Czym smarować uszczelki w samochodzie?

Czym smarować uszczelki w samochodzie – Jak to robić prawidłowo?

Uszczelki gumowe w samochodzie to elementy, które zapobiegają przedostawaniu się wilgoci, powietrza , hałasu przez szczeliny do wnętrza pojazdu, a także stanowią ochronę przed warunkami atmosferycznymi. Tworzą szczelne uszczelnienie wokół drzwi, okien, szyberdachów, bagażników, dzięki czemu utrzymują suchość we wnętrzu pojazdu. Konserwacja uszczelek samochodowych zapewnia im doskonałą i długotrwałą wydajność.

Dlaczego warto zadbać o uszczelki?

Z biegiem czasu, pod wpływem niskich temperatur i światła słonecznego, uszczelki gumowe mogą stracić swoją elastyczność, stwardnieć, skruszeć i ulec zniszczeniu. Natomiast w wyniku intensywnego użytkowania pojazdu, ciągłego otwierania i zamykania drzwi, elementy gumowe ścierają się i ulegają zużyciu.

Dlaczego warto konserwować uszczelki?

Konserwacja pielęgnuje elementy gumowe i sprawia, że są elastyczne i miękkie.  Zapobiega kruszeniu i pękaniu, a także zapewnia długą żywotność uszczelek. Regularnej konserwacji wymagają gumowe uszczelki drzwi i bagażnika, ponieważ uszczelniają one obszary, które zapobiegają przedostawaniu się kurzu, brudu i innych zanieczyszczeń.

Zły stan uszczelek może powodować problemy z parowaniem szyb i nieszczelności, ułatwiając wilgoci dostanie się do środka. Tworzy to idealne warunki do rozwoju grzybów i bakterii, a także powstawania pleśni oraz rdzy.

Zabezpieczenie uszczelek sprawia, że guma zostaje oczyszczona i odzyskuje swój pierwotny kolor. Zakonserwowana uszczelka tworzy szczelną barierę pomiędzy różnymi częściami pojazdu, co pomaga również zredukować hałas, który dostaje się do wnętrza auta. Niektóre uszczelki niestety wymagają jednak wymiany na nowe.

Wymiana uszczelek na nowe jest konieczna, kiedy:

 • wygląd uszczelek zmienił się (guma całkowicie zmieniła swój kształt i jest płaska)

 • zmniejszy się wygłuszenie w samochodzie (podczas zamykania drzwi słyszysz jedynie dźwięk uderzającego metalu)

 • zauważysz, że przez niesprawną uszczelkę przez drzwi twojego samochodu dostaje się woda deszczowa

 • przez drzwi w samochodzie słyszysz szumy wiatru

Czym smarować uszczelki w aucie, aby uniknąć wymiany i zapewnić im wydajność i długotrwałą żywotność?

Pomożemy Ci utrzymać uszczelki gumowe w dobrym stanie!

Czym smarować uszczelki w samochodzie?

Odpowiednie preparaty do uszczelek samochodowych to silikon w sprayu i wazelina techniczna. Są to produkty, które najlepiej nadają się do konserwacji gumy.

Silikon do uszczelek w sprayu

Jeżeli jesteś zainteresowany rozwiązaniem, który ułatwi regularną konserwację samochodu, to silikon w sprayu doskonale sprawdzi się w zastosowaniach motoryzacyjnych.

Silikon do uszczelek to preparat, który pomoże dbać o uszczelki. Jest bezwonny i nietoksyczny. Jest wysoce wodoodporny, a także stabilny w szerokim zakresie temperatur (nie twardnieje i nie topi się). W Power Rubber polecamy silikon do uszczelek ponieważ ma on również dobre właściwości dielektryczne. Jest to uniwersalny środek, który smaruje i chroni powierzchnie przez długi czas.

Poznaj jego zalety, oto one:

 • skuteczna ochrona przed korozją (pomaga zapobiegać rdzy i korozji)

 • wszechstronne zastosowanie (nadaje się do smarowania drzwi samochodowych, bagażnika, prowadnic szyb i innych części pojazdu, zabezpiecza połączenia elektryczne przed korozją)

 • nadaje się do stosowania w trudnych warunkach (chroni uszczelki przed zamarznięciem)

 • wodoodporność (zabezpiecza przed wnikaniem wilgoci do środka)

 • chroni powierzchnie plastikowe i metalowe przed uszkodzeniami spowodowanymi promieniowaniem UV

 • umożliwia smarowanie trudno dostępnych miejsc

 • łatwy w aplikacji (preparat wystarczy nanieść bezpośrednio na uszczelkę; dostępny jest w formie sprayu, sztyftu lub płynu z aplikatorem)

Silikon w sprayu smaruje, impregnuje i odżywia gumowe uszczelki. Po użyciu nie pozostawia śladu na ich powierzchni. Pozostawia natomiast cienki, bezwonny film, który chroni gumę przez nadmiernym zużyciem.

Silikon w sprayu Bondloc

Jak używać silikonu w sprayu?

Wystarczy rozpylić preparat na oczyszczoną i suchą powierzchnię w odległości około 25-30 cm. Nadmiar silikonu usuń czystą szmatką. Gotowe!

Gdzie kupić silikon do uszczelniania?

