Jak dobrać oring do rowka?

Jak dobrać oring do rowka ?

Jak dobrać oring do rowka? Czy to jest pytanie, na które potrzebujesz odpowiedzi? Zapraszamy do naszego artykułu, w którym doradzimy jak prawidłowo zaprojektować rowki w celu właściwego  uszczelnienia połączeń stosując pierścienie typu o-ring. Aczkolwiek, w celu uzyskania profesjonalnego doboru zarówno rowków oraz oringów zapraszamy do kontaktu z Specjalistami od Uszczelnień Technicznych z POWER Rubber power@powerrubber.com , bądź dzwoniąc: +48 505 16 03 03

Rowek pod oring

W celu wykonania prawidłowego doboru oraz projektowania rowków warto zacząć od podstaw. Dlatego też, zacznijmy od wyjaśnienia podstawowych definicji dotyczących szerokiego tematu jakim jest projektowanie rowków pod uszczelnienia typu o-ring.

Podstawowe definicje dla doboru oringów

Rowek – Definicja

Definicja rowka według naszych inżynierów to:

Otwór, bądź zagłębienie nazywane również kanałem powstałe w materiale, mające na celu umieszczenie w nim inne materiału- najczęściej dedykowanego uszczelnienia 
technicznego - mającego na celu uszczelnienie danego połączenia.

Materiały, w których powstają kanały

Najczęściej rowki wykonywane są w metalach oraz stopach metali. Postęp technologii pozwala na stosowanie rowków, kanałów i zagłębień na pierścienie gumowe również dla przedmiotów i elementów wykonanych z szeroko rozumianych elastomerów oraz tworzyw sztucznych, takich jak np. plastiki, a nawet PET. Również stosowane kanały są w budownictwie w konstrukcjach betonowych i ich pochodnych.

Oring – Definicja

Jak już wiemy z naszego obszernego poradnika: (dostępnego tutaj: oringi poradnik) oringi to rodzaj uszczelnienia technicznego w kształcie pierścienia o przekroju kołowym. Warto tutaj również wspomnieć, iż oringi to najczęściej występujące uszczelki gumowe w naszym otoczeniu.

Wymiarowanie oringów

Tutaj należy wyróżnić dwa podstawowe wymiary. I tak wyróżniamy:

Średnica wewnętrzna oringów

Średnica wewnętrzna oringów, często oznaczana jako Śr. wew. oraz Śr. wewn. (dbajmy o prawidłową ortografię zgodą z słownika języka polskiego). W tym oznaczeniu nawiązujemy do odległości pomiędzy wewnętrznymi krawędziami oringów, w ich maksymalnej odległości.

wymiarowanie oringów

Dla powyższego oringu, wymiarowanie wygląda następująco:

oringi rozmiary

Co potwierdza, iż oring 40×4 to oring o średnicy wewnętrznej równej 40.

Oring Grubość – Przekrój

Drugim ważnym elementem składającym się w oznaczenia pierścieni typu o-ring jest grubość. To ona pokazuje wielkość maksymalnej średnicy w danym polu powierzchni uszczelki o przekroju o (występującej w przekroju pierścienia).

Na przykładu: Grubość oring

Oring 130×5 posiada jak już wiemy średnicę wewnętrzną równą 130mm.

Sprawdźmy jak wygląda rysunek techniczny oringów dla ukazania grubości:

Oring 130x5 NBR wykonany z NBR

Jak to dobrze widać, grubość wynosi 5mm.

Małe oringi

Rodzaje rowków

Jak już zapoznaliśmy się z podstawowymi definicjami występującymi w oznaczeniu rowków dla pierścieni gumowych, to przejdźmy zatem do kolejnej ważnej kwestii. Do rodzajów rowków.

  • Rowki prostokątne
  • Rowki kwadratowe
  • Rowki trójkątne
  • Rowki trapezowe

I tak, jak już poznaliśmy standardowe rowki oraz ich niestandardowe warianty, poznajmy szczegóły.

