Uszczelki płaskie powszechnie stosowane są w budowie maszyn i urządzeń, przemyśle chemicznym, spożywczym, farmaceutycznym. Wykorzystywane są w uszczelnieniach spoczynkowych. Ich celem jest utrzymanie szczelności między dwoma elementami tj. rury i kołnierze. Uszczelki płaskie zapobiegają awariom instalacji, dzięki utrzymaniu ciśnienia, cieczy lub gazu. Stanowią jedną z metod uszczelniania połączeń kołnierzowych. Wykrawane są z dowolnego materiału (gumy syntetyczne, elastomery, tworzywa sztuczne), co pozwala na szerokie zastosowania w różnych środowiskach pracy. Wybór odpowiedniego materiału zapewnia szczelność, prawidłowe i bezawaryjne działanie instalacji. Dostępne w różnych kształtach i rozmiarach, co pozwala na dobór odpowiedniego uszczelnienia do konkretnej aplikacji.
Uszczelka płaska do połączeń kołnierzowych wg normy PN EN 1514 – 1
Wymiary standardowych uszczelek płaskich do połączeń kołnierzowych wykonane są wg normy PN EN 1514-1, DIN 2690, PN 86 lub ASME / ANSI B 16.5. Uszczelki kołnierzowe charakteryzuje wysoka wytrzymałość, a także odporność na temperatury i ciśnienie. Dzięki tym właściwościom doskonale sprawdzają się w urządzeniach hydraulicznych, gdzie panuje wysokie ciśnienie.
Norma PN-EN 1514-1 odnosi się do kołnierzy i ich połączeń. Norma określa wymiary uszczelek do kołnierzy z oznaczeniem PN (1092-1, 1092-2, 1092-3, 1092-4) oraz rurami i kształtkami według PN-EN 545, PN-EN 598, PN-EN 969. Określono w niej również rodzaje, wymiary i znakowanie uszczelek niemetalowych płaskich z wkładami i bez wkładek, z oznaczeniem PN do PN 63 włącznie, o wielkościach nominalnych DN do DN 400 włącznie.
Potrzebujesz wyrobów gumowych z normą PN EN 1514-1? Zapraszamy do kontaktu.