Your Cart
sznury-gumowe-zastosowanie

Zastosowanie Sznurów Gumowych

Sznury gumowe to wyrób gumowy, często nazywany jako uszczelka okrągła, ale również zdarza się, że mają inny kształt – o tym w koontynuacji naszego artykułu.

sznur gumowy
sznur gumowy

Sznury gumowe – Produkcja

Jak sznury gumowe są produkowane? Obecnie na rynku istnieją dwie metody: wytłaczania oraz wulkanizacji ciągłej. Dzięki temu możliwa jest redukcja ceny oraz szeroki zakres wymiarów – głównie średnic- stosując dane dwie metody. Warto również dodać, iż, aby proces produkcji był opłacalny, należy wyprodukować – w zależności od średnicy – minimalne ilości, np. 50 metrów.

Dlaczego tak jest?

Już tłumaczymy. Produkcja minimalnych ilości jest wskazana z względu na kalibrację. W celu uzyskania konkretnego wymiaru, maszynę należy wykalibrować. Wszelakie zmiany w składzie mieszanki powodują równże odchylanie. Jednym z takich czynników, które wpływają na wielkości w kalibracji to temperatura na zew.. I tak, kiedy to już produkcja ruszy, należy systematycznie dokonywać pomiarów oraz dbać o to, aby pomieszczenie było szczelne. Należy unikać zbędnego wietrzenia pomieszczeń – choć przy produkcji gumy, często i normowane wywiewy zawodzą- jak np. otwieranie drzwi. Warto poświęcić czas, aby dokończyć pożądaną ilość.

sznur gumowy kwadratowy
sznur gumowy kwadratowy

Sznury gumowe kwadratowe i okrągłe

Produkowane są dwa typy sznurów gumowych, o profilu okrągłym i czworokątnym.

Te pierwsze są najczęściej wykorzystywane i bardzo powszechne w przemyśle motoryzacyjnym, spożywczym. Często stosowanie również w gospodarstwach domowych. Najtańsze rozwiązanie z uniwersalnym użyciem.

Profil czworokątny to głównie sznur o przekroju kwadratu, trapezu lub prostokąta, ale jak wiemy kwadrat jest prostokątem, także możemy podzielić na sznury prostokątne oraz inne.
Wykorzystuje się je najczęściej w budownictwie, ale również w życiu codziennym, jak np. uszczelniania do opakowań, czy pokryw, gdzie zależy nam na równej powierzchni. 

sznury gumowe
sznury gumowe lite

Sznury gumowe – Miejsca użycia

Jak już wyżej wspomniano sznury gumowe mają bardzo szerokie zastosowanie, ze względu na ich właściwości. W zależności od przeznaczenia wykorzystuje się różne mieszanki surowców. Zastosowanie zależy również od przekroju, grubości samego sznura.

Znajdują one zastosowanie w:

  • przemyśle stoczniowym (szerokie przekroje), pełnią funkcję uszczelniającą
  • w portach, nabrzeżach i rampach (szerokie przekroje), zabezpieczają statki, budynki przed obiciem
  • w autoklawach
  • w przemyśle motoryzacyjnym
  • w budownictwie
  • w rolnictwie (głównie w maszynach)
  • w przemyśle spożywczym
  • sprzęcie AGD,RTV
sznury gumowe porowate
sznury gumowe porowate

Sznury gumowe – cechy wyrobów gumowych

Produkty te charakteryzują się niezwykłą wytrzymałością, elastycznością, izolacją termiczną oraz giętkością. Jest to wynik kalibracji, która przebiega zaraz po etapie produkcji – kalibracja daje sznurą jednakowy przekrój, średnicę na całej długości danej partii produkcyjnej.

Sznury gumowe to produkt wszechstronny, obecny w praktycznie każdej gałęzi przemysłu na całym Świecie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Potrzebujesz konkretnej oferty?

Chętnie zaproponujemy Ci najlepsze rozwiązanie.

Wystarczy, że powiesz nam o swoich oczekiwaniach.

Zamów