Uszczelki silikonowe do okien i drzwi

Uszczelki silikonowe do okien i drzwi

Problem niewystarczającej izolacji wewnątrz w domach, mieszkaniach czy lokalach użyteczności publicznej jest niestety znany wielu osobom i przedsiębiorcom. Choć ma to różne podłoże, to skutkuje to zwiększonym poziomem hałasu dobiegającego z ulicy, przewiewaniem pomieszczeń i zimnem. Wiąże się to z wyższymi kosztami za ogrzewanie w sezonie jesienno-zimowym.

Uszczelki silikonowe stosowane do drzwi oraz okien mogą znacząco rozwiązań te kwestie. Aby sprostać tym zadaniom, wykonane są z wysokiej jakości materiałów o różnym profilu. Ich największą zaletą jest stosunkowo niska cena i łatwy montaż w porównaniu do skuteczności działania.

W tym artykule wyjaśnimy pojęcie mostka termicznego, przybliżymy powody, przez które mieszkania są nieszczelne oraz wskażemy, jak ostatecznie rozwiązać tą kwestię. Doradzimy także w wyborze optymalnej uszczelki do drzwi i okien oraz podpowiemy, na co zwrócić uwagę przed dokonaniem zakupu w sklepie.

Silikonowa uszczelka do okien

Czym jest mostek termiczny?

W języku branżowym można często usłyszeć pojęcie mostka termicznego, który jest wymieniany jako główna przyczyna utraty ciepła z domu czy mieszkania. Według powszechnie dostępnych informacji, są to poszczególne miejsca w konstrukcji danego budynku, w których przepływ ciepłego powietrza jest wyższy, niż w pozostałych częściach. W efekcie, przy znaczącej różnicy temperatur pomiędzy wnętrzem budynku, a jego zewnętrzną warstwą, przez mostek cieplny będzie uciekało najwięcej ciepła. Takie miejsca najczęściej tworzą się w okolicy okien plastikowych lub drewnianych, drzwi wejściowych, ale także balkonu lub tarasu, w garażach oraz przy dachu.

Istnieje wiele przyczyn powstawania mostków – mogą wynikać z różnicy grubości danych materiałów lub innego współczynnika przewodzenia ciepła tworzyw. Często zdarza się, że drzwi do domu nie są tak grube jak ściany nośne lub w sytuacji, kiedy dla celów estetycznych łączy się cegłę ze szkłem. Oba materiały mają inną zdolność do przekazu ciepła. Kolejną, prawdopodobnie najpopularniejszą przyczyną powstawania mostków termicznych jest niedokładna izolacja miejsc styku różnych materiałów, np. okien ze ścianą czy obudową.

Z problemem niedostatecznego uszczelnienia można się spotkać zarówno w starym, jak i w nowych budownictwie. Produkty uszczelniające, takie jak uszczelki silikonowe do okien, to skuteczne zabezpieczenie, które szybko rozwiąże tą niedogodność.

Silikonowa uszczelka a wilgoć i hałas w mieście

Wymieniając elementy takie jak uszczelka do okna PVC, należy pamiętać również o wymianie uszczelki do drzwi. W ten sposób można ograniczyć stratę dużych ilości ciepła, zwłaszcza, jeśli nie posiada się zamykanego przedsionka. Przez powstanie takiego mostka cieplnego ogrzewanie może nas dużo kosztować oraz przede wszystkim ogranicza komfort mieszkania. Taka ochrona jest szczególnie ważna w przypadku domu posiadającego okna wychodzące na ciche podwórze, a frontowe wejście od ruchliwej ulicy. Trąbiące samochody, karetki an sygnale, trakcja kolejowa albo nawet odgłosy z pobliskiego lotniska – w mieście istnieje wiele źródeł hałasu.

