Siłownia czy crossfit

Siłownia, a może CrossFit? Który trening siłowy wybrać?

Niegdyś bywalcami siłowni byli jedynie kulturyści oraz osoby próbujące zgubić zbędne kilogramy. Miejsc do ćwiczeń było mało, a temat rozwoju własnego ciała był ledwo zauważalny w mediach. Ostatnimi czasy sytuacja diametralnie się zmieniła. Możemy śmiało powiedzieć, że regularne treningi wpisały się już w miejski styl życia, a karnet na popularną „siłkę” w niejednym portfelu zajmuje miejsce na równi z kartą płatniczą i dowodem osobistym.

Czym jest CrossFit?

To trening funkcjonalny o wysokiej intensywności, który cieszy się ogromną popularnością na świecie od kilku lat. Specjalny program ćwiczeniowy, który zrewolucjonizował świat, wprowadził trener personalny Greg Glassman. W trakcie treningu wykonuje się ruchy, które można dowolnie modyfikować, zbliżone do tych, które wykonuje się codziennie – przysiady, pchanie, wyciskanie, ciągnięcie itp.

Trening crossfit bazuje na ćwiczeniach oporowych z wykorzystaniem ciężaru własnego ciała lub specjalistycznego sprzętu (piłki lekarskie, wioślarze, skrzynie plyo, sztangi). Celem tego rodzaju dyscypliny sportowej jest zwiększenie siły, wytrzymałości i odporności. Jest to doskonała alternatywa dla treningu siłowego, który zapewnia spokój i statyczność. Crossfit koncentruje się na wykonywaniu większej liczby powtórzeń danego ćwiczenia lub zestawu ćwiczeń w określonym czasie. To połączenie treningu z wolnymi ciężarami (np. wykroków ze sztangą), interwałowego i elementów aerobiku.

Korzyści z treningu CrossFit

Trening crossfitowy przynosi wiele korzyści takich jak utrata tkanki tłuszczowej (spalanie kalorii), poprawa ogólnego stanu zdrowia i koordynacji ruchowej, a także:

Poprawa siły i wytrzymałości mięśniowej

Intensywny trening crossfit oparty jest na ćwiczeniach złożonych wielostawowych tj. przysiady, martwy ciąg, wyciskanie znad głowy, podciąganie na drążku itp. Ta forma treningu angażuje kilka partii mięśniowych podczas jednego ćwiczenia. Jeżeli będziesz trenował Cross Fit 2-3 razy w tygodniu Twoja wydajność ulegnie znacznej poprawie. Co więcej, zwiększysz wydolność organizmu, wzmocnisz ścięgna i stawy, co potencjalnie wpłynie na zmniejszenie ryzyka kontuzji.

Polepszenie gęstości mineralnej kości

Naukowo udowodniono, że wykonywanie ćwiczeń siłowych wpływa na zwiększenie gęstości mineralnej kości. Ćwiczenia crossfit pomagają zwiększyć siłę mięśniową, poprzez obciążanie tkanki mięśniowej ciężarami (hantlami, kettlebells, sztangą, ciężarem własnego ciała), co zmusza kości do utrzymania lub zwiększenia gęstości. Podnoszenie ciężarów niesie za sobą wiele korzyści zdrowotnych i angażuje różne grupy mięśni.

Maty na siłownie

Co to jest trening siłowy?

To rodzaj treningu oporowego z użyciem własnego ciała, wolnych ciężarów (hantle, sztanga, taśmy oporowe) lub maszyn. Dzięki ćwiczeniom na siłowni możesz ukształtować mięśnie, wysmuklić sylwetkę, poprawić swoją koordynację ruchową. Polega na wykonywaniu kilku ćwiczeń na wszystkie bądź określone grupy mięśniowe w kilku seriach.