Rowki prostokątne

Rowki prostokątne to standardowy rodzaj kanałów dedykowane to użycia dla pierścieni gumowych. Tego typu krawędzie przeznaczone na uszczelnienia są najtańszym rozwiązanym. Zarówno dostępna wiedza specjalistów jest najszersza dla tego typu rodzaju.

Rowki kwadratowe

Rowki kwadratowe to rodzaj rowków prostokątnych. Z racji tego, iż jak powszechnie wiadomo z podstawowej wiedzy matematycznej: figury geometryczne będącymi kwadratami są również prostokątami. Rowki tego typu najczęściej występują w produkcjach amatorów, którzy nie posiadają wiedzy o projektowaniu rowków pod oringi.

Rowki trójkątne

Rowki trójkątne są stosowane najczęściej do pokryw. Połączenia tego typu skutkują kontaktem oringów z trzema powierzchniami. Występują trzy powierzchnie styku. Najczęściej rowki trójkątne są trójkątami prostokątnymi o kątach 45° 45° 90°.  Przekrój rowków jest trójkątem równobocznym. W zależności od zapotrzebowania, przekrój można zmodyfikować przy pomocy przeprojektowania z Specjalistami.

Rowki trapezowe

Rowki trapezowe to rowki stosowane najczęściej do kontaktu z medium będącymi gazami. Właściwie zaprojektowane rowki trapezowe powodują doszczelnienie kanałów poprzez blisko całkowite wypełnienie zastosowanym elastomerem. Występujące ciśnienie powoduje dopełnienie przestrzeni przy dolnej jego podstawie.

Metody konstruowania kanałów uszczelniających

Rozmawiając o rowkach, warto wspomnieć o dostępnych sposobach konstruowania rowków. Z racji rozwijającej się technologii najczęściej stosowane są dwie nazwy:

  • frezowanie
  • skrawanie rowków

Frezowanie rowka pod wpust

Frezowanie, czyli rodzaj skrawania najwcześniej stosowany do uzyskania rowków pod wpust. Najczęściej jest do tego używana frezarka tarczowa.

Skrawanie rowków

Pod nazwą procesu skrawania do projektowania rowków odkrywamy proces frezowania, czyli jeden z rodzajów skrawania.

Tabela rowków pod oringi

W doborze oringów gumowych pomocą służą narzędzia do tego dedykowane. Jednym z takich narzędzi powstałych na podstawie specjalistów od wyrobów gumowych jest tabela z wymiarami rowków dla dopasowanie dla pierścieni gumowych typu oring. Sprawdźmy zatem jak wyglądają tabele rowków pod oringi.

Wymiary rowków – tabela

Warto podkreślić, iż tabele rowków są podzielone na dwa rodzaje w zależności od zastosowania. I tak wyróżniamy:

Zastosowanie dynamiczne oringów

W zależności od przeznaczenia, dobór wartości z tabel ma swoje specyficzne wartości dla zastosowań dynamicznych.

Uszczelnienia statyczne

Tabele oringów pozwalają rownież na dobór oringów do uszczelnień statycznych, czyli takich, w których ruch uszczelnienia technicznego nie występuje.

Tabela rowków pod oringi

Zapraszamy do kontaktu w celu dokonania profesjonalnego doboru wymiarów rowków.

Tutaj kupisz: Oringi – szeroki wybór 

Pierścienie oporowe

W projektowaniu rowków oraz doboru uszczelnień brane pod uwagę jest również zastosowanie pierścieni oporowych. Najczęściej wykonane z materiału PTFE pierścienie, ograniczają ruch oringów gumowych. Powodują zmianę wielkości rowków, tym samym wpływają znacząco na występujące ciśnienie oraz rodzaj rozprężania oringów.

 

Wyroby gumowe sklep internetowy

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Potrzebuje właściwej oferty? Skontaktuj się z Nami z POWER Rubber

Oferujemy Wsparcie i Doradztwo w zakresie oferowanych wyrobów i ich Produkcji.

Zapraszamy do opisania danej sytuacji, zapytania. Przedstawimy właściwe rozwiązania. Przygotujemy wycenę oraz harmonogram produkcji. Zapraszamy

Opiszę co potrzebuję
w Formularzu kontaktowym!