Wazelina techniczna

Bezkwasowa wazelina techniczna – do czego służy? 

Co to jest wazelina techniczna?

Wazelina techniczna to substancja otrzymana z produktów ubocznych destylacji ropy naftowej. Ta mazista substancja przygotowana na bazie węglowodorów parafinowych nie rozpuszcza się w wodzie, jest bezbarwna, pozbawiona smaku i zapachu, dobrze przewodzi prąd. Niełatwo pomylić ją z wazeliną kosmetyczną, gdyż w przeciwieństwie do niej posiada brązowy kolor. Cechuje się lepką oraz rzadką konsystencją. Wszystkiego o wazelinie technicznej dowiesz się z naszego artykułu!

Przechowywanie wazeliny

Aby wazelina nie straciła swoich właściwości, należy przechowywać ją w suchym i zacienionym miejscu. Produkt jakim jest wazelina powinien być szczelnie zamknięty, a także zabezpieczony przed negatywnym wpływem warunków atmosferycznych (promieniowaniem UV), a także wilgocią i ciepłem. Najlepsze warunki do przechowywania wazeliny to miejsce, w którym panuje temperatura nie większa niż 25 st. Celsjusza.

W jej składzie znajdują się substancje drażniące naskórek i drogi oddechowe. Jest to substancja łatwopalna, która w momencie całkowitego spalenia do atmosfery wypuszcza tlenek węgla, trujący gaz.

Do czego służy wazelina techniczna bezkwasowa?

Wazelina techniczna – zastosowanie

Do jej głównych zastosowań należy zabezpieczanie rozmaitych powierzchni. Zwiększa ona wytrzymałość elementów, nie tylko na tarcie, ale także na zmienne warunki pogodowe, do których należą między innymi wahania temperatur i nagłe obfite opady. Sposób działania wazeliny technicznej jest bardzo prosty. Kiedy naniesiemy ją na element, który chcemy zabezpieczyć, natychmiast tworzy zwartą warstwę ochronną, idealnie przylegając do powierzchni. Mnogość funkcji, które spełnia wazelina techniczna, przekłada się na jej szerokie zastosowanie (prawie tak szerokie, jak w przypadku smaru silikonowego).

Ochrona powierzchni podatnych na korozję

Wazelina techniczna wykorzystywana jest do ochrony elementów podanych na powstawanie rdzy, a także narażone na ścieranie. Jest to bardzo dobra alternatywa dla smaru, która stanowi skuteczną ochronę elementów metalowych przed korozją. Chroni przed korozją także styki elektryczne, klemy, połączenia elektryczne.

Ochrona produktów skórzanych

Używa się jej na przykład jako środek pielęgnacyjny do wyrobów ze skóry. Dzięki zastosowaniu wazeliny technicznej skóra nie wysycha ani nie pęka. Doskonale sprawdza się w torebkach skórzanych.

Ochrona Oringów

W jednym z poprzednich wpisów mieliśmy niebywałą przyjemność podkreślenia, jak istotną kwestią, jest ochrona oringów gumowych. Zabezpieczenie tych gumowych uszczelek świadczy o zapobiegawczości, odpowiedzialności i trosce o szczęśliwe życie naszych maszyn. Ostatnio skupiliśmy się wyłącznie na zaprezentowaniu charakterystyki smaru silikonowego, wychodząc z założenia, iż jest to najbardziej uniwersalna substancja zabezpieczająca. Uważamy jednak, że w życiu trzeba próbować wielu rzeczy, a już na pewno różnorodnych środków ochrony naszych oringów. Dzisiaj przyjrzymy się zatem innemu specyfikowi, który ma co prawda odrobinę węższe zastosowanie, ale również posiada długą listę zalet. Największą z nich wydaje się być cena produktu oraz jego wdzięcznie brzmiąca nazwa. Mowa oczywiście o wazelinie technicznej.

Wazelina techniczna – czy taniej znaczy lepiej?

