Norma DIN 53505

Norma DIN 53505

Przedmiotem normy jest dokładne określenie twardości m.in.: wyrobów z kauczuku naturalnego i syntetycznego, poliestru, tworzyw termoplastycznych, PVC. Twardość gumy określa się na podstawie jej właściwości lepkosprężystych, tzn. że pod wpływem sił zewnętrznych odkształca się sprężyście (odwracalnie) i niesprężyście (nieodwracalnie).

Twardościomierz

Badanie twardości przeprowadza się za pomocą twardościomierza. Twardościomierz to przyrząd służący do pomiaru twardości, dzięki czemu można określić wytrzymałość materiału. Każdy typ miernika wykonany jest w określonej skali (np. A, D) i jest w stanie uzyskać wartość od 0 do 100.

Przykładowo, twardościomierz typu A przeznaczony jest do testowania i pomiaru twardości elastomerów i innych substancji gumopodobnych.

Co to jest skala twardości Shore’a?

To metoda, która służy do określania twardości lub elastyczności róznego rodzaju materiałów i tworzyw sztucznych. Norma DIN 53505 wykorzystuje skalę twardości Shore’a A i D. Twardościomierzy typu A używa się do badania w zakresie od 10 do 90 Shore A, natomiast typu D do testów w wysokim zakresie twardości.

DIN 53505

Norma ISO 7619-1 i 7619-2

Obecnie DIN 535050 zastąpiono alternatywną normą ISO 7619-1 i 7619-2. Obie normy przeznaczone są do określania względnej twardości tworzyw sztucznych za pomocą skali Shore’a. Pierwsza norma (ISO 7619-1) określa twardość Shore’a (tzw. twardość wgłębną) gumy wulkanizowanej lub termoplastycznej za pomocą twardościomierza.

Norma ISO 7619-2 to metoda, które określa natomiast oznaczenia twardości wgłębnej gumy wulkanizowanej lub termoplastycznej za pomocą kieszonkowego twardościomierza, który służy do metod kontrolnych, a nie do specyfikacji.

Producent Power Rubber oferuje wysokiej jakości wyroby gumowe. W naszym sklepie znajdą Państwo szeroki asortyment wyrobów gumowych zgodnych z normą DIN 53505. W razie jakichkolwiek pytań, zapraszamy do kontaktu.

Formularz kontaktowy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Potrzebuje właściwej oferty? Skontaktuj się z Nami z POWER Rubber

Oferujemy Wsparcie i Doradztwo w zakresie oferowanych wyrobów i ich Produkcji.

Zapraszamy do opisania danej sytuacji, zapytania. Przedstawimy właściwe rozwiązania. Przygotujemy wycenę oraz harmonogram produkcji. Zapraszamy

Opiszę co potrzebuję
w Formularzu kontaktowym!