Usługa gumowania bębnów – na czym polega?
W Power Rubber oferujemy usługę gumowania bębnów zwrotnych i napędowych. Jest to czynność polegająca na powlekaniu różnego rodzaju komponentów maszyn narażonych na uszkodzenia mechaniczne lub substancje chemiczne.
Metody oklejania bębnów
W procesie powlekania bębnów możemy wykorzystać jedną z dwóch metod wulkanizacji: na zimno lub na gorąco.
Wulkanizacja na zimno
Metoda na zimno nazywana jest również oklejaniem. W procesie gumowania na zimno w pierwszej kolejności powierzchnia bębna powleczona jest bardzo mocnym klejem, do której następnie przytwierdza się okładzinę gumową. Powłoka uzyskana po gumowaniu na zimno może mieć powierzchnię gładką, ceramiczną lub ze wzorem karo.
Wulkanizacja na gorąco
Technologia metody na gorąco wymaga, aby w pierwszej kolejności wykonać dokładne czyszczenie bębna. Drugim etapem jest aplikacja gorącej warstwy, płynnej gumy, która doskonale przylega do jego powierzchni. Po zastygnięciu mieszanki gumowej uzyskana powłoka pozostaje płaska lub na jej powierzchni można wykonywać nacięte wzory karo.
Gumowanie wałków – technika i zastosowania
Technika gumowania wałków polega na pokryciu elementów metalowych (rdzenia wałka) materiałem gumowym. Dzięki tej usłudze, jak wspomnieliśmy wcześniej zmniejsza się zużycie i eksploatacja taśm przenośnikowych.
Rdzeń rolkowy jest sztywnym elementem konstrukcyjnym. Może być wykonany z różnych materiałów, takich jak: stal nierdzewna, stal węglowa czy stopy aluminium. Składa się on z wału rdzenia rolkowego, cylindra z rdzeniem rolkowym, kołnierza rdzenia rolkowego, łożysk wałeczkowych.
Materiał gumowy stanowi zewnętrzną powłokę, która styka się z wałkiem. Rodzaj użytej mieszanki gumowej zależy od środowiska pracy.
Technika i proces gumowania
Przygotowanie rdzenia i połączenia gumy z metalem
Na tym etapie z rdzenia usuwa się materiały antykorozyjne przy użyciu pary wodnej w wysokości 150°C. Trwa to kilka godzin. Przed obróbką parą wodną należy usunąć głęboko wycięte rowki.
Następnie przechodzi się do piaskowania, którego celem jest usunięcie wszelkich śladów korozji i zanieczyszczeń z powierzchni rdzenia. Zapewnia do dobre połączenie metalu z gumą.
Na koniec za pomocą rozpuszczalnika, z rdzenia usuwa się wszelkie ślady oleju i smaru.
Tworzenie pokrycia gumowego
W trakcie procesu mieszania, do surowej gumy dodaje się specjalne wypełniacze (sadza, krzemionka), plastyfikatory (do zmiękczania i przetwarzania), stabilizatory (przeciwutleniacze), środki wulkanizujące (siarka, nadtlenek). Dodanie środków chemicznych ma na celu modyfikację i uzyskanie pożądanych właściwości fizycznych i chemicznych mieszanki, a także ułatwienie jej przetwarzania czy utwardzania.
Klejenie
Ten proces polega na klejeniu materiału gumowego do metalowego elementu przy użyciu chemicznego środka wiążącego lub ebonitowej warstwy bazowej. Po nałożeniu preparatu wiążącego, następuje proces pokrywania wałka gumową mieszanką. Dostępne są następujące metody:
układanie – metoda polega na obracaniu rdzenia wałka podczas podawania arkuszy lub pasków kalendrowanej gumy;
wytłaczanie – guma z maszyny łączona jest z powierzchnią obracającego się rdzenia walca;
odlewanie lub formowanie – rdzeń walca umieszcza się w formie lub matrycy, gdzie mieszanka gumowa jest przenoszona lub wtryskiwana; w celu utwardzenia, żywica gumowa pokrywająca rdzeń rolki poddawana jest wysokiej temperaturze;
Wulkanizacja i chłodzenie
W procesie utwardzania guma staje się stabilna, bardziej odporna na zimno, ciepło, a także rozpuszczalniki. W wulkanizacji stosuje się środki utwardzające, takie jak siarka i nadtlenek, które uaktywniają się w wyniku doprowadzania ciepła do układy. Po podgrzaniu, gumę pozostawia się na kilka godzin w celu utwardzenia. Kolejnym krokiem jest schłodzenie wałka gumowego.
