W środowisku jeździeckim od zawsze trwa spór dotyczący tego jak wygląda najlepszy boks dla konia, jaką wybrać ściółkę i sposób podawania siana. Wiemy jednak na pewno, że miejsce to musi spełniać trzy podstawowe warunki, czyli funkcjonalność, bezpieczeństwo i komfort.
Boks dla konia – wymiary
Minimalne wymiary boksu dla jednego dorosłego wierzchowca to 3×3 m. Dla klaczy ze źrebięciem wartości te wzrastają do 3×4 m. Warto jednak przemyśleć zwiększenie wielkości sypialni naszego konia, jeśli tylko istnieje taka możliwość. Ściany boksu powinny być wykonane z drewna, betonu lub innego litego materiału. Zastosowanie krat czy siatki poniżej 1,5 m wysokości mogłoby tworzyć ryzyko zaklinowania kończyny pomiędzy szczeblami. Zadaszenie boksu powinno znajdowaćsię na wysokości dwukrotnie większej niż wysokość konia w kłębie.
Oświetlenie i nasłonecznienie w boksie
W ciągu dnia konie powinny mieć dostęp do naturalnego światła i świeżego powietrza. Sztuczne oświetlenie można zastosować jako dodatkowe wyposażenie. Do wnętrza stajni należy dostarczyć maksymalną możliwą ilość światła dziennego. Można zdecydować się na świetliki w dachu lub osobne okno dla każdego boksu. Należy jednak pamiętać, żeby szyba umieszczona była wysoko, poza zasięgiem końskich kopyt, w innym przypadku nietrudno o niebezpieczne sytuacje.
W razie niepogody warto zbudować zadaszenie, pod którym koń może się schować. Właściciele stadniny chcą stworzyć dla swojego konia komfortowe i bezpieczne warunku. Niektórzy do budowy stajni dla koni wykorzystują modułowy system boksów. Bogata gama modeli pozwala na spersonalizowanie wyglądu bosku.
Podstawowe elementy wyposażenia
Na wyposażeniu każdego boksu obowiązkowo musi znaleźć się:
-
Żłób
-
Poidło
-
paśnik z sianem
-
maty do stajni
O ile paśnik może być po prostu siatką przywieszoną do sufitu, co zapewni koniowi dodatkową rozrywkę podczas jedzenia, o tyle poidło i żłób powinny znajdować się jak najbardziej z brzegu, aby zminimalizować ryzyko zahaczenia przez konia.
Na co zwrócić uwagę podczas budowy boksu dla koni?
Miejsce ulokowania wejścia
Jednym z najważniejszych elementów boksu, na które należy zwrócić uwagę jest wejście. Nieważne jaki rodzaj drzwi zostanie zastosowany (np. drewniane drzwi przesuwne z ozdobnymi frontami lub bez), powinny one być szerokie, niczym nie zastawione, z możliwością pełnego otwarcia. W okolicy wejścia do boksu nie mogą znajdować się również żadne wystające ani ostre elementy, o które człowiek czy koń może zahaczyć.
Najlepsze miejsce na zasuwę?
Konie to bardzo inteligentne zwierzęta, które szybko się uczą, dlatego często zdarza się, że potrafią samodzielnie otwierać zasuwę w drzwiach. Żeby zapobiec niekontrolowanym ucieczkom, warto zamontować dodatkowe zabezpieczenie przy samej podłodze, do którego koń nie dosięgnie.
Ściółka
To kolejny ważny aspekt warty omówienia. Najpopularniejszym i uznanym za najtańsze rozwiązaniem jest słoma, jednak wiele koni lubi ją zjadać, co w dużych ilościach może powodować dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Ponadto słoma mocno pyli, wymaga składowania i bardzo często jest siedliskiem szkodliwych grzybów i bakterii. Właśnie z powyższych powodów warto przemyśleć stosowanie z pozoru droższych rozwiązań jak trociny, torf czy pellet. W ostatecznym rozrachunku takie rozwiązanie może się okazać zbliżone cenowo, a dużo bardziej ekonomiczne i wygodne.
