Produkty do uszczelniania gwintów

Efektywne uszczelnianie gwintów – Jak uniknąć przecieków

Uszczelniacz do gwintów to materiał wypełniający szczeliny na gwintowanych połączeniach rurowych w celu zapobiegnięcia wycieku cieczy i gazów. Wybór odpowiedniego uszczelniacza do metalowych połączeń gwintowych dla konkretnego zastosowania jest niezbędny do uzyskania szczelności, a także uniknięciu kosztownych awarii.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze środka uszczelniającego?

Uszczelnianie połączeń rurowych zapobiega potencjalnym wyciekom spowodowanymi wibracjami, wahaniami temperatur i zmianami ciśnienia. Gwintowane połączenia rurowe same w sobie nie tworzą płynoszczelnych uszczelnień.

Na jakie czynniki należy zwrócić uwagę przy wyborze środka, aby uzyskać skuteczne uszczelnienie?
  • warunki środowiskowe rur stosowanych do połączeń gwintowych w instalacjach wodnych – czy uszczelniacz jest odporny na ekstremalne temperatury, które mogą powodować jego pęknięcie i powodować wyciek?

  • ciśnienie mediów – sprawdź, czy środek stosowany w instalacjach jest w stanie wytrzymać ciśnienie panujące w rurze

  • kompatybilność z materiałami gwintu

  • kompatybilność z płynami roboczymi

  • czas utwardzania

  • sposób i łatwość aplikacji

Uszczelniacz do gwintów

Jak uszczelnić cieknący gwint? Produkty do uszczelniania gwintów

Cieknący gwint w instalacji wodnej, pneumatycznej czy gazowej to problem, którego nie należy bagatelizować. W tej części artykuły opowiemy o kilku konwencjonalnych metodach uszczelniania gwintów oraz o nowoczesnych rozwiązaniach, które pojawiły się na rynku.

Nić teflonowa

Nici uszczelniającej używa się w instalacjach wodnych i gazowych, nisko- i wysokociśnieniowych. Aplikuje się ją bez konieczności użycia dodatkowej pasty (tak jak w przypadku zastosowania pakuły) czy smarowania. Produkt jest fabrycznie impregnowany, dzięki czemu nie puchnie pod wpływem wody. Nić do uszczelniania umożliwia wykonanie niewielkiej korekty gwintu do pół obrotu, co nie wpływa na szczelność. Produktu można użyć, aby uszczelnić gwint z tworzywa sztucznego.

Uszczelnianie gwintów za pomocą pakuły i taśmy teflonowej

Pakuły oraz taśmy teflonowe to kolejne ze sposobów uszczelniania gwintów. Taśma teflonowa to taśma kleją dostępna w różnych rozmiarach i kolorach. Produkt stosuje się w celu uszczelniania gwintów przy wyciekach wody, gazu i powietrza przez połączenia gwintowe. Sprawdza się do uszczelniania połączeń gwintowanych, w których ciecz posiada wysoką temperaturę i jest poddawana wysokiemu ciśnieniu. Taśmę PTFE należy owinąć w kierunku przeciwnym do obrotu rury, aby trzymała się gwintu w bezruchu. Owinięcie tego rodzaju uszczelniacza gwintów zgodnie z kierunkiem skręcania sprawi, że cały materiał się zwinie i nie zapewni wodoszczelności połączeń i rur. Jakakolwiek ponowna regulacja może spowodować strzępienie się taśmy i powstanie nieszczelności. Istnieje również ryzyko, że kawałki produktu dostaną się do medium procesowego, powodując zablokowanie m.in. zaworów.

Pakuły to zbitki włókien konopnych lub lnianych, które służą do uszczelniania gwintów hydraulicznych. W większości przypadków wymagają dodatkowo zastosowania pasty uszczelniającej. Przed montażem, w celu zwiększenia przyczepności, brzeszczotem należy zeskrobać nawierzchnię. Następne należy nałożyć pastę na gwint i nawijać pakuły. Na koniec należy skręcić połączenie i sprawdzić jego szczelność. Konopie (pakuły) powszechnie stosowane są do uszczelniania rur łazienkowych i gazowych.

Pasta do gwintów

Pasta uszczelniająca do gwintów zabezpiecza rury gwintowe, układy hydrauliczne i inne połączenia przed wyciekami. Wypełnia wszystkie szczeliny, zapewnia głębsze osadzenie połączenia. Nakłada się ją pędzlem lub palcem bezpośrednio na gwint zewnętrzny i wewnętrzny.

