Shopping Cart

Uszczelki silikonowe do okien i drzwi

Problem niewystarczającej izolacji wnętrz w domach, mieszkaniach czy lokalach użyteczności publicznej jest niestety znany wielu osobom i przedsiębiorcom. Choć ma to różne podłoże, to niezmiennie skutkuje w zwiększonym poziomie hałasu dobiegającego z ulicy, przewiewaniu pomieszczeń i zimnie. Za tym idą także dalsze konsekwencje, które są związane, chociażby z wyższymi kosztami za ogrzewanie w okresie cieplnym. Uszczelki silikonowe stosowane do drzwi oraz okien mogą znacząco rozwiązać te kwestie. Ich największą zaletą jest stosunkowo niska cena i łatwy montaż w porównaniu do skuteczności działania. W tym artykule wyjaśnimy pojęcie mostku termicznego, przybliżymy powody, przez które mieszkania są nieszczelne oraz jak je ostatecznie rozwiązać. Doradzimy także w wyborze optymalnej uszczelki do okien lub drzwi i podpowiemy, na co zwrócić uwagę przed dokonaniem zakupu w sklepie.

Czym jest mostek termiczny?

W języku branżowym można często usłyszeć pojęcie mostka termicznego, który jest wymieniany jako główna przyczyna utraty ciepła z domu czy mieszkania. Według powszechnie dostępnych informacji są to poszczególne miejsca w konstrukcji konkretnego budynku, w których przepływ ciepłego powietrza jest wyższy, niż w pozostałych częściach. W efekcie przy znaczącej różnicy temperatur między wnętrzem a zewnętrzem przez mostek cieplny będzie uciekało najwięcej ciepła z budynku. Takie miejsca tworzą się najczęściej w okolicach okien, drzwi wejściowych, ale także balkonu lub tarasu, w garażu i przy dachu. Istnieje wiele przyczyn powstawania mostków – mogą wynikać z różnicy grubości danych materiałów lub innego współczynnika przewodzenia ciepła tworzyw. Często się zdarza, że drzwi do domu nie są tak grube jak ściany nośne lub że dla celów estetycznych łączy się cegłę ze szkłem, podczas gdy te materiały mają inną zdolność do przekazu ciepła. Kolejną, prawdopodobnie najpopularniejszą, przyczyną powstawania mostków termicznych jest niedokładna izolacja miejsc styku różnych materiałów np. okien ze ścianą czy obudową. Problemem niedostatecznego uszczelnienia można się spotkać zarówno w starych, jak i w nowych budownictwie. Produkty, takie jak uszczelki silikonowe do okien, szybko rozwiążą tą niedogodność.

Silikonowa uszczelka a wilgoć i hałas w mieście

Wiele osób pamięta o wymianie elementów takich jak uszczelka do okna, zapominając o tej do drzwi. W ten sposób również można tracić duże ilości ciepła, zwłaszcza nie posiadając zamykanego przedsionka. Przez powstanie takiego mostka cieplnego ogrzewanie może nas dużo kosztować oraz przede wszystkim ogranicza komfort mieszkania. Jest to zwłaszcza ważne w przypadku domu posiadającego okna wychodzące na ciche podwórze, a frontowe wejście od ruchliwej ulicy. Trąbiące samochody, karetki na sygnale, trakcja kolejowa albo nawet odgłosy z pobliskiego lotniska – w mieście istnieje wiele źródeł hałasu. Wówczas bez szczelnej uszczelki cały gwar, ale także wiążące się z tym zanieczyszczenia i często przykry zapach powietrza będą przechodziły do środka. Przez drzwi i nieszczelne okna bez uszczelek może przechodzić wilgoć, która może dalej spowodować pojawienie się pleśni lub grzyba, a to jest już trudniejsze do trwałego usunięcia. Pomimo tego, że niedostateczna izolacja może być poważnym problemem, to na szczęście równie łatwo jest temu zaradzić. Mieszkając w centrum dużego miasta trzeba być przygotowanym na zwiększony poziom hałasu, choć da się go mocno stłumić tak, żeby nie stanowił większego problemu. W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem może się okazać skuteczna, wysokiej jakości silikonowa uszczelka do okien. Długotrwały hałas, wkradające się do domu drgania i wibracje mają zdecydowanie negatywny wpływ na zdrowie i ogólne samopoczucie. Brak uszczelek może prowadzić do kłopotów ze snem, a także skutkować rozdrażnieniem, spadkiem wydajności pracy i dekoncentracją. W dalszej kolejności powoduje to bóle głowy, a nawet duszności oraz przewlekły stres. Stara uszczelka wymieniona na nową może paradoksalnie umożliwić pogodzenie dwóch pozornie kłócących się potrzeb mieszkania w centrum, a jednocześnie cieszenia się spokojem w domowym zaciszu. Sklepy i strony internetowe oferują wiele pomocnych produktów, a jednocześnie można tam znaleźć wiele cennych informacji.