Podłoże w boksie dla koni
Doskonałym pomysłem jest również wyłożenie podłogi gumową matą do stajni, którą znajdą Państwo w ofercie sklepu Power Rubber. Taka dodatkowa warstwa pod ściółką uchroni konie w boksie przed zimnym, betonowym podłożem. Wykonana jest z wytrzymałego, solidnego i trwałego tworzywa odpornego na intensywne użytkowanie. Wykładzina gumowa zapewnia również odpowiednią przyczepność podczas transportu koni. Stosuje się ja również w alejkach, korytarzach, padokach, wiatach.
Jak potwierdzają przykłady Klientów POWER Rubber, redukują one koszty leczenia, ograniczają zachorowania, a dzięki wypustkom drenażowym ułatwiają odpływ wody i nieczystości.
Tutaj kupisz: Maty hodowlane dla koni
Głowna zasada przy projektowaniu miejsc dla naszych koni
Istnieje wiele przekonań na temat tego jakie warunki będą najlepsze dla konia. Zawsze należy jednak w pierwszej kolejności pamiętać, że to my sami najlepiej znamy potrzeby swoje i swojego wierzchowca. Dlatego przy podejmowaniu decyzji, przede wszystkim kierujmy się zdrowym rozsądkiem i doświadczeniem.
Ściany działowe w stajni dla koni
Ścianka działowa to przegroda służąca do oddzielania koni wewnątrz stajni. To konstrukcja, którą można dostosować w razie potrzeby. Występuje w różnych wariantach m.in.: ściany działowe z pełną górną kratą, górną połówką kraty lub ścianki działowe pełne, a także długościach. W większości modeli, kraty są ocynkowane. Podział boksów powinien być uzależniony od osobowości konia. Ścianki działowe można łączyć z frontami w dowolnym stylu. Sprawdź zalety ścianek działowych:
-
oddzielenie koni podczas pielęgnacji, karmienia, czyszczenia stajni
-
wentylacja – otwory w przegrodach sprzyjają odpowiedniemu przepływowi powietrza i umożliwiają optymalną wentylację
Fasady
Produkcja fasad powinna obejmować wysokiej jakości drewno, stal ocynkowaną lub malowaną proszkowo, a także niewidoczne i estetyczne spawy. Co ważne, powinny one zapewniać odpowiednią cyrkulację powietrza dzięki specjalnym otworom wentylacyjnym. Bardzo ważną kwestią jest również prosty i bezproblemowy montaż, a także możliwość indywidualnej konfiguracji. Warto bliżej przyjrzeć się fasadom z przesuwanymi drzwiami. Na rynku dostępne są również fasady ozdobne, które pozwalają nadać stajni niepowtarzalny charakter.
Fronty
Na pewno w Twojej okolicy znajdziesz wiele lokalnych ogłoszeń sprzedaży frontów. Warto wybrać te, które są najbardziej dostosowane do Twoich wymagań i potrzeb. Elementy ozdobne (pasy, kule ozdobne, słupki z ocynkiem ogniowym, okucia) i dodatkowe wyposażenie (np. obrotowe koryto) pozwoli spersonalizować wygląd stajni i dostosować je do potrzeb właściciela.
Maty stajenne – niezbędne akcesorium
Naszym Klientom oferujemy profesjonalne maty gumowe – niezawodne wyposażenie stajni, które przynosi wiele korzyści. Szczególną uwagę przykładamy do bezpieczeństwa i komfortu koni, a także łatwego utrzymania czystości w boksach lub korytarzu. Sprawdźmy zatem, czym charakteryzują nasze maty stajenne. Przynoszą one wiele korzyści dla hodowców koni, jak i samych zwierząt:
-
izolacja od zimna
-
zapewniają sprężyste i bezpieczne podłoże
-
właściwości antypoślizgowe ograniczają ryzyko poślizgnięcia się i upadku
-
konstrukcja ułatwia odprowadzanie wilgoci i nieczystości
-
antyalergiczne
-
ograniczenie ilości potrzebnej ściółki
-
prosty i szybki montaż
-
łatwe w utrzymaniu czystości
W naszej ofercie znajdą Państwo bogaty asortyment wyrobów gumowych. Wysyłkę realizujemy na terenie całego kraju (Warszawa, Poznań, Bydgoszcz, Kraków, Gdańsk, Katowice, Białystok, Olsztyn i in.).
Wszelkie zapytania proszę kierować pod numerem telefonu: +48 222 924 024 lub +48 505 16 03 03, bądź mailowo (Power@PowerRubber.com) lub przez nasz formularz kontaktowy