Progi zwalniające na drogi szutrowe Power Rubber

Progi zwalniające na drogi szutrowe

Próg zwalniający jest elementem wypukłym, przypomina swoim kształtem garb. Wymusza on na kierowcach wolniejszą jazdę, która umożliwia skuteczne hamowanie w przypadku wtargnięcia pieszego na jezdnię. Użycie progów zwalniających zwykle kojarzy się z miejskimi drogami, czyli nawierzchniami twardymi i płaskimi, np. asfaltowymi, betonowymi czy wykonanymi z kostki. Są one stosowane w celu ograniczenia prędkości kierowców poruszających się po wąskich uliczkach, w których pobliżu jest dużo przechodniów, np. dzieci zmierzających do szkoły. Jednak progi można zamontować nie tylko na drogach asfaltowych w miastach i miasteczkach, ale także na drogach szutrowych czy gruntowych. Ma on służyć bezpieczeństwu przechodniów, dlatego jego założenie może być uzasadnione w różnych, nawet nietypowych, miejscach.

Droga szutrowa – problemy z nią związane

Droga szutrowa, inaczej gruntowa, nie ma określonej definicji, ale jest to droga twarda, publiczna, oprócz tych prywatnych lub prowadzących do lasów. Na drogach gruntowych, ponieważ są drogami publicznymi, obowiązują zasady ruchu drogowego. Polskie prawo mówi, że w terenie zabudowanym można poruszać się z prędkością do 50 km/h, a poza obszarem zabudowanym do 90 km/h. Problem występujący na drodze szutrowej jest taki, że kierowcy jadąc ze znaczną prędkością, wzbijają w powietrze kurz, żwir czy piasek, co znacznie utrudnia codzienne życie mieszkańców danego miasteczka czy wsi. Kurz z drogi osiada na pobliskich domach, podwórkach, roślinach i ludziach, a to jest kłopotem podnoszonym przez liczne gminy. Ponadto duża prędkość na drodze szutrowej może być bardzo niebezpieczna dla życia i zdrowia przechodniów, a także dla samych kierowców. Droga hamowania na drodze gruntowej, luźnej, jest dłuższa niż na asfalcie. Nieświadomy tego kierowca, który przekracza prędkość, może spowodować groźny wypadek. Z tych powodów temat nadmiernej prędkości na drogach nieasfaltowych jest konieczny do rozwiązania przez gminy, w których ten problem występuje.

Z powyższych względów uzasadnione wydaje się stosowanie progów na drogach nieasfaltowych, tam, gdzie mieszkańcy zgłaszają problem nadmiernej prędkości na drodze nieprzystosowanej do szybkiej jazdy. Polska nie uwzględnia prawnie, jaka prędkość powinna być zachowana na drogach szutrowych, dlatego jedynym rozwiązaniem może być zamontowanie spowalniaczy w celu wymuszenia na kierowcach wolniejszej, spokojniejszej jazdy. Korzystanie z ulicy powinno być komfortowe dla wszystkich – zarówno dla kierowców, jak i przechodniów.

W czym pomagają progi na drogach szutrowych?

Spowalniacze w postaci progów można stosować na drogach w terenie zabudowanym, na drogach lokalnych i dojazdowych – tak określa prawo. Z tego wynika, że taki próg może być zamontowany na drodze gruntowej. Polska jest krajem, w którym w terenie zabudowanym, w dzień można jeździć zazwyczaj z prędkością do 50 km/h. Bywa jednak, że to zbyt duża prędkość. Niektóre miejscowości radzą sobie z tym problemem poprzez założenie w odpowiednim miejscu progów spowalniających jazdę. Progi powinny mieć odpowiednie wymiary – nie mogą być np. wyższe niż 10 cm, aby nie uszkodzić pojazdów oraz aby zawieszenie nie zaczepiło o próg. Komentarze mieszkańców, gdzie występuje problem, świadczą o tym, że zastosowanie spowalniaczy rozwiązuje, przynajmniej częściowo, niedogodności.

Decyzję o użyciu progu zwalniającego podejmuje zarządca drogi, czyli najczęściej gmina. To do wójta lub burmistrza należy kierować wniosek o ograniczenie prędkości na danym odcinku i założenie bądź wybudowanie progu. Prawdopodobieństwo przyjęcia wniosku będzie większe, gdy duża liczba mieszkańców podpisze się pod nim.

 

progi zwalniające drogowe

Próg zwalniający – charakterystyka

Typowy próg zwalniający wykonany jest z gumy lub z kostki betonowej, dzięki czemu jest odporny na ścieranie. To ważna cecha, ponieważ na drodze jest używany intensywnie. Są także antypoślizgowe, aby przejazd po nich był bezpieczny, a auto nie wpadło w poślizg. Progi wyposażone są w elementy odblaskowe, które umożliwiają ich dostrzeżenie na ciemnej jezdni po zmroku. Ich intensywne kolory, np. czerowny lub żółty, sprawiają, że w ciągu dnia są widoczne z daleka. Celem zastosowania progu zwalniającego jest zmuszenie kierowcy do ograniczenia prędkości, a żeby tak się stało, próg musi być dobrze widoczny o każdej porze. Elementy montażowe zaprojektowano tak, by próg można było trwale przymocować do nawierzchni.

Temat progów spowalniających nie jest obcy mieszkańcom osiedli, wąskich uliczek oraz osobom mieszkającym w pobliżu szkół i przedszkoli. Można je stosować także na parkingach, przy centrach handlowych czy stacjach benzynowych. Komentarze dotyczące zastosowania tego typu spowalniaczy są różne, ale faktem jest, że to skuteczny sposób na wymuszenie ostrożnej jazy na kierowcach. Można je nabywać w częściach, np. elementy środkowe czy końcowe, albo zdecydować się na cały komplet. Również kształty i długość progu można wybierać spośród kilku. Próg należy dopasować do drogi oraz przeznaczenia. Progi na ulice miast, które mają za zadanie spowalniać samochody osobowe, ale nie autobusy, to rodzaj wyspowy. Są na tyle wąskie, że autobus nie najeżdża na nie kołami. Natomiast na drogi gruntowe odpowiednie będą podłużne, listwowe, na całą szerokość drogi. Do wyboru są różne wymiary, tak aby można było dobrać je do konkretnych warunków i niemożliwe było ich ominięcie z boku. Dzięki nim samochody nie przejadą z prędkością większą niż 20-30 km/h. Ograniczniki skonstruowane są tak, że przy odpowiedniej prędkości przejazd odbywa się płynnie i komfortowo. Składają się one z kilku elementów środkowych, dwóch bocznych oraz z elementów mocujących, na stałe lub tymczasowo.

 

Uwaga na przepisy!

Montaż progów wiąże się z przestrzeganiem przepisów. Wymaga się, aby zostały one odpowiednio oznakowane. W tym celu należy postawić odpowiednie znaki. Są to: znak ostrzegawczy, ostrzegający przed spowalniaczem, znak ograniczający prędkość przed progiem oraz tabliczka informująca o odległości, jaka pozostała do progu zwalniającego. Są to odpowiednio: znak A-11a, znak B-33 oraz tabliczka T-1.

Wyroby gumowe sklep internetowy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Potrzebuje właściwej oferty? Skontaktuj się z Nami z POWER Rubber

Oferujemy Wsparcie i Doradztwo w zakresie oferowanych wyrobów i ich Produkcji.

Zapraszamy do opisania danej sytuacji, zapytania. Przedstawimy właściwe rozwiązania. Przygotujemy wycenę oraz harmonogram produkcji. Zapraszamy

Opiszę co potrzebuję
w Formularzu kontaktowym!