Ta forma aktywności oparta jest na wielu metodach treningowych, a najpopularniejsze z nich to:

Full Body Workout (FBW) – trening ogólnorozwojowy, angażujący wiele partii mięśniowych jednocześnie. Pozwala zredukować masę ciała i rozbudować tkankę mięśniową.

Trening obwodowy – to połączenie ćwiczeń o charakterze siłowym i cardio. Wykonujemy jedno ćwiczenie po drugim, z przerwami pomiędzy nimi, bądź bez.

Split – to inaczej trening dzielony. Plan zakłada ćwiczenie każdej partii mięśniowej oddzielnie podczas pojedynczej jednostki treningowej.

Korzyści z treningu siłowego

Korzystając z siłowni kilka razy w skali tygodnia to strzał w dziesiątkę, jeżeli chcesz nabrać masy mięśniowej, wyrzeźbić lub wysmuklić swoją sylwetkę. Ćwiczenia na siłowni przynoszą wiele korzyści, oto one:

  • ogólna poprawa sprawności fizycznej (poprawa kondycji)

  • mocniejsze kości (mniejsze ryzyko złamań)

  • zwiększenie elastyczności stawów (poprawa gibkości)

  • rozbudowa tkanki mięśniowej

  • można trenować tylko wybrane partie ciała (np. przy użyciu maszyn izolacyjnych)

CrossFit, a może siłownia? Co daje lepsze rezultaty?

Crossfit czy siłownia? Siłownia czy crossfit? Nie udzielimy jednoznacznej odpowiedzi. Wiele zależy od indywidualnych preferencji osoby trenującej. Wszystkie zajęcia na siłowni czy sali fitness mogą przynieść wiele korzyści. Aby dokonać właściwego wyboru, należy zapoznać się z wadami i zaletami obu treningów.

Jedne wymagają większego nakładu pracy, inne wymagają drogiego sprzętu potrzebnego do uprawiania różnych dyscyplin sportowych, a jeszcze można wykonywać w dowolnym miejscu (np. w domu). Trening crossfit i trening na siłowni wymagają pracy, aby osiągnąć wymarzony cel.

Dla kogo CrossFit?

Jeżeli lubisz ćwiczenia dynamiczne i intensywne, z pewnością crossfit okaże się dla Ciebie dobrym rozwiązaniem. Trening łączy w sobie ćwiczenia z różnych dyscyplin sportowych: od podnoszenia ciężarów, po bieganie i gimnastykę. Sesje treningowe są zróżnicowane i pozwalają przekroczyć własne granice wytrzymałości, szybkości i zwinności. Ta forma aktywności może być obciążająca dla osób początkujących, które mają problemy z kondycją fizyczną, a także dla tych, którzy nie mogą intensywnie ćwiczyć z powodów zdrowotnych.

Dla kogo siłownia?

Jeżeli zależy Ci na wyrzeźbieniu sylwetki, zwiększeniu masy ciała, chcesz skupić się na różnych grupach mięśniowych podczas treningu, ale jesteś początkujący – to siłownia będzie dla Ciebie odpowiednia. W pierwszej kolejności niezmiernie ważne jest opanowanie prawidłowej techniki wykonywanych ćwiczeń. To również odpowiednie rozwiązanie dla osób, którym zależy na statycznym wykonywaniu ćwiczeń.

Talerze do crossfitu

Siłownia vs CrossFit – ważne informacje

Każdy rodzaj treningu (siłowy, crossfit czy cardio) ma swoją własną metodologię, zalety i wady. Są jednak takie aspekty, które są ważne we wszystkich dyscyplinach sportowych:

  • aby uzyskać lepsze rezultaty, warto skonsultować się z trenerem personalnym

  • w razie wątpliwości należy zgłosić się do instruktora w celu poznania prawidłowej techniki wykonywania ćwiczeń

  • przed rozpoczęciem treningu siłowego warto skonsultować się z lekarzem (np. jeżeli masz problemy z wydolnością serca, sporą nadwagę lub inne schorzenia)

  • modyfikuj ćwiczenia w swoim planie treningowym w taki sposób, aby były odpowiednie do Twojego poziomu wytrenowania

Co właściciel siłowni powinien, a co musi?