Istnieją dwa rodzaje past, aby uszczelnić cieknący gwint: związki na bazie rozpuszczalników i związki żywic beztlenowych (anaerobowych). Używając pasty na bazie rozpuszczalników do uszczelniania połączeń gwintowych w instalacjach wodnych warto mieć na uwadze, że z czasem może się ona kurczyć, twardnieć i pękać, a wszelkie wibracje w rurach mogą przyśpieszyć wyciek.

Każda z wymienionych powyżej metod ma swoich zwolenników i przeciwników.

Jeżeli zastanawiasz się, jaki preparat do uszczelniania gwintów wybrać, w Power Rubber proponujemy jeszcze jedno rozwiązanie – kleje anaerobowe do gwintów. Zapewniają skuteczne uszczelnienie całej instalacji !

Jak uszczelnić cieknący gwint

Klej do uszczelniania połączeń gwintowych

Anaerobowe uszczelniacze to nowoczesny sposób na uszczelnienie metalowych gwintów. To jednoskładnikowy, płynny preparat, który nie kurczy się ani nie pęka.

Klej anaerobowy to materiał uszczelniający, który utwardza się w temperaturze pokojowej, po odcięciu dopływu powietrza i w kontakcie z jonami metali. Dowiedz się, jakie ma zalety i czym się charakteryzuje:

  • tworzy solidne uszczelnienie odporne na luzowanie wibracyjne i obciążenia udarowe (zapobiega samoodkręceniu)

  • nie kurczy się i nie pęka

  • zapobiega korozji

  • chroni współpracujące obszary gwintowane przed zatarciem

  • odporny na substancje chemiczne, olej silnikowy, benzynę bezołowiową, aceton, płyn hamulcowy

  • nie strzępi się z biegiem czasu

  • nie powoduje zanieczyszczeń wewnątrz instalacji (nie zatyka zaworów, filtrów i in.)

  • może być stosowany do złączek dowolnego rozmiaru

  • utwardza się powoli, umożliwiając dostosowanie położenia rury

  • nadaje się do zastosowań wysokociśnieniowych

Anaerobowy uszczelniacz do gwintów – Rodzaje

Anaerobowe uszczelniacze dzielą się na trzy rodzaje:

  • lekkie (o niskiej sile łączenia, łatwo demotowalne) – pozwala na odkręcenie gwintu zwykłymi narzędziami bez użycia dużego nakładu siły;

  • średnie (o średniej sile łączenia, średnio demontowalne) – demontaż może wymagać użycia narzędzi ręcznych;

  • mocne (o dużej sile łączenia, trudno demontowalne) – demontaż wymaga podgrzania punktowego łba śruby do około 250°C;

Klej anaerobowy – Jakość i skuteczność

Klej anaerobowy to preparat, który tworzy niezawodne uszczelnienie, które eliminuje potrzebę stosowania konwencjonalnych materiałów uszczelniających, takich jak taśmy i pakuły. Produkt jest łatwy w aplikacji w porównaniu do innych metod uszczelniania (np. pakuł). Wymaga jedynie minimalnego przygotowania gwintu przed aplikacją. Należy dokładnie odtłuścić gwinty (śrubę i otwór). Elementy muszą być wolne od oleju i smaru.

Kleje anaerobowe wykorzystywane są w wielu branżach i sektorach przemysłowych, takich jak lotnictwo, przemysł energetyczny, motoryzacyjny, zbrojeniowy, w produkcji maszyn rolniczych i in. Stosuje się je to klejenia gwintów, osi, łożysk i innych elementów.

Nowoczesne sposoby uszczelniania gwintów dostępne w sklepie Power Rubber

Firma Power Rubber to renomowany producent wyrobów gumowych, który dostarcza również sprawdzone rozwiązania do zabezpieczania gwintów.

W naszym sklepie oferujemy szeroką gamę jednoskładnikowych, płynnych klejów, które wypełniają i uszczelniają wszystkie szczeliny, a także wytrzymują ciśnienie rozrywające większości systemów rurowych. Nasze uszczelniacze gwintów nadają się do metali aktywnych i pasywnych.

Skontaktuj się z naszymi specjalistami, aby dowiedzieć się więcej!

Zapraszamy do kontaktu pod numerem telefonu: +48 22 292 40 24 lub +48 50 516 03 03, bądź mailowo (Power@PowerRubber.com) lub przez nasz formularz kontaktowy

Formularz kontaktowy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Potrzebuje właściwej oferty? Skontaktuj się z Nami z POWER Rubber

Oferujemy Wsparcie i Doradztwo w zakresie oferowanych wyrobów i ich Produkcji.

Zapraszamy do opisania danej sytuacji, zapytania. Przedstawimy właściwe rozwiązania. Przygotujemy wycenę oraz harmonogram produkcji. Zapraszamy

Opiszę co potrzebuję
w Formularzu kontaktowym!