Przedmiotem normy jest dokładne określenie twardości m.in.: wyrobów z kauczuku naturalnego i syntetycznego, poliestru, tworzyw termoplastycznych, PVC. Twardość gumy określa się na podstawie jej właściwości lepkosprężystych, tzn. że pod wpływem sił zewnętrznych odkształca się sprężyście (odwracalnie) i niesprężyście (nieodwracalnie).
Twardościomierz
Badanie twardości przeprowadza się za pomocą twardościomierza. Twardościomierz to przyrząd służący do pomiaru twardości, dzięki czemu można określić wytrzymałość materiału. Każdy typ miernika wykonany jest w określonej skali (np. A, D) i jest w stanie uzyskać wartość od 0 do 100.
Przykładowo, twardościomierz typu A przeznaczony jest do testowania i pomiaru twardości elastomerów i innych substancji gumopodobnych.
Co to jest skala twardości Shore’a?
To metoda, która służy do określania twardości lub elastyczności róznego rodzaju materiałów i tworzyw sztucznych. Norma DIN 53505 wykorzystuje skalę twardości Shore’a A i D. Twardościomierzy typu A używa się do badania w zakresie od 10 do 90 Shore A, natomiast typu D do testów w wysokim zakresie twardości.
Norma ISO 7619-1 i 7619-2
Obecnie DIN 535050 zastąpiono alternatywną normą ISO 7619-1 i 7619-2. Obie normy przeznaczone są do określania względnej twardości tworzyw sztucznych za pomocą skali Shore’a. Pierwsza norma (ISO 7619-1) określa twardość Shore’a (tzw. twardość wgłębną) gumy wulkanizowanej lub termoplastycznej za pomocą twardościomierza.
Norma ISO 7619-2 to metoda, które określa natomiast oznaczenia twardości wgłębnej gumy wulkanizowanej lub termoplastycznej za pomocą kieszonkowego twardościomierza, który służy do metod kontrolnych, a nie do specyfikacji.
Producent Power Rubber oferuje wysokiej jakości wyroby gumowe. W naszym sklepie znajdą Państwo szeroki asortyment wyrobów gumowych zgodnych z normą DIN 53505. W razie jakichkolwiek pytań, zapraszamy do kontaktu.