Zanim przejdziemy do wypunktowania zachowań pożądanych u klientów siłowni, skupmy się na tym, co w celu poprawy bezpieczeństwa mogą zrobić organizatorzy. Wyposażenie lokalu zwykle zaczynamy od podłogi. I już na tym etapie mamy szerokie pole do popisu i zagwarantowania komfortu naszym gościom.

Maty na siłownię, które można znaleźć w ofercie firmy POWER RUBBER okażą się niezawodnym pomocnikiem w realizacji naszych środków zapobiegawczych. Nawierzchnie na siłownię zapewniają ćwiczącym doskonałą przyczepność i znacząco oddalają ich od nieszczęśliwych poślizgnięć i upadków. Są one również bardzo wytrzymałe, dzięki czemu nie będą uszkodzone nawet po długotrwałej eksploatacji. Jest to szczególnie ważne, gdyż co chwilę będą narażone na kontakt z ciężarami upadającymi z wysokości. Dobrze wyposażona siłownia powinna stwarzać możliwości do wykonywania rozmaitych aktywności. Z kolei szeroka gama ćwiczeń to różne rodzaje obciążeń i niebezpieczeństw.

Na szczęście, w naszej ofercie figurują zarówno maty do martwego ciągu, jak również maty w kształcie puzzli i w postaci rolki. Dbanie o bezpieczeństwo nie kończy się jednak na wykładzinach. Niezwykle istotne jest też zadbanie o jak najwyższą jakość sprzętu, z którego korzystają przyszli i obecni siłacze.

Oferowane przez nas talerze do crossfitu są wykonane z gumy, a ich kształt umożliwia nie tylko proste utrzymanie, ale także sprawniejsze ćwiczenie poprzez ułatwiony proces ich odkładania.

CrossFit czy siłownia? – Savovir vivre wiecznie w modzie

Jednak troska właścicieli klubów i osób odpowiedzialnych za ich wyposażenie to za mało, żeby na siłowni było całkowicie bezpiecznie. Wszystko zda się na nic, jeśli uczestnicy ćwiczeń sami nie zadbają o swoje zdrowie. Pierwsza zasada o jakiej powinniśmy pamiętać udając się na trening brzmi „nie porywaj się z motyką na słońce”. Nie wolno się przeforsowywać, nawet jeśli w pobliżu ćwiczą atrakcyjne dziewczęta, których zainteresowanie próbujemy wzbudzić. Warto prosić o pomoc przy asekuracji oraz we wszystkich sytuacjach, w których nie czujemy się do końca pewnie. Opuszczane przez nas stanowisko należy zostawić w stanie, w jakim je zastaliśmy. Nie tylko ze względu na porządek, ale właśnie na bezpieczeństwo. Powinniśmy też pamiętać, że przyszliśmy na trening siłowy, a nie na zajęcia ze sztuk walki. Świadomość ta może nam pomóc w unikaniu konfliktów z innymi ćwiczącymi. Wydaje się więc, że osoby zaznajomione z etykietą kulturalnego zachowania mają większe szanse na zachowanie bezpieczeństwa również na siłowni.

 Tymczasem właścicielom siłowni przyda się jeszcze znajomość oferty Power Rubber.

Zapraszamy do kontaktu!

Formularz kontaktowy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Potrzebuje właściwej oferty? Skontaktuj się z Nami z POWER Rubber

Oferujemy Wsparcie i Doradztwo w zakresie oferowanych wyrobów i ich Produkcji.

Zapraszamy do opisania danej sytuacji, zapytania. Przedstawimy właściwe rozwiązania. Przygotujemy wycenę oraz harmonogram produkcji. Zapraszamy

Opiszę co potrzebuję
w Formularzu kontaktowym!