Węże do mleka

Węże do mleka

Mleko oraz produkty na nim bazujące, czyli śmietany, maślanki, kefiry czy sery stanowią znaczącą część przemysłu spożywczego. Duże zapotrzebowanie na przetwory z nabiału, między innymi masło czy jogurty, wymagają także dużej specjalizacji mleczarskich zakładów przetwórczych. Przewód mleczny z uwagi na intensywną eksploatację musi być bardzo trwały i wytrzymały na uszkodzenia mechaniczne oraz działanie czynników atmosferycznych, a w tym zróżnicowanej temperatury. Takie rurki są wykorzystywane nie tylko na etapie samej produkcji i pozyskiwania mleka, ale także w transporcie. Zapewnienie bezpieczeństwa sanitarnego jest równie istotne, dlatego węże przed obiegiem dystrybucji przechodzą wymagające testy jakości, spełniają obowiązujące normy i wymagania poszczególnych atestów. Wysokiej jakości węże do mleka są obowiązkowym elementem wyposażenia każdej mleczarni, dlatego warto jest się zapoznać z ich właściwościami i wytycznymi odnośnie dbania o ich czystość.

Dojarka – niezbędne części budowy i sposób działania

Mleczarstwo jest szybko rozwijająca się branżą, a zapotrzebowanie na produkty nabiałowe stale rośnie. Przez wiele lat profesjonaliści z branży wykształcili szereg udogodnień mechanicznych czy systemowych, które mają na celu ułatwienie ich pracy i lepszą kontrolę nad jakością otrzymywanego mleka. Dojarka jest urządzeniem, które – jak nazwa podpowiada – wspomaga mleczarzy w dojeniu krów. Naśladując naturalne ruchy człowieka, pracuje w dwóch trybach na przemian: ssania i strzykania po ściśnięciu. Ciśnienie w specjalnym elastycznym przewodzie do ssania wynosi zazwyczaj około 50 kPa. Pobrane mleko przepływa do tak zwanego basenu, czyli pojemnego zbiornika, pełniącego rolę schładzającą ciecz. W tym miejscu mleko jest utrzymywane w temperaturze jedynie kilku stopni powyżej zera, aby utrzymać jak najdłużej świeżość, w oczekiwaniu na dalszy proces przetwórczy lub transport do innego zakładu. W przemyśle mleczarskim używa się kilku rodzajów dojarek, lecz najpopularniejszy typ wykorzystuje wysokiej jakości przewody mleczne. Są to niezbędne elementy tego rodzaju maszyn, a ich odpowiednie wybranie zapewnia długoletnią trwałość i wysoką wydajność pracy, przy niskim obciążeniu i dyskomforcie krów hodowlanych.

Przewód mleczny – specyfikacje techniczne

Rurka jest zbudowana z tworzywa gumowego, zachowującego od wewnętrznej strony gładką powierzchnię, a od zewnątrz często posiada tłoczony wzór lub odcisk tkaniny. Dodatkowe spirale z drutu w środku służą do wzmocnienia konstrukcji. Producenci zalecają, aby pomimo dużej wytrzymałości tworzywa, z którego wykonane są przewody do mleka, to żeby zachować jak najdłuższą trwałość sprzętu, temperatura robocza wewnątrz nich powinna mieścić się w zakresie od -30 st. Celsjusza do +70 st. Celsjusza, a okresowo do +110 st. Celsjusza (na przykład podczas czyszczenia węża parą wodną). Ciśnienie zależnie od średnicy przewodu może wynosić od 0,2 MPa do 2 MPa. Jedną z największych zalet tego materiału do produkcji węży jest jego wielofunkcyjność i wyjątkowa łatwość w utrzymaniu ogólnej czystości. Do zapewnienia jak najlepszych warunków do produkcji doskonałego mleka na co dzień należy jednak zadbać o jego świeżość. Profesjonalne preparaty, dedykowane do dezynfekcji i utrzymania w sterylnych warunkach przewodów mlecznych, są powszechnie dostępne w sklepach. Stężone środki chemiczne dużo lepiej niż zwykła woda usuwają tłuszcz i inne ewentualne pozostałości. Należy je jednak stosować w ostateczności. Węże do mleka oferowane w sklepie internetowym na naszej stronie posiadają niezbędne atesty, gwarantujące zdatność do kontaktu z żywnością i płynami. Dzięki wysokiej jakości tworzywu wykorzystywanego do produkcji przewodów do dojarek nie pojawiają się mikropęknięcia nawet w związku z ich intensywną eksploatacją. Uniemożliwia to gromadzenie się resztek mleka w szczelinach i zagięciach, a w związku z tym zapobiega to rozmnażaniu i dalszym rozprzestrzenianiu się szkodliwych bakterii. Duża część hodowców zauważa, że w związku z dużą tolerancją nawet na wysokie temperatury do ponad dwustu stopni, tworzywo silikonowe użyte do produkcji przewodów można łatwo i tanio dezynfekować poprzez dokładne wygotowanie ich we wrzącej wodzie bez dodatku specjalnych stężonych środków chemicznych. Taki zabieg może jednak trwać maksymalnie 30 minut, aby nie wpłynąć negatywnie na strukturę rurek i jakość tłoczonego mleka. Silikon szybko się regeneruje, a przez to można go używać do dalszej pracy.