Wysokiej jakości silikon do uszczelniania kupisz w naszym sklepie Power Rubber. Aby złożyć zamówienie lub uzyskać więcej informacji na temat produktu, zapraszamy do kontaktu: Power@PowerRubber.com

Wazelina techniczna

Alternatywą dla silikonu jest wazelina techniczna. Jest to gęsta substancja otrzymywana w wyniku rafinacji ropy naftowej. Produkt jest bezzapachowy oraz posiada bardzo dobre właściwości poślizgowe. Wazelina przeznaczona jest do ochrony części metalowych i urządzeń oraz gumowych uszczelek przed warunkami atmosferycznymi i korozją. Zabezpiecza uszczelki w samochodzie na zimę zapobiegając ich przymarzaniu.

Ten antykorozyjny preparat jest odporny na przenikanie promieni UV, dzięki czemu zabezpiecza gumę przed wysychaniem, kruszeniem i odbarwianiem. Wazeliną można natłuszczać wyroby ze skóry (np. tapicerkę) i tworzyw sztucznych.

Jak zabezpieczyć uszczelki w samochodzie?

W poprzedniej części artykułu dowiedzieliśmy się, czym smarować uszczelki w aucie. Teraz podpowiemy, jak krok po kroku je zabezpieczyć:

Krok 1 – Czyszczenie

W pierwszej kolejności usuń brud, kurz i wilgoć. Uszczelki w drzwiach czy szyberdachu powinny być czyste i suche.

Krok 2 – Aplikacja preparatu

Nałóż równomiernie środek do pielęgnacji i konserwacji na powierzchnię uszczelki. Sposób aplikacji preparatu do uszczelek zależy od wybranego rodzaju. Jeżeli używasz sprayu silikonowego, rozpyl go na powierzchnię w odległości około 25-30 cm. Niektórzy korzystają również z gliceryny lub wazeliny technicznej, która ma zabezpieczyć uszczelki przed zamarzaniem. Poczekaj aż preparat wchłonie się przez gumę. Usuń nadmiar środka za pomocą czystej szmatki. Gotowe!

Elementy gumowe powinno konserwować się po każdej wizycie na myjni.

Czym zabezpieczyć uszczelki w samochodzie przed zamarznięciem?

Przymarznięte uszczelki często uniemożliwiają otworzenie drzwi samochodu. Kierowcy często szarpią za klamkę i próbują otworzyć drzwi na siłę, co może doprowadzić do uszkodzenia uszczelki (np. powstawania ubytków w strukturze gumy). Nie próbujcie domowych sposobów, typu polewanie uszczelek gorącą wodą – może to spowodować pęknięcie szyby, jak również pogłębienie problemu z przymarzającymi uszczelkami. Zamiast stosowania odmrażacza, warto wcześniej zadbać o odpowiednie zabezpieczenie gumowych uszczelek.

Jak chronić uszczelki i czym je smarować, aby zabezpieczyć je przed przymarzaniem?

Niskie temperatury (mrozy) mogą powodować sztywność i łamliwość uszczelek w aucie. Uszczelki zimą mogą stać się bardziej podatne na rozdzieranie i rozrywanie. Przez wszelkie pęknięcia i szczeliny wilgoć może dostać się do kabiny samochodu i zamrozić drzwi, kiedy temperatura spadnie poniżej zera. Przyklejenie uszczelki do ramy drzwi może ją uszkodzić, pogorszyć izolację, a nawet być przyczyną uszkodzenia samych drzwi lub klapy bagażnika, jeżeli do ich otwarcia zostanie użyta nadmierna siła.

Marznący deszcz, mgła, śnieg – to typowe przyczyny zamarzniętych uszczelek. Można jednak temu zapobiec!

Odpowiednia pielęgnacja uszczelek samochodowych przy użyciu preparatów na bazie silikonu zapewni długotrwałą wydajność. Konserwacja zabezpiecza uszczelki przed osadzaniem się wilgoci, a przy spadku temperatury przed przyklejeniem do ramy drzwi. Preparat zapobiega sklejaniu się, starzeniu i pękaniu gumy w warunkach dużej wilgotności oraz ujemnych temperaturach. Dzięki właściwościom hydrofobowym poprawia szczelność i izolację cieplną.

Czym uszczelnić uszczelki w samochodzie na zimę?

Produkty do konserwacji uszczelek samochodowych kupisz w sklepie Power Rubber

Jeżeli chcesz zadbać o uszczelki gumowe wokół drzwi, bagażnika, szyberdachu, a także uniknąć problemu z zamarzniętymi drzwiami, zapraszamy do zapoznania się z szeroką ofertą naszych produktów przeznaczonych do konserwacji gumy.

W sklepie Power Rubber oferujemy silikon w sprayu oraz wazelinę techniczną, które zapobiegają pęknięciom i zużyciu elementów konstrukcyjnych drzwi lub bagażnika. Pozbądź się problemów z otwieraniem drzwi w warunkach zimowych!

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania dotyczące pielęgnacji i konserwacji uszczelek samochodowych wystarczy,
że skontaktujesz się z naszymi Specjalistami pod numerem telefonu: +48 22 292 40 24 lub +48 50 516 03 03, bądź mailowo (Power@PowerRubber.com) lub przez nasz formularz kontaktowy

Formularz kontaktowy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Potrzebuje właściwej oferty? Skontaktuj się z Nami z POWER Rubber

Oferujemy Wsparcie i Doradztwo w zakresie oferowanych wyrobów i ich Produkcji.

Zapraszamy do opisania danej sytuacji, zapytania. Przedstawimy właściwe rozwiązania. Przygotujemy wycenę oraz harmonogram produkcji. Zapraszamy

Opiszę co potrzebuję
w Formularzu kontaktowym!