Przez szczeliny cały gwar, zanieczyszczenia, a także często przykry zapach powietrza będą przechodziły do środka. Przez drzwi i nieszczelne okna bez uszczelek może przechodzić wilgoć, która w konsekwencji może spowodować pojawienie się pleśni lub grzyba, co jest bardzo trudne do trwałego usunięcia.

Pomimo tego, że niedostateczna izolacja może być poważnym problemem, to na szczęście równie łatwo jest temu zaradzić. Mieszkając w centrum dużego miasta trzeba być przygotowanym na zwiększony poziom hałasu, choć da się go mocno stłumić tak, żeby nie stanowił większego problemu. W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem może okazać się wytrzymała na uszkodzenia i warunki atmosferyczna, skuteczna, wysokiej jakości silikonowa uszczelka do okien i drzwi o różnych profilach.

Długotrwały hałas, wkradające się do domu drgania i wibracje mają zdecydowanie negatywny wpływ na zdrowie i ogólne samopoczucie. Brak uszczelek może prowadzić do kłopotów ze snem, a także skutkować rozdrażnieniem, spadkiem wydajności pracy i dekoncentracją. W dalszej kolejności powoduje to bóle głowy, a nawet duszności oraz przewlekły stres.

Stara uszczelka wymieniona na nową może paradoksalnie umożliwić pogodzenie dwóch pozornie kłócących się potrzeb mieszkania w centrum, a jednocześnie cieszenia się spokojem w domowym zaciszu. Sklepy i strony internetowe oferują wiele pomocnych produktów (również samoprzylepne uszczelki komórkowe czarne EPDM), a jednocześnie można tam znaleźć wiele cennych informacji.

Jakie produkty zapobiegają uciekaniu ciepła z domu?

Uszczelka nie rozwiąże każdego problemu. Jeżeli czujemy, że “wieje z parapetu” to jest to wysoce prawdopodobne, że problem jest w punkcie połączenia okna z ościeżnicą. W takim przypadku dobrze poszukać innych produktów i lepiej uszczelnić taką linię styku zwykłą listwą okienną lub profesjonalną pianką poliuretanową czy silikonem. Są to produkty powszechnie dostępne w popularnych sklepach budowlanych.

Jeżeli jednak zimno przedostaje się z bocznych krawędzi okna, wtedy zapewne jest to sprawa uszczelek. Niestety często w tanich oknach są jedynie dwie warstwy szkła, co sprzyja powstaniu mostka cieplnego. Dodatkowo z zasady stosuje się tam zazwyczaj uszczelki niskiej jakości. Zdarza się także, że osoba nie jest do końca przeszkolona i nieprawidłowo je zamontuje, co będzie negatywnie wpływało na izolację w domu.

Podczas gdy na grubość czy ilość warstw szkła nie mamy zazwyczaj wpływu, to wprowadzając się do gotowego mieszkania, tak uszczelki w oknach czy drzwiach może wymienić każdy. Wystarczy przeznaczyć na to trochę czasu. Prawidłowo zamontowana uszczelka z kauczuku silikonowego wysokiej jakości może znacząco obniżyć koszty ogrzewania.

sznury porowate epdm

Tutaj kupisz: Uszczelki do okien i drzwi PCV

Uszczelka do okien i drzwi – Opis i specyfikacja

Uszczelka do okien i drzwi silikonowa musi być szczelna, wodoodporna, energooszczędna, dźwiękoszczelna, a także być odporna na działanie warunków atmosferycznych oraz chronić przed owadami, przedostawaniem się kurzu i innych zanieczyszczeń.

W sklepie Power Rubber oferujemy najwyższej jakości, elastyczne uszczelki do okien PCV, które mają dobre właściwości adhezyjne na wszystkich powierzchniach oraz dopasowują się do każdej wielkości szczeliny (mogą być wyprofilowane na kształt litery, np. omega (Ω)).  Charakteryzuje je elastyczność, długotrwała odporność na degradację spowodowaną promieniowaniem UV i czynnikami zewnętrznymi (deszcz, grad, śnieg). Występują również w wersji samoprzylepnej.