Przewód mleczny silikonowy

Zastosowanie węży gumowych

Przewody do mleka wykonuje się zazwyczaj z różnego typu elastomerów, jednak najpopularniejsze są wykonywane z silikonu czy innych jednokolorowych gum. Jako sprzęt techniczny są bardzo praktycznie przemyślane i charakteryzują się gładką powierzchnią od środka. To proste rozwiązanie jest stosowane tak, żeby płyn mógł swobodnie przepłynąć, nie zachodząc w żadne szczeliny ani zakamarki. Osadzanie się gęstej cieczy w takich wąskich rurkach mogłyby skutkować zatorami, pojawianiem się pleśni i ogólnym zużyciem urządzenia. Stąd już na etapie produkcji przykłada się ogromną uwagę do tego, aby średnica rurki dawała możliwość optymalnego przepływu mleka podczas zasysania, a następnie strzykania. Tworzywo używane do produkcji tych węży jest elastyczne, a dzięki temu daje duże możliwości ułożenia względem konstrukcji maszyny oraz rozmiaru krowy. Przewody wyprodukowane z silikonu są w stanie wytrzymać bardzo szeroki zakres temperatur od -40 st. Celsjusza do aż +270 st. Celsjusza. Jednak pomimo tego zaleca się w warunkach roboczych, aby utrzymywać maksymalnie +70 st. Celsjusza. Z drugiej strony wysoka odpornorność na zimno sprawia, że rurek do dojarek można używać także w trakcie zimy, bez najmniejszej obawy o ewentualne uszkodzenia. Przewody mają stosunkowo szerokie zastosowanie, ponieważ są przeznaczone ogólnie do tłoczenia i zasysania cieczy spożywczych. Pomimo tego, że najpowszechniej używa się ich w branży mleczarskiej, a w tym do transportu, to istnieje o wiele więcej funkcji tych giętkich produktów w kształcie cienkich, zazwyczaj transparentnych rurek. W przypadku wykorzystywania ich w mleczarniach elastyczność tworzywa gumowego pozwala na bezproblemowe zamontowanie dojarki na wymieniu nawet przez mniej doświadczoną osobę. Lekki materiał silikonowy zapewnia łagodne dojenie i ulgę dla krowy. Można jednak również stosować ich do przetaczania płynów z zawartością alkoholu o stężeniu maksymalnym do 96% oraz produktów o odczynie kwaśnym o pH niższym niż 4,5. Stosowanie w tym przypadku certyfikowanych przewodów silikonowych zapewnia nieprzenoszenie zapachu ani smaku na przetłaczane ciecze, dzięki czemu rurki nie pozostawiają żadnych zmian w tłoczonym produkcie.

Wysokiej jakości produkty używane w przemyśle mleczarskim

Branża zajmująca się produkcją i dystrybucją mleka oraz przetworów mlecznych jest bardzo wymagającym sektorem na współczesnym rynku. Wysoka konkurencja wymaga od przedsiębiorców nieustannego wprowadzania coraz to nowszych i bardziej innowacyjnych rozwiązań, które poprawiają jakość oraz efektywność wytwarzania wyrobów. To miałby być z jednej strony sposób na pozostanie atrakcyjnym wytwórcą w swojej branży, a z drugiej strony na spełnianie coraz to wyższych i zmieniających się wymagań klientów. Ogromna ilość wysoko zaawansowanych technicznie maszyn, w tym między innymi dojarek czy pasteryzatorów, znajdujących się w mleczarniach i innych zakładach potrzebuje do stałego, nieprzerwanego i sprawnego funkcjonowania szczelnych izolatorów, uszczelek pierścieniowych. Nie tylko zabezpieczą one maszyny przed uszkodzeniami, ale również tłumią hałas. Ze względu na mokrą podłogę maty gumowe mogą być doskonałym sposobem na utrzymanie czystości w miejscu pracy, a jednocześnie powierzchnią, która zachowuje właściwości antypoślizgowe. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się ze wszystkimi produktami oferowanymi w sklepie internetowym na naszej stronie. Węże do mleka, tak jak cały asortyment, posiadają niezbędne i obowiązujące atesty, które poświadczają ich bezpieczeństwo w kontakcie z żywnością. Wiemy, jak ważny jest wybór odpowiedniego modelu dostosowany do Państwa indywidualnych potrzeb, dlatego zachęcamy do kontaktu. Chętnie doradzimy w wybraniu odpowiedniego produktu i wariantu tak, aby spełnić wszystkie wysokie oczekiwania. Od początku naszej działalności priorytetem jest wysoka jakość produktów, dostępność różnorodnego asortymentu oraz przede wszystkim satysfakcja klienta. Mamy nadzieję, że uda się znaleźć w naszym sklepie to, czego Państwo aktualnie potrzebują.

Artykuły gumowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Potrzebuje właściwej oferty? Skontaktuj się z Nami z POWER Rubber

Oferujemy Wsparcie i Doradztwo w zakresie oferowanych wyrobów i ich Produkcji.

Zapraszamy do opisania danej sytuacji, zapytania. Przedstawimy właściwe rozwiązania. Przygotujemy wycenę oraz harmonogram produkcji. Zapraszamy

Opiszę co potrzebuję
w Formularzu kontaktowym!