazwyczaj służą do samodzielnego montażu, a więc produkowane są z płyt silikonowych o niskiej twardości, około 20 Shore A. Dzięki temu silikon idealnie dopasowuje się do powierzchni i wypełnia szczeliny.
- uniwersalne uszczelki na różne krawędzie.
Oprócz tego, najwyższej jakości mleczne płyty silikonowe służą do wytwarzania węży z silikonu, które znajdują zastosowanie w przeróżnych gałęziach przemysłu, od maszynowego i motoryzacyjnego, aż po spożywczy i farmaceutyczny.
Płyty silikonowe mleczne, a inne rodzaje gum technicznych
Chociaż wykonane są z tego samego materiału, jakim jest kauczuk, a łączenie polimerów przebiega w ten sam sposób, płyta silikonowa mleczna i gumy techniczne różnią się swoim składem chemicznym, co drastycznie wpływa na ich właściwości i zastosowanie. Poniżej porównanie kilku rodzajów gum z wyrobami z silikonu:
- guma SBR – odporna na przetarcia i naruszenia struktury. Obojętne na działanie wilgoci, alkoholi, kwasów i zasad. Ich wariant NR/SBR tak, jak płyta silikonowa mleczna posiada atest PZH i może być stosowany przy produkcji żywności. Jednak w przeciwieństwie do silikonu nie powinien być wystawiany na działanie promieni słonecznych, ponieważ promieniowanie UV znacznie mu szkodzi. Są też wrażliwe na naturalne smary i oleje, które nie wpływają na użytkowanie płyt elastomerowych. Ponadto mają mniejszy zakres temperatur pracy ciągłej i krótkotrwałej.
- guma NBR – odporna na wszelkiego rodzaju smary, oleje silnikowe, propan i butan oraz płyny hydrauliczne. Nie przeszkadza jej wysokie ciśnienie. Niestety temperatura pracy w oleju to od 70 stopni do 100 stopni Celsjusza, więc nie nadaje się do użytkowania w zakresie temperaturowym, w jakim mogą być stosowane płyty silikonowe.
- guma EPDM – ma najbardziej zbliżone właściwości do płyt silikonowych. Odporność na wstrząsy i wilgoć, nie wchodzi w reakcję z kwasami i estrami, a więc nie szkodzi jej większość substancji żrących. Wystawienie na światło słoneczne również nie wpływa na jej jakość. Jednak podobnie jak poprzednie gumy, swoje właściwości zachowuje jedynie w niższych temperaturach, maksymalnie w 130 stopniach Celsjusza.
Jak widać, wymienione mieszanki gumowe są składowymi uniwersalnych wyrobów gumowych, jednak jeśli zależy nam na materiale odpornym na wysokie temperatury, który zachowa swoje właściwości i będzie jednocześnie gwarancją bezpieczeństwa, zdecydowanie lepiej sprawdzą się płyty silikonowe.
Płyty silikonowe – wymiary
Zależnie od stopnia twardości, płyta silikonowa może mieć inny wymiar. Ze względu na skrajne twardości, takie płyty silikonowe mają tylko jeden wymiar, 500×500 mm. Jeśli chodzi o pośrednie twardości silikonu, najbardziej standardowy wymiar to rolka 1200×1000 mm. Tak, jak inne warianty kolorystyczne, płyty silikonowe mleczne mają różne grubości. Najczęściej spotykane, to: 1 mm, 2 mm, 3 mm, 4 mm, 5 mm, 6 mm, 8 mm, 10 mm. Każdy klient ma inne potrzeby, więc płyty silikonowe również docinane są pod wymiar, na indywidualne zamówienie.