 

Jak już wspomnieliśmy, jedną z możliwych funkcji wazeliny technicznej jest uczynienie z niej ochrony gumowych oringów (zabezpiecza przed pękaniem, sklejaniem i przymarzaniem). Nie będziemy jednak plątać się w zeznaniach i jeszcze raz podkreślimy, że oringi chętniej wchodzą w przyjacielskie relacje ze smarem silikonowym. Wazelina jest jednak ciekawą i znacznie tańszą alternatywą. Świat nie kończy się jednak na oringach. Tak naprawdę dopiero się od nich zaczyna. Omawiana substancja doskonale sprawdzi się w środowisku mechanizmów precyzyjnych. Nie gorzej wypadnie także jako ochrona narzędzi, zawiasów, zamków, czy kłódek, gdzie zapobiega ścieraniu. Można ją również stosować w bardziej złożonych urządzeniach, takich jak np. kosiarki. W takim przypadku jej zasadniczym celem jest ochrona przed korozją. Niejednokrotnie, użycie wazeliny technicznej, bądź innego preparatu ochronnego, jest konieczne, jeśli chcemy zabawić się w wehikuł czasu i uchronić nasze urządzenia przed starzeniem się.

Można stosować wazelinę techniczną w celu:

  • ochrony styków przed utlenianiem i wilgocią
  • smarowania uszczelek – ochrona przed przymarzaniem
  • ochrony części ruchomych narażonych na ścieranie

Oferowana przez nas wazelina techniczna ma wiele różnych zastosowań.

Wazelina techniczna bezkwasowa

Czym charakteryzuje się wazelina techniczna? Właściwości wazeliny technicznej

Rodzaje wazeliny

Stopień topliwości wazeliny określa maksymalną temperaturę, w której produkt może pracować w bezpieczny sposób. Kwasowość oraz stopień topliwości określają rodzaj i sposób zastosowania produktu.

Wazelina niskotopliwa

Nadaje się do smarowania zawiasów, łożysk, ponieważ podczas tarcia nie wytwarza temperatury wyższej niż 30°C. Ponadto wazelina techniczna niskotopliwa posiada świetne właściwości smarne, a także skutecznie eliminuje piski oraz redukuje skrzypienie w drzwiach, oknach. Jej właściwości wykorzystuje się do ochrony styków elektrycznych. Elementy posmarowane tym rodzajem wazeliny nie mogą mieć dużego obciążenia.

Wazelina wysokotopliwa

Ten rodzaj wazeliny może pracować w trudnych warunkach pogodowych, o maksymalnej temperaturze pracy wynoszącej 55 st. Celsjusza. Wysokotopliwa wazelina techniczna świetnie sprawdzi się w przypadku ochrony wykonanych z metalu elementów np. połączeń śrubowych.

Wazelina kwasowa

Ten rodzaj wazeliny jest produktem niskiej jakości. Obecność wysokiej zawartości kwasów negatywnie wpływa na kauczuk oraz elementy metalowe. Nie sprawdza się do ochrony i zabezpieczenia połączeń elektronicznych.

Wazelina bezkwasowa

Najczęściej wazeliną techniczną bezkwasową są smarowane elementy wykonane z gumy, wyroby ze skóry, a także tworzywa sztuczne. Za pomocą wazeliny technicznej z niską zawartością kwasów można smarować różnego rodzaju uszczelki w celu zabezpieczenia ich przed przymarzaniem. Malwa wazelina techniczna bezkwasowa używana jest również w systemach elektronicznych w celu ochrony i zabezpieczenia styków.

Gdzie kupić wazelinę techniczną?

Wazelina techniczna dostępna jest w sklepie Power Rubber. Sprzedawana jest w różnych opakowaniach (pudełko z zakrętką, spray, tuba), które ułatwiają aplikację wazeliny technicznej. Podłużna tuba sprawia, że aplikacja produktu jest naprawdę prosta (wyciska się wazelinę jak pastę do zębów). Jest to jeden z najwygodniejszych sposobów aplikacji, który pozwala zużyć produkt do końca, a także gwarantuje minimalne ryzyko kontaktu substancji ze skórą. Produkty dostępne są w naszym magazynie.

W razie jakichkolwiek pytań, zapraszamy do kontaktu.

Formularz kontaktowy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Potrzebuje właściwej oferty? Skontaktuj się z Nami z POWER Rubber

Oferujemy Wsparcie i Doradztwo w zakresie oferowanych wyrobów i ich Produkcji.

Zapraszamy do opisania danej sytuacji, zapytania. Przedstawimy właściwe rozwiązania. Przygotujemy wycenę oraz harmonogram produkcji. Zapraszamy

Opiszę co potrzebuję
w Formularzu kontaktowym!