Your Cart
uszczelki gumowe

Uszczelki gumowe Rodzaje

Uszczelki, czyli wszelakiego rodzaju wyroby gumowe, który mają na celu zapobieganie wyciekom czy przedostaniu się jednej substancji do drugiej – poza dany element ich zabezpieczający. I tak możemy zdefiniować uszczelkę, która najwcześniej może występować jako uszczelka gumowa, ale nie tylko. Z racji oferowanych głównie jednak uszczelnień gumowych opiszemy ich podstawowe rodzaje.

Uszczelki gumowe – Rodzaje:

Uszczelki do drzwi i okien

Jednym z pierwszym skojarzeniem większości obywateli Polski są uszczelki stosowane do drzwi i okien. Chwila namysłu powinna dam nam jasny komunikat. Są powszechnie używane oraz łatwo dostępne. Najczęściej wyposażone są w warstwę samoprzylepną – uszczelki są łatwe w użyciu, a ich aplikacja przebiega bardzo sprawnie, a skutku czuć jeszcze szybciej. Najczęściej potrzebne w okresie jesienno-zimowym, kiedy to wiatr i mróz próbują przedostać się do środka naszych pomieszczeń. I tutaj bohaterem są właśnie uszczelki do drzwi oraz uszczelki do okien pcv. Warto dodać, że ich celem jest również zatrzymanie opadów atmosferycznych i nie tylko opadów, ale innych substancji ciekłych.

Uszczelki silikonowe

Kolejnym hasłem, które jest szeroko rozpoznawane to uszczelki silikonowe, czyli uszczelnienia wykonane z mieszanki gumowej powszechnie znanej jako Silikon (z ang. Silicone). Mieszanka najczęściej oznaczana jako VMQ, czyli kauczuk silikonowy ( z ang. Vinyl Methyl Silicone) oraz MVQ poli(metylo-winylo-siloksan) ( z ang. methyl-vinyl silicone rubber).

Uszczelki silikonowe są szeroko wykorzystywane. Najczęściej jednak uszczelki silikonowe są wykorzystywane jako guma spożywcza. Dodatkowo warto pamiętać o użyciu ich jako uszczelki wysokotemperaturowe, nawet do 300°C, głównie jako oringi silikonowe.

Źródło: www.polymerdatabase.com/Elastomers/VMQ.html

Uszczelki płaskie

Uszczelnienia płaskie, mające przewagę nad oringami – posiadają większą powierzchnie stuku niż pierścienie gumowe. To pozwala na ich zastosowanie w innej charakterystyce. Takimi przykładami jest np. doszczelnienie korków oraz wszelakich wlewów. Jednym z zastosowań użycia uszczelek płaskich z silikonu są słoiki, które prawdopodobnie każdy z nas posiada. Taki słój posiada dodatkową klamrę zaciskającą, a dzięki zastosowaniu uszczelki płaskiej silikonowej zwiększamy szczelność w tego typu zastosowania oraz wybieramy gumę do spożywki, certyfikowane FDA ( z ang. Food and Drug Administration). Wycinanie uszczelek na zamówienie to najpopularniejszy sposób powstawania tych uszczelnień technicznych.

Źródło: www.fda.gov/default.htm

Uszczelka gumowa płaska okrągła

Uszczelki krawędziowe

Rodzajem uszczelek, który również występuje często w naszym otoczeniu to uszczelki krawędziowe. Tego typu uszczelki są wykonane z gumy, której celem jest zabezpieczenie krawędzi, czy to drzwi, czy regałów, czy ostrych elementów. Ten rodzaj uszczelnienia może mieć różnych kształt. Przekrój tej gumy jest bardzo zróżnicowany. Profile gumowe tego typu posiadają w przekroju litery U, P, D, b, B a nawet H czy Profile T. W zależności od zastosowania uszczelki krawędziowe mogą być wyprodukowane z mieszanki NBR – odpornej na oleje i smary, EPDM -odporność na wodę oraz starzenie oraz VMQ – odpornej na wysokie temperatury.

Uszczelki gumowe – Oringi

Jednak najbardziej znanymi uszczelnieniami wykonanymi z gumy są: uszczelki gumowe oringi. Uszczelki o przekroju kołowym stosowane są najczęściej. Możemy odnaleźć je zarówno w wspomnianych wcześniej elementach mających kontakt z artykułami spożywczymi, ale również w wersji podstawowej: w kranie baterii przy zlewie, w kierownikach rowerów, czy w wężach ogrodniczych, a nawet tam, gdzie występuje mały element uszczelniający. Jak się okazuje, oringi występują wszędzie, tylko nie zdajemy sobie z tego sprawy.
Ciekawymi przykładami jest np. zastosowanie oringów gumowych w zabawkach oraz w motoryzacji jako oringi pompowtryskiwaczy, najwcześniej wymieniane dla silników 1.9tdi oraz 2.0 tdi.

Zapraszamy do skorzystania z oferty Sklepu z uszczelkami i innymi wyrobami gumowymi:

Mój Sklep Gumowy POWER Rubber !

Wyroby gumowe sklep internetowy

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Potrzebujesz konkretnej oferty?

Chętnie zaproponujemy Ci najlepsze rozwiązanie.

Wystarczy, że powiesz nam o swoich oczekiwaniach.

Zamów