Jak działają maty ESD

Jak działają maty antystatyczne ESD?

Maty antystatyczne ESD to specjalnie zaprojektowane podkłady, które stosuje się na powierzchniach płaskich, jak biurka, stoły, podłogi. Zapobiegają one gromadzeniu się elektryczności statycznej. Maty przeznaczone są do odprowadzania wyładowań statycznych z przedmiotów umieszczonych na jej powierzchni. Każda powierzchnia robocza pokryta matą ESD powinna być połączona z uziemieniem za pomocą systemu przewodów i punktów uziemienia (EBP), które zapobiegają transferowi ładunków.

Czym są wyładowania elektrostatyczne?

ESD (z ang. Electrostatic Discharge) to skrót od wyładowywania elektrostatycznego. To uwolnienie elektryczności statycznej w wyniku zetknięcia się dwóch obiektów. To nagły, chwilowy przepływ prądu elektrycznego pomiędzy dwoma obiektami o różnych potencjałach elektrycznych, wytworzonych zazwyczaj przez elektryzowanie, gdzie dwa różne materiały przewodzące lub przewodniki pocierają się o siebie. Jeden z materiałów zostaje naładowany dodatnio, natomiast drugi przyjmuje ładunek ujemny. W chwili zetknięcia obiektu naładowanego elektrycznie z materiałem przewodzącym, następuje przeniesienie ładunku statycznego i dochodzi do ESD.

Wiele urządzeń jest podatnych na ESD, co w efekcie często prowadzi do powstania wad ukrytych, awarii, zwarcia, a nawet ich spalenia.

Jak działają maty ESD?

Wyładowania elektrostatyczne mogą generować rozproszone iskry, na skutek niepozornie prostych czynności jak pocieranie różnych materiałów, zmiany ubrania, chodzenie pod danej powierzchni, elektryzowanie włosów podczas ich dotykania i in. Codzienne czynności powodują przeskok elektronów z jednego materiału na powierzchnię drugiego, co w konsekwencji ma bezpośredni wpływ na wrażliwe elementy urządzeń elektronicznych (mikroprocesory, głowice) i może je nieodwracalnie uszkodzić. Maty antystatyczne dostępne w sklepie Power Rubber pomagają w rozproszeniu energii elektrycznej, w rezultacie czego, wyładowania elektrostatyczne przepływają wolniej po powierzchni maty, neutralizując je, przenosząc ładunek na uziemioną matę z dala od elementów elektronicznych.

Pokrycia antystatyczne stanowią powierzchnię roboczą, którą wykorzystuje się w wielu zakładach pracy (np. w branży elektronicznej), w których obsługuje się przedmioty wrażliwe na ESD. W przypadku maty tego rodzaju, należy ją uziemić przy pomocy metalowych zatrzasków uziemiających (wtyczki) lub przewodów uziemiających, które łączą jej powierzchnię roboczą ze wspólnym punktem uziemienia. Oferowane przez nas maty spełniają wszystkie wymogi w zakresie rezystancji.

Mata ESD

Maty antystatyczne ESD kupisz tutaj

Mata antystatyczna ESD – Zalety i właściwości

Antystatyk służy rozproszeniu elektryczności statycznej osób i przedmiotów, a także gromadzeniu się elektryczności statycznej w miejscu pracy. Sprawdź, jakie mają zalety i właściwości, oto one:

  • rozprasza gromadzącą się elektryczność statyczną
  • ochrona pracowników przed wytwarzaniem dużej ilości elektryczności statycznej
  • zapewnia wygodną i komfortową powierzchnię podczas pracy w pozycji stojącej na twardej powierzchni
  • posiada właściwości antyzmęczeniowe
  • poprawa ergonomii pracy
  • ochrona blatów przed uszkodzeniami mechanicznymi
  • właściwości antypoślizgowe (doskonała przyczepność)
  • zwiększone bezpieczeństwo (ograniczenie ryzyka potencjalnego poślizgnięcia się i upadku oraz porażenia prądem)
  • specjalnie zaprojektowane krawędzie zapobiegają potknięciom
  • właściwości ognioodporne
  • ochrona sprzętu elektrycznego przed uszkodzeniem na skutek nagromadzonych ładunków elektrycznych
  • maty gumowe antystatyczne są odporne na ciepło (np. gorący lut)

Mata antystatyczna ESD


Jak sprawdzają się maty ESD na stanowiska pracy?

Maty dostępne są w szerokiej gamie rozmiarów. Mogą być wykonane z gumy, winylu, a także PVC.

Maty podłogowe neutralizujące ładunki elektrostatyczne wykonane z gumy doskonale sprawdzają się w obszarach, które wymagają odporności na ścieranie, wstrząsy, wysokie temperatury, oleje i chemikalia. Co więcej, maty przemysłowe mają specjalne wytłoczenia lub rowki, które zapobiegają poślizgnięciom. Dodatkowo, dzięki amortyzacji zapobiegają zmęczeniu i podnoszą komfort pracy. Takie maty antyzmęczeniowe łagodzą zmęczenie pracownika stojącego podczas pracy, a także poprawiają jego bezpieczeństwo.

Maty stołowe umieszcza się na stołach warsztatowych lub biurkach. Używa się ich w połączeniu z uziemiającymi opaskami na nadgarstki (z uwagi na brak kontaktu z podłogą), co pomaga zmniejszyć ryzyko wystąpienia wyładowań elektrostatycznych. Najczęściej są gładkie lub lekko wytłaczane.

Wyróżniamy maty gumowe antystatyczne powierzchniowe i podłogowe. Sprawdzają się one idealnie w różnych zakładach produkcji przemysłowej, w których panują specyficzne warunki pracy, gdzie pracownicy mają kontakt z urządzeniami elektrycznymi (np. warsztaty i serwisy z elektroniką).

  • obiekty, w których znajdują się serwery komputerowe
  • centra serwisów komputerowych
  • zakłady produkcji mikrochipów i samochodów
  • warsztaty samochodowe
  • obszary z liniami montażowymi
  • sale operacyjne
  • gabinety lekarskie
  • budynki, w których montuje się sprzęt elektroniczny
  • blaty robocze w pobliżu występowania ładunków elektrostatycznych

W naszej ofercie znajdą Państwo maty wykonane z wysokiej jakości gumy, które są odpowiednie do stosowania na biurkach, stołach warsztatowych, wózkach i innych powierzchniach. Nasze maty zapewniają maksymalny komfort w połączeniu z największym, możliwym bezpieczeństwem.

W razie jakichkolwiek pytań, zapraszamy do kontaktu pod numerem telefonu: +48 22 292 40 24 lub +48 50 516 03 03, bądź mailowo (Power@PowerRubber.com) lub przez nasz formularz kontaktowy

Formularz kontaktowy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Potrzebuje właściwej oferty? Skontaktuj się z Nami z POWER Rubber

Oferujemy Wsparcie i Doradztwo w zakresie oferowanych wyrobów i ich Produkcji.

Zapraszamy do opisania danej sytuacji, zapytania. Przedstawimy właściwe rozwiązania. Przygotujemy wycenę oraz harmonogram produkcji. Zapraszamy

Opiszę co potrzebuję
w Formularzu kontaktowym!