Your Cart
maty hodowlane

Boks dla konia

W środowisku jeździeckim od zawsze trwa spór dotyczący tego jak wygląda najlepszy boks dla konia, jaką wybrać ściółkę i sposób podawania siana. Wiemy jednak na pewno, że miejsce to musi spełniać trzy podstawowe warunki, czyli funkcjonalność, bezpieczeństwo i komfort.

Boks dla konia – wymiary

Minimalne wymiary boksu dla jednego dorosłego wierzchowca to 3×3 m. Dla klaczy ze źrebięciem, wartości te wzrastają do 3×4 m. Warto jednak przemyśleć zwiększenie wielkości sypialni naszego konia, jeśli tylko istnieje taka możliwość. Co najmniej do poziomu 1,5 m wzwyż, ściany boksu powinny być wykonane z drewna, betonu lub innego litego materiału. Zastosowanie krat czy siatki poniżej tej wysokości, mogłoby tworzyć ryzyko zaklinowania kończyny pomiędzy szczeblami.

Oświetlenie i nasłonecznienie w boksie

Do wnętrza stajni należy również dostarczyć maksymalną możliwą ilość światła dziennego. Można zdecydować się na świetliki w dachu lub osobne okno dla każdego boksu. Należy jednak pamiętać, żeby szyba umieszczona była wysoko, poza zasięgiem końskich kopyt,  w innym przypadku nietrudno o niebezpieczne sytuacje.

Podstawowe elemety wyposażenia

Na wyposażeniu każdego boksu obowiązkowo musi znaleźć się:

  • Żłób
  • Poidło
  • paśnik z sianem
  • maty do stajni

O ile paśnik może być po prostu siatką przywieszoną do sufitu, co zapewni koniowi dodatkową rozrywkę podczas jedzenia, o tyle poidło i żłób powinny znajdować się jak najbardziej z brzegu, aby zminimalizować ryzyko zahaczenia przez konia.

mata podłoga dla koni

Na co zwrócić uwagę podczas budowy boksu dla koni?

Miejsce ulokowania wejścia

Jednym z najważniejszych elementów boksu na które należy zwrócić uwagę jest wejście. Nieważne jaki rodzaj drzwi zostanie zastosowany, powinny one być szerokie, niczym nie zastawione, z możliwością pełnego otwarcia. W okolicy wejścia do boksu nie mogą się również znajdować żadne wystające ani ostre elementy, o które człowiek czy zwierzę może zahaczyć.

Najlepsze miejsce na zasuwę?

Konie to bardzo inteligentne zwierzęta, które szybko się uczą, dlatego często zdarza się, że potrafią samodzielnie otwierać zasuwę w drzwiach. Żeby zapobiec niekontrolowanym ucieczkom, warto zamontować dodatkowe zabezpieczenie przy samej podłodze, do którego koń nie dosięgnie.

Ściółka

Kolejnym ważnym aspektem wartym omówienia jest ściółka w boksie. Najpopularniejszym i uznanym za najtańsze rozwiązaniem jest słoma, jednak wiele zwierząt lubi ją zjadać, co w dużych ilościach może powodować dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Ponadto słoma mocno pyli, wymaga składowania i bardzo często jest siedliskiem szkodliwych grzybów i bakterii. Właśnie z powyższych powodów warto przemyśleć stosowanie z pozoru droższych rozwiązań jak trociny, torf czy pellet. W ostatecznym rozrachunku takie rozwiązanie może się okazać zbliżone cenowo, a dużo ekonomiczniejsze i wygodniejsze.

Podłoże w boksie dla koni

Doskonałym pomysłem jest również wyłożenie podłogi gumową matą do stajni. Taka dodatkowa warstwa pod ściółką, uchroni konia przed zimnym, betonowym podłożem.

Jak potwierdzają przykłady Klientów POWER Rubber, redukują koszty leczenie, dzięki ograniczeniu zachorowań.

mata hodowlana black power

Tutaj kupisz: Maty hodowlane dla koni

Głowna zasada przy projektowaniu miejsc dla naszych koni

Istnieje wiele przekonań na temat tego jakie warunki będą najlepsze dla konia. Zawsze należy jednak w pierwszej kolejności pamiętać, że to my sami najlepiej znamy potrzeby swoje i swojego wierzchowca. Dlatego przy podejmowaniu decyzji, przede wszystkim kierujmy się zdrowym rozsądkiem i doświadczeniem.

Artykuły gumowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Potrzebuje właściwej oferty? Skontaktuj się z Nami z POWER Rubber

Oferujemy Wsparcie i Doradztwo w zakresie oferowanych wyrobów i ich Produkcji.

Zapraszamy do opisania danej sytuacji, zapytania. Przedstawimy właściwe rozwiązania. Przygotujemy wycenę oraz harmonogram produkcji. Zapraszamy

Opiszę co potrzebuję
w Formularzu kontaktowym!