Uszczelnienia techniczne oringi simeringi

Uszczelnienia techniczne. Pierścienie uszczelniające typu oring a simmering

Uszczelnienia techniczne są kluczowe w ochronie maszyn i ich komponentów. Zapobiegają wydostawaniu się medium smarującego (olej, smar), a także płynów hydraulicznych.

Jakie czynniki negatywnie wpływają na komponenty pracujących maszyn?

Poniżej znajdą Państwo główne czynniki, które negatywnie wpływają na maszyny i ich podzespoły, oto one:

  • ekstremalna temperatura

  • wysoka wilgotność otoczenia

  • kontakt z substancjami chemicznymi

  • zanieczyszczone środowisko

Uszczelniacze mają zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Zapobiegają przedostawaniu się pyłu i innych zanieczyszczeń do wnętrza maszyny lub jego elementów. Szczelność pierścienia uszczelniającego typu simmering lub oring zapobiega wyciekom i zabrudzeniu środka smarnego, który na skutek brudu traci swoje właściwości. Zanieczyszczenia mogą uszkodzić elementy pracujące (np. w łożysku), są przyczyną szybszego zużywania się poszczególnych komponentów w urządzeniach i awarii.

Simmeringi i oringi w zależności od rodzaju materiału, z którego są wykonane (kauczuk nitrylowy NBR, EPDM, Viton, FFKM, VMQ, FPM) mogą być odporne na oleje, ciecze hydrauliczne typu HSD, HSA, HSC, węglowodory alifatyczne, węglowodory aromatyczne i chlorowane, niepalne ciecze hydrauliczne (np. HFC), płyny hamulcowe, benzynę, propan, butan, estry, oleje i smary mineralne.

Oringi – uszczelnienia o przekroju kołowym

Uszczelnienia typu O-ring (rodzaj uszczelki w kształcie torusa) to jeden z najbardziej wszechstronnych elementów uszczelniających stosowany w częściach statycznych, dynamicznych, hydraulicznych i pneumatycznych. Stosuje się je w celu uniknięcia wycieku cieczy lub gazów, a także przenikaniu zewnętrznych mediów środowiskowych i zanieczyszczeń (brud, wilgoć, kurz). Zapewniają wysoką szczelność między strukturami takimi jak: tłoki, cylindry, rurki.

Oringi wykonane są z różnego rodzaju materiałów elastomerowych (NBR, Viton, FFKM, FPM/FKM, VMQ, EPDM, HNBR). W zależności od rodzaju kauczuku, uszczelnienie o przekroju kołowym może charakteryzować się różną elastycznością, odpornością na oleje, wytrzymałością na różny zakres temperatur pracy itp. Aby wybrać odpowiedni O-ring, należy zastanowić się, w jakim środowisku będzie używany.

Oringi sklep Power Rubber – w tym miejscu znajdziesz trwałe i wytrzymałe uszczelnienia dostosowane do Twoich potrzeb.

Pierścienie uszczelniające typu simmering

Simmeringi (pierścienie Simmera, uszczelki wargowe, uszczelnienia promieniowe) to jeden z najpopularniejszych rodzajów uszczelnień, które zabezpieczają elementy maszyn i urządzeń, w których przekazywany jest ruch obrotowy. Promieniowe uszczelnienie wału zakłada się między obracającymi się elementami lub na połączeniach statycznych w celu:

  • ochrony i zabezpieczenia wnętrza maszyn i podzespołów przez zanieczyszczeniami (brud, kurz, błoto) i wilgocią

  • zapobiegnięciu wycieku medium smarującego, co przekłada się na zwiększenie żywotności poszczególnych elementów

  • wysokiej szczelności układów wysokociśnieniowych

Simeringi wykonane są z gumy i metalowej wkładki, która dodatkowo może być usztywniona i wzmocniona blaszaną osłoną. Ze względu na budowę dzielimy je na różne klasy (np. typ A, typ AO, typ B). Do głównych elementów budowy simmeringów zaliczamy:

  • metalową wkładkę usztywniającą

  • zewnętrzną powłokę wykonaną z kauczuku lub blachy stalowej

  • wargę uszczelniającą ze sprężyną lub bez

  • niektóre simmeringi są dwuwargowe (możesz znaleźć dodatkową wargę przeciwpyłową)

Metalowa wkładka usztywniająca zapewnia stabilność i może być wykonana np. ze stali niestopowej. Elastomerowy płaszcz zewnętrzny może być wykonany z różnego rodzaju gum. Najpopularniejszy materiał, z którego wykonane są simeringi to kauczuk nitrylowy (NBR), kauczuk fluorowy (FKM/FPM), i kauczuk silikonowy (VMQ). Wybór odpowiedniego elastomeru uzależniony jest od środowiska pracy.

Simeringi z wargą przeciwpyłową najczęściej stosowane są w środowisku pracy o dużym zapyleniu i zanieczyszczeniu. Dodatkowe wzmocnienie drugą wargą zabezpiecza pierścienie Simmera przed przedostaniem się brudu do wnętrza maszyn i komponentów.

Uszczelnienie promieniowe wału (simering) może pracować w zastosowaniach, w których względna prędkość obrotowej powierzchni czopa wyjściowego wału nie przekracza 5 m/s.

Oring a simmering – pierścienie uszczelniające do wielu zastosowań

Pierścienie Simmera najczęściej stosowane są w układach napędowych, maszynach budowlanych i rolniczych, mieszadłach, robotyce oraz wszędzie tam, gdzie wymagana jest szczelność między elementami pozostającymi w ruchu obrotowym, a elementami statycznymi maszyn. Różne rodzaje simeringów, w zależności od budowy, znajdują zastosowanie w generatorach wiatrakowych, pompach, silnikach elektrycznych, sprzętach gospodarstwa domowego (pralka, zmywarka), przekładniach przemysłowych.

O-ringi mają szerokie zastosowanie przemyśle spożywczym, medycznym, mechanicznym, samochodowym (np. budowa silników), transporcie, lotnictwie, stomatologii, elektrotechnice, petrochemii. Doskonale sprawdzają się w uszczelnianiu m.in. układów hamulcowych, urządzeniach analityczno-pomiarowych, połączeniach w systemach rurociągów na platformach wiertniczych.

W Power Rubber oferujemy szeroką gamę oringów i simeringów wysokiej jakości. Zapraszamy do kontaktu.

Formularz kontaktowy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Potrzebuje właściwej oferty? Skontaktuj się z Nami z POWER Rubber

Oferujemy Wsparcie i Doradztwo w zakresie oferowanych wyrobów i ich Produkcji.

Zapraszamy do opisania danej sytuacji, zapytania. Przedstawimy właściwe rozwiązania. Przygotujemy wycenę oraz harmonogram produkcji. Zapraszamy

Opiszę co potrzebuję
w Formularzu kontaktowym!