Korzyści ze stosowania uszczelek do okien i drzwi z gumy silikonowej

  • wytrzymałość na niskie i wysokie temperatury (odporne na wahania temperatur, rozszerzalność cieplną i kurczenie się)

  • zapewnia odpowiednie uszczelnienie

  • zapobiega przedostawaniu się wody do środka (zatrzymują nadmiar wody i wilgoci)

  • zapewnia izolację termiczną i akustyczną

  • doskonała estetyka profili gumowych

  • niska reaktywność na chemikalia

  • wysoka stabilność termiczna zapewnia wyjątkową trwałość uszczelek do okien i drzwi

Jeżeli zastanawiasz się, czy warto zainwestować w uszczelki do okien i drzwi z silikonu do Twojego domu, musisz wiedzieć, że są one niezawodnym rozwiązaniem w każdych warunkach pogodowych. Są zaprojektowane w taki sposób, aby zapewnić doskonałe właściwości izolacyjne, dzięki którym zmniejszą się twoje rachunki za ogrzewanie. Instalacja uszczelek do okien i drzwi jest łatwa i nie wymaga dodatkowych narzędzi. W Power Rubber proponujemy silikonowe samoprzylepne uszczelki odpowiednie do każdego rodzaju szczeliny w zakresie od 1 mm do 7 mm.

Uszczelka silikonowa samoprzylepna

Uszczelki silikonowe do okien i drzwi – co jeszcze należy wiedzieć na temat produktów?

Wybór uszczelki zależy od konkretnego przypadku, chociażby od kształtu okien i grubości szczeliny. Z tego powodu, zawsze najlepiej jest skonsultować się z doświadczonym profesjonalistą i razem dokonać decyzji o tym, który model najlepiej wybrać.

Uszczelka do ciężkich drzwi frontowych powinna być szczególnie odporna na zniekształcenia, ponieważ będzie także pełnić funkcję amortyzatora. Z drugiej strony, produkty takie jak uszczelka do okien, będąca wystawiona na działanie silnego słońca, mrozu i śniegu, będzie musiała być wytrzymała i odporna na działanie skrajnych czynników atmosferycznych.

Trzeba również pamiętać o tym, że jedynie dokładne i szczelne zamontowanie uszczelki da pożądane efekty. Nie mając doświadczenia w tej sprawie lepiej jest poprosić o pomoc fachowca z tej branży, który zrobi to szybko i skutecznie.

 Przedostawanie się wilgoci do wewnątrz lub zimnego powietrza z dworu nie musi być związane wyłącznie ze sposobem konstrukcji. Kluczową kwestią są tutaj odpowiednio dobrana i zamontowana uszczelka do okien. Z tego powodu powinno się regularnie wykonywać przegląd szczelności okien i ewentualnie potrzebne wymiany izolacji. Takie kontrole najlepiej przeprowadzać w okresie letnim, ponieważ zimą problem może stać się zbyt doskwierający.

Uszczelka to mały element, mający wiele zastosowań. Warto poszukać informacji na temat uszczelek i ich różnorodnych zastosowań, ponieważ być może rozwiążą one Państwa problemy.

W razie jakichkolwiek pytań, zapraszamy do kontaktu pod numerem telefonu: +48 22 292 40 24 lub +48 50 516 03 03, bądź mailowo (Power@PowerRubber.com) lub przez nasz formularz kontaktowy

       

Formularz kontaktowy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Potrzebuje właściwej oferty? Skontaktuj się z Nami z POWER Rubber

Oferujemy Wsparcie i Doradztwo w zakresie oferowanych wyrobów i ich Produkcji.

Zapraszamy do opisania danej sytuacji, zapytania. Przedstawimy właściwe rozwiązania. Przygotujemy wycenę oraz harmonogram produkcji. Zapraszamy

Opiszę co potrzebuję
w Formularzu kontaktowym!