Płyty uszczelkarskie są powszechnie używanym produktem w wielu różnych branżach, a często wykorzystuje ją przemysł spożywczy. Na rynku są już obecnie dostępne w rozmaitych rodzajach i wariantach, tak aby jak najlepiej spełnić wymagania klienta. Wykorzystuje je się do jako uszczelki w instalacji, dlatego stosując je w miejscach, gdzie ma się kontakt z jedzeniem, należy się upewnić, czy produkt posiada odpowiedni certyfikat. Takie specjalne oświadczenia są gwarancją dobrego uszczelnienia oraz bezpiecznej interakcji płyty z wodą i żywnością. W Polsce najczęściej są oznaczone atestem PZH (Polski Związek Higieniczny), a za granicą takie uszczelki są certyfikowane FDA.
Jak wybrać odpowiednią płytę do uszczelnienia?
Podstawową, a jednocześnie najważniejszą kwestią, którą warto należy wziąć pod uwagę przy wyborze płyty do użytku w segmencie spożywczym lub w gastronomii jest bezpieczeństwo w kontakcie z żywnością. Aktualny atest higieniczny będzie zapewnieniem, że dany materiał od producenta jest rzeczywiście sprawdzony. Podczas powstawania takiej płyty uszczelkarskiej na bazie włókien aramidowych lub mineralnych pracują zespoły inżynierów, którzy dbają o doskonałą jakość końcowego efektu.
Nowoczesna technologia umożliwia wykorzystanie nowatorskich kompozycji surowców i związanie całości wraz z wypełniaczami masą z kauczuka. Dzięki temu płyta jest nie tylko elastyczna i sprężysta, ale również idealnie może przylegać do gładkiej powierzchni. Pilnując określonych procedur i spełniając wysokie wymagania płyty uszczelkarskie, które wykorzystuje przemysł spożywczy, są w pełni bezpieczne dla środowiska naturalnego i zdrowia człowieka. To sprawi, że raz kupiona płyta silikonowa będzie mogła posłużyć właścicielowi przez wiele długich lat wraz z właściwą certyfikacją FDA płyt dedykowanych na uszczelki. Pod uwagę należy również wziąć taki parametr jak: temperatura pracy ciągłej. To ona ma kluczowe znaczenie w redukcji kosztów utrzymania. Uszczelki wykonane z płyt silikonowych są tańszą alternatywą w porównaniu do płyt aramidowych przy spełnieniu norm FDA.
Zalety używania płyt uszczelniających w przemyśle spożywczym
Ogromna popularność tego rodzaju sposobu uszczelnienia świadczy o niezawodności i wysokiej skuteczności działania. Płyty uszczelkarskie nie różnią się znacznie budową czy właściwościami od siebie i jest to niezależna od przemysłu czy branży. Jedyną kwestią są już wspomniane certyfikaty i atesty, potwierdzające możliwość kontaktu z jedzeniem i wodą pitną, a także przyjazność dla zdrowia człowieka oraz funkcjonowania środowiska naturalnego.
Dobra płyta uszczelkarska powinna dawać właścicielowi możliwość samodzielnego dostosowania jej kształtu i wycięcia oczekiwanych uszczelek, a także być elastyczna i idealnie dopasowana do danego typu powierzchni. Tę kwestię najlepiej ustalać jeszcze przed zakupem, konsultując swój wybór z doświadczonym profesjonalistą z branży.
Kolejną zaletą jest skuteczność takich uszczelek nawet wymagających warunkach zmieniającego się ciśnienia i wysokiej temperatury pracy. Te specyficzne płyty są doceniane wśród klientów również za wysoką efektywność w uszczelnianiu wody, powietrza, gazu, a także tym mniej popularnych – nasyconych kwasów i zasad chemicznych.
Wybór odpowiedniej płyty uszczelkarskiej stosowanej w przemyśle spożywczym wymaga wybrania dobrego materiału, aby zapewnić sobie i pracownikom bezpieczeństwo i komfort pracy. Dobrze jest wcześniej zwrócić uwagę na właściwości mechaniczne płyty, jej pracę i charakterystykę zachowania w konkretnym ciśnieniu i temperaturze, dlatego też płyta silikonowa to jedno z najlepszych możliwych rozwiązań, zwłaszcza, gdzie temperatura pracy ciągłej jest wysoka.