Jakie produkty zapobiegają uciekaniu ciepła z domu?

Uszczelka nie rozwiąże każdego problemu. Jeżeli czujemy, że „wieje z parapetu” to jest to wysoce prawdopodobne, że problem jest w punkcie połączenia okna z ościeżnicą. W takim przypadku dobrze poszukać innych produktów i lepiej uszczelnić taką linię styku zwykłą listwą okienną lub profesjonalną pianką poliuretanową czy silikonem. Są to produkty powszechnie dostępne w popularnych sklepach budowlanych. Jeżeli jednak zimno przedostaje się z bocznych krawędzi okna, wtedy zapewne jest to sprawa uszczelek. Niestety często w tanich oknach są jedynie dwie warstwy szkła, co sprzyja powstaniu mostka cieplnego. Dodatkowo z zasady stosuje się tam zazwyczaj uszczelki niskiej jakości. Zdarza się także, że osoba nie jest do końca przeszkolona i nieprawidłowo je zamontuje, bo będzie negatywnie wpływało na izolację w domu. Podczas gdy na grubość czy ilość warstw szkła nie mamy zazwyczaj wpływu wprowadzając się do gotowego mieszkania, tak uszczelki w oknach czy drzwiach może wymienić każdy. Prawidłowo zamontowana uszczelka silikonowa wysokiej jakości może znacząco obniżyć koszty ogrzewania.

 

sznury porowate epdm

Tutaj kupisz: Uszczelki do okien i drzwi PCV 

Uszczelki silikonowe – co jeszcze należy wiedzieć na temat produktów do okien i drzwi?

Wybór uszczelki zależy od konkretnego przypadku, chociażby od kształtu okien i grubości szczeliny. Z tego powodu zawsze najlepiej jest skonsultować się z doświadczonym profesjonalistą i razem dokonać decyzji o tym, który model najlepiej wybrać. Uszczelka do ciężkich drzwi frontowych powinna być szczególnie odporna na zniekształcenia, ponieważ będzie także pełnić funkcję amortyzatora. Z drugiej strony produkty takie jak uszczelka do okien, będąca wystawiona na działanie silnego słońca, mrozu i śniegu, będzie musiała być wytrzymała i odporna na działanie skrajnych czynników atmosferycznych. Trzeba również pamiętać o tym, że jedynie dokładne i szczelne zamontowanie uszczelki da pożądane efekty. Nie mając doświadczenia w tej sprawie lepiej jest poprosić o pomoc fachowca z tej branży, który zrobi to szybko i skutecznie. Przedostawanie się wilgoci do wewnątrz lub zimnego powietrza z dworu nie musi być związane wyłącznie ze sposobem konstrukcji. Kluczową kwestią są tutaj odpowiednio dobrana i zamontowana uszczelka do okien. Z tego powodu powinno się regularnie wykonywać przegląd szczelności okien i ewentualnie potrzebne wymiany izolacji. Takie kontrole najlepiej przeprowadzać w okresie letnim, ponieważ zimą problem może stać się zbyt doskwierający. Uszczelka to mały element, mający wiele zastosowań. Warto poszukać informacji na temat uszczelek i ich różnorodnych zastosowań, ponieważ być może rozwiążą one Państwa problemy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.