Jak zmierzyć pierścień segera?

Jak zmierzyć pierścień segera

Nazwa pierścienie segera pochodzi od nazwy firmy Seeger – Orbi, znajdującej się w Niemczech. Pierścień segera to pierścień osadczy sprężynujący. Jest to niewielki element, który posiada szerokie zastosowanie. Możemy go spotkać w przemyśle przetwórczym, gospodarstwie domowym, a także w motoryzacji. Służy głównie do zabezpieczenia przed przesuwaniem osiowym innych części maszyn, dzięki czemu pozostałe elementy konstrukcji nie przecierają się i mogą mieć dłuższą żywotność. W szczególności pierścień osadczy jest najchętniej wybieranym produktem do blokowania elementów przymocowanych na wałach, osiach czy też otworach. Pierścienie segera, dzięki swojej mimośrodowej budowie i różnorodnym wymiarom idealnie dostosowują się do specjalnych rowków.

 

Gdzie mogą pojawiać się pierścienie segera?

Pierścień segera, jest stosowany w wielu branżach od przemysłowej, maszynowej po motoryzacyjnej. W tej ostatnie używa się go jako zabezpieczenie tłoków oraz sworzni w przegubach maszynowych. Zaskakującą informacją jest fakt, że pierścień segera jest też montowany w urządzeniach AGD gdzie stanowi jego element uruchamiający.

Akcesoria, jakimi są pierścienie segera umieszczone na wałach, osiach czy otworach mają szerokie zastosowanie ze względu na zróżnicowaną średnicę pierścienia. Najczęściej spotykaną maszyną gdzie występują pierścienie, są właśnie wały, inna nazwa pierścienie czopowe. Czopy wału przenoszą obciążenia skręcające je, jednocześnie podczas jego obrotu, a osadzone elementy obracają się razem z nim. Większość wałów maszynowych posiada konfigurację stopniowaną, zależną od sposobu montażu oraz wytrzymałości. Wały posiadają czopy przeznaczone do osadzenia na nim łożysk przy użyciu pierścienia. Wymiary czopa wynoszą od 8 do 1000 mm dla otworów, od 5 do 1000 mm na wymiary czopa wału d. Najczęściej jednak pierścienie segera dopasowują się do otworów, gdzie wymiary średnicy wynoszą 300 mm.

Jakie są rodzaje pierścieni segera i jego wymiary?

Występują 2 typy pierścieni segera, pierścienie zewnętrzne i wewnętrzne, są one podobne. Design by różni się jednak tym, że norma pierścienia zewnętrznego określa się jako DIN471, gdzie jego końce wychodzą na zewnątrz okręgu. Za to norma pierścienia wewnętrznego wynosi DIN472, a jego zakończenia są zwrócone do środka i można zauważyć, że pierścień jest otwarty.

Chcąc wybrać wielkość pierścienia segera, jaką aktualnie potrzebujemy, należy wykonać odpowiednie pomiary. Posłuży do tego specjalne narzędzie, posiadające dwie końcówki. Pierwsza jest krótsza i służy do mierzenia średnicy zewnętrznego pierścienia, a druga jest dłuższa i potrzebna, aby określić wielkość wewnętrznej średnicy. Podczas pomiarów należy określić długość i szerokość pierścieni, a wymiary, jakie nam wyjdą, określa się w jednostkach: f h, max. b, d 1 f, d o g czy d o min. W wyborze odpowiedniej wielkości pierścieni posłuży również tabelka, w której znajdują się wszystkie możliwe wymiary.

Pierścień osadczy

Jak zdemontować pierścień osadczy?

Istotnym elementem jest odpowiedni montaż i demontaż pierścieni segera. Do tej czynności trzeba posłużyć się odpowiednim narzędziem, jakim są szczypce do segerów. Należy zaznaczyć, że istnieją dwa rodzaje, zanim zastosujesz, przeczytaj symbol, bo inne są szczypce do segerów zewnętrznych, a inne do wewnętrznych. Często przypominają zwykłe kombinerki, jednak różnią się od nich zaokrągloną końcówką. Bardzo istotną kwestią jest użycie odpowiedniego narzędzia, gdyż uchroni to pierścienie oraz kanaliki, w których się znajdują. Podczas demontażu, bardzo ważną rolę odgrywa zasłonięcie oczu. Wystarczy tylko chwila nieuwagi, a źle złapany pierścień może polecieć w stronę osoby obsługującej maszynę, uszkadzając przy tym np. oczy. Istotną kwestią jest, aby usunąć pierścienie powoli i z precyzją. Chcąc prawidłowo ściągnąć pierścienie segera, należy wsunąć szczypce delikatnie i głęboko w otwór. Następnie ściskamy rękojeść tak, aby pierścień zaczął się stopniowo i równomiernie wysuwać wzdłuż swojego obwodu. Ważne jest, aby wysuwać go z taką samą siłą nacisku szczypiec, w sytuacji, gdy ściśniemy szczypce za mocno, pierścień ulegnie pęknięciu.

Wyróżniamy 4 rodzaje kleszczy do segerów:

  • wewnętrzne proste
  • wewnętrzne wygięte
  • zewnętrzne proste
  • zewnętrzne wygięte

Szczypce wewnętrzne są stosowane do pierścieni wewnętrznych, o czym świadczy sama nazwa. Dlatego też charakteryzują się smuklejszą budową w porównaniu do innych rodzajów narzędzi. Natomiast szczypce zewnętrzne są przeznaczone do pierścieni zewnętrznych i wyróżniają się swoją masywniejszą formą. Dodatkowo wyróżnia się też podział na skrzypce proste i wygięte. Te pierwsze pozwalają na łatwy montaż i demontaż pierścieni sprężynujących, do których jest łatwy dostęp. Szczypce wygięte w przeciwieństwie do prostych są stosowane, gdy pierścienie segera są usytuowane w trudno dostępnych miejscach.

Przy wyborze odpowiedniego narzędzia należy sugerować się wielkością kleszczy, aby były odpowiednio dobrane do wykonywanych prac. Warto też zwrócić uwagę na rączkę, aby była pokryta antypoślizgową powłoką, co w znacznym stopniu ułatwi komfort pracy.

Serwis internetowy, z którego korzystasz, używa plików cookies w celu poprawy jakości świadczonych usług, a także dostosowaniu treści reklam do Twoich indywidualnych potrzeb. Pliki cookie umożliwiają nawigowanie po stronie i polepszają komfort jej użytkowania. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych, które są w pełni chronione.

Artykuły gumowe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Potrzebuje właściwej oferty? Skontaktuj się z Nami z POWER Rubber

Oferujemy Wsparcie i Doradztwo w zakresie oferowanych wyrobów i ich Produkcji.

Zapraszamy do opisania danej sytuacji, zapytania. Przedstawimy właściwe rozwiązania. Przygotujemy wycenę oraz harmonogram produkcji. Zapraszamy

Opiszę co potrzebuję
w Formularzu kontaktowym!