Znakowanie gumy

Znakowanie gumy

Guma to materiał, który ze względu na swoje liczne właściwości, w tym wytrzymałość i elastyczność, wykorzystywany jest do produkcji wyrobów mających zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu.

Technologia znakowania wyrobów wykonanych z gumy

Technologia znakowania gumy i tworzyw sztucznych to proces, który wymaga wiedzy technicznej i wyjątkowej precyzji w nadrukowywaniu atramentowym i laserowym. Do tego celu wykorzystuje ona specjalistyczne maszyny. Użycie technologii wynika z konieczności oznaczenia produktów m.in. opon, uszczelek, profili gumowych.

Oto powody, dla których warto znakować wyroby gumowe:

  • bezpośrednia możliwość identyfikacji i śledzenia produktów przez cały cykl ich życia; stanowi to kluczowy element w prześledzeniu źródła pochodzenia produktu w przypadku problemów z jego jakością lub wycofaniem go z obrotu (np. każda opona ma swój unikalny kod produktu (znak), który ułatwia jego identyfikację);
  • zwiększona potrzeba ochrony marki;

Drukarki mogą nanosić różne informacje takie jak: numer serii, logo firmowe, znaki i tekst (np. nazwę wyrobu, długość kabla).

Znakowanie

Drukarka atramentowa i laserowa do znakowania (nadrukowywania)

Wyroby gumowe mogą być znakowane przy pomocy specjalnych drukarek atramentowych i znakowarek laserowych. Które rozwiązanie jest najbardziej korzystne i dlaczego?

Drukarka atramentowa

Drukarka atramentowa to urządzenie, które wykorzystuje atramenty pigmentowe doskonale widoczne na czarnych powierzchniach. Specjalistyczne atramenty pigmentowe stosowane w tej technologii charakteryzuje wyjątkowa przyczepność do produktów gumowych. Znaki nie ścierają się, nie znikają ani nie blakną pod wpływem trudnych warunków środowiskowych, w tym długotrwałej ekspozycji na światło słoneczne. Szeroka gama atramentów (np. fluoresencyjnych, na bazie wody, o niskiej zawartości LZO) sprawia, że producent może dostarczyć wyroby z czytelnym kodem luz oznaczeniem. Co więcej, głowice gwarantują jakość druku również przy wysokich prędkościach linii produkcyjnej. Systemy atramentowe to rozwiązanie, które doskonale sprawdza się do drukowania na

Drukarka laserowa

Laser umożliwia precyzyjne znakowanie ceramiki, szkła, drewna, skóry, tworzyw sztucznych, metalu, materiałów emaliowanych. Ta technologia do nadruku wykorzystuje wiązkę lasera. Lasery do znakowania dzielimy na: laser CO2, światłowodowy, UV, YAG. Systemy znakowania laserowego zapewniają wysoką precyzję, trwałość i czytelność oznakowania.

Znakowanie na gumie często spotykane jest w branży oponiarskiej, w przemyśle motoryzacyjnym lub w przypadku komponentów przemysłowych.

Wybór właściwej technologii nadrukowywania znacząco wpływa na szybkość znakowania w jednym cyklu, dokładność i niezawodność oznaczeń czy ilość koniecznych konserwacji. W zależności od wybranej metody znakowania, warto polecać urządzenia, które:

  • gwarantują trwałość druku

  • zapewniają precyzyjny nadruk

  • charakteryzuje je wydajność i niezawodność w najtrudniejszych środowiskach produkcyjnych (wilgoć, zapylenie, wibracje, wysokie temperatury, agresywne media)

  • zapewniają pełną identyfikowalność produktu (np. w branży oponiarskiej każda opona jest wyważona na nośniku taśmowym i oznakowana – posiada swój indywidualny alfanumeryczny kod produkcyjny)

  • umożliwiają nadruk w wysokiej i niskiej rozdzielczości

  • zapobiegają gromadzeniu się pozostałości i nie powodują brzydkich śladów

  • możliwość nadruku tekstów o różnej wysokości (np. od 2 mm)

  • zużywają i marnują mniej tuszu

Znakowanie elementów gumowych – Zastosowanie

Do popularnych wyrobów gumowych, które są znakowane należą opony, węże, profile gumowe, sznury, bieżniki, uszczelki i in. Znakowanie gumy jest trwałe, odporne na czynniki środowiskowe, a także blaknięcie na skutek długotrwałej ekspozycji na światło. Możliwy jest nadruk w różnych wersjach kolorystycznych. Co więcej, możliwe jest użycie nietoksycznego nadruku (dotyczy to przede wszystkim produktów stosowanych w przemyśle spożywczym, medycznym i farmaceutycznym).

W razie jakichkolwiek pytań, zapraszamy do kontaktu  pod numerem telefonu: +48 22 292 40 24 lub +48 50 516 03 03, bądź mailowo (Power@PowerRubber.com) lub przez nasz formularz kontaktowy

Formularz kontaktowy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Potrzebuje właściwej oferty? Skontaktuj się z Nami z POWER Rubber

Oferujemy Wsparcie i Doradztwo w zakresie oferowanych wyrobów i ich Produkcji.

Zapraszamy do opisania danej sytuacji, zapytania. Przedstawimy właściwe rozwiązania. Przygotujemy wycenę oraz harmonogram produkcji. Zapraszamy

Opiszę co potrzebuję
w Formularzu kontaktowym!