Kształtowanie wałków
koronowanie wałków – na tym etapie tworzy się kształt wałka (np. wklęsły, wypukły), aby miał różne średnice na całej swojej długości;
cięcie rowków – specjalnie zaprojektowane rowki zapobiegają m.in. poślizgowi;
szlifowanie – proces ten polega na wygładzeniu gumowej nawierzchni i usunięciu z niej wszystkich wystających elementów;
Równoważenie rdzenia rolkowego
Rolki gumowe sprawdza się pod kątem wyważenia dynamicznego. Przy użyciu sterowanego komputerowo systemu wyważanie dynamicznego przy normalnej prędkości roboczej walca określa się miejsce, w którym potrzebna jest przeciwwaga.
Zastosowanie
Gumowane bębny wykorzystuje się do różnych zastosowań takich jak:
drukowanie
laminowanie
uszczelnianie
powlekanie
frezowanie
ozdabianie
transport materiałów
rolki amortyzujące wstrząsy, podkładki
Często stosuje się je w przemyśle spożywczym (np. rolki do transportu półproduktów, przy konserwacji i naprawie samochodów, w firmach produkcyjnych, branży fleksograficznej i offsetowej (np. rolki farbowe lub do laminowania na gorąco i zimno), w przemyśle obuwniczym i skórzanym (np. wałki klejące, rolki kształtowe), w sektorze transportu (np. rolki napinające do przenośników taśmowych), w lotnictwie, wojsku, sektorze morskim, przemyśle drzewnym, przemyśle papierniczym.
Profesjonalne gumowanie bębnów napędowych i zwrotnych – usługa, która chroni konstrukcję przed uderzeniami.
Oklejanie gumą bębnów napędowych – dlaczego warto?
W Power Rubber wykonujemy ogumowanie powierzchni stalowych, a także bębnów napędowych, rolek, wałków o różnej średnicy oraz wyklejanie przesypów okleinami najwyższej jakości.
Na życzenie klienta na gumowej powierzchni nacinamy wzór tzw. karo. Dodatkowo powierzchnie bębnów możemy wykonać w formie baryłkowej. Baryłka pozwala na dokładniejsze centrowanie ruchu taśmy na przenośniku taśmowym, a także zwiększa wydajność całego urządzenia.
Wyklejamy powierzchnie urządzeń i maszyn materiałami odpornymi na:
trudne warunki atmosferyczne (ozon, promieniowanie UV)
niskie i wysokie temperatury
oleje i smary
substancje ropopochodne
substancje eksploatacyjne
uszkodzenia mechaniczne (rozerwanie, ścieranie, rozwarstwianie)
długotrwałe tarcie (trudnościeralne)
Te wszystkie właściwości przekładają się na zwiększenie odporności maszyny i urządzeń na zużycie i ścieranie. Dodatkowo dzięki tłoczeniom na gumie zmniejsza się ich poślizg.
Wydłuża żywotność maszyny
Technologia oklejania bębnów zwrotnych lub napędowych jest wykorzystywana w zakładach produkcyjnych, magazynach, przemyśle, budownictwie. Zabezpieczenie bębnów gumową powłoką jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania taśmy przenośnikowej i wydłużenia jej żywotności. Sprawdź, dlaczego tak się dzieje:
ochrona całej konstrukcji przed nadmiernymi uderzeniami
ochrona przed szybkim zużyciem i pojawieniem się korozji
ograniczenie ilości awarii, czasochłonnych i kosztownych napraw
urządzenia narażone na tarcie zostają należycie zabezpieczone
na powłokach maszyn nie gromadzi się brud i inne zanieczyszczenia
zmniejszenie poślizgu między bębnem a taśmą pracującą
zwiększenie współczynnika tarcia, który zmniejsza nacisk na taśmę
Redukcja hałasu
Po wykonaniu usługi oklejania gumą zmniejsza się hałas na całej długości taśmociągu. Redukcja hałasu znacząco podnosi komfort pracy i zwiększa wydajność pracowników. Sprawdź naszą ofertę! Zajmujemy się również serwisem.
Nasze produkty cieszą się dużym uznaniem wśród Klientów.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat gumowania bębnów, skontaktuj się z naszymi ekspertami. Gwarantujemy indywidualne podejście do każdego Klienta, a także proponujemy skuteczne rozwiązania w zależności od potrzeb.
W celu otrzymania oferty, zapraszamy do kontaktu pod numerem telefonu: +48 22 292 40 24 lub +48 50 516 03 03,
bądź mailowo (Power@PowerRubber.com) lub przez nasz formularz kontaktowy