Podstawki pod tokarkę - wibroizolatory
17.09.2020
Każda maszyna budowlana hałasuje, poprzez częstotliwość drgań i impulsów, które towarzyszą podczas jej używania. Drgania nie sprzyjają konstrukcji budowy, a także mogą stanowić niebezpieczeństwo dla osób znajdujących się w miejscu pracy maszyny. Podkładki wibroizolacyjne zostały stworzone z myślą, aby poprawić jakość i warunki pracy. Są elementem maszyny, który pozwala swobodnie i bezpiecznie z niej korzystać. Pełnią funkcję izolacyjną drgań występujących podczas działania maszyn, które są przenoszone z podłoża na urządzenie, a także obniżają jej hałas. Pomagają również odpowiednio wypoziomować sprzęt. Przeznaczenie podstawek pod maszyny:
Różne typy podstawek wibroizolacyjnych znajdziesz tutaj
Wybór odpowiedniej podkładki Oferujemy szeroki wybór produktów i akcesoriów używanych do maszyn budowlanych jak i stolarskich. Istotnym elementem budowy wszystkich maszyn są wibroizolatory, które należy odpowiednio dobrać, określając kilka istotnych czynników wpływających na jej działanie. Wybierając podstawkę pod tokarki, należy zwrócić uwag na cechy takie jak:
- obrabiarki, których używa się do drewna np. tokarki, piły, wietarki
- obrabiarki, których używa się do metali np. tokarki, szlifierki
- maszyny do przeróbki tworzyw sztucznych
- wszelkiego rodzaju maszyny i urządzenia stosowane w przemyśle
- urządzenia, których używa się przy budowach
Jakie wyróżniamy typy podstawek wibroizolacyjnych?
Podstawki talerzowe mają swoje zastosowanie głównie do posadowienia obrabiarek o dużym zakresie obrotów, a także do maszyn o impulsywnym charakterze obciążeń dynamicznych. Wyróżniamy: 1. Wibroizolatory talerzowe:- Typu TC i TCB, wykonane są z dwóch wielkości 160 i 200, są odporne na działanie kwasów, smarów i olejów. Te dwa typy różnią się sposobem mocowania do maszyny, jednak warto zaznaczy, że są ruchome, nie posiadają stabilizacji z podłożem, co wiąże się z faktem, że umożliwiają regulację poziomu urządzenia.
- Typu TA, TR, TN i TB, są mniejsze niż wcześniejsze, bo wykonane z wielkości 80 i 120. Wielkości są opracowywane indywidualnie, w związku z tym każda jest w inny sposób mocowana do urządzenia. Wielkość 120 jest stosowana głównie tam, gdzie występują znaczne siły dynamiczne okresowo zmienne o charakterze uderzeniowym i nie ma potrzeby mocowania jej do podłoża.
- Typu TU to najbardziej uniwersalne i przeznaczone są do niewielkich urządzeń podstawki. Występują w trzech rozmiarach mianowicie 50,63 i 80, a ich sposób mocowania i poziomowania jest uwarunkowany od aktualnej potrzeby zastosowania.
- Typu TM i TMB inna nazwa to talerze membranowe, mają zastosowanie przy bardzo dużych i ciężkich maszynach. Wyróżniają się odpornością na oleje, a na specjalne zamówienie mogą być też nierdzewne.
- Są one wykonywane na bazie tarcz wibroizolacyjnych. Przeznaczone są głównie do średnich maszyn. Charakteryzują się brakiem śruby, z tego względu są stosowane wszędzie tam, gdzie nie ma specjalnych otworów w podstawie.
- Pomagają one precyzyjnie wypoziomować sprzęt tak, aby ułatwiał on jej działanie. Mają szybki i łatwy montaż, bez konieczności kotwienia w posadzce. Posiadają doskonałą izolację od wibracji przenoszonych po podłodze.
- Ten rodzaj wibroizolatorów służy do precyzyjnego rozłożenia urządzeń na nierównych podłogach. Zaletą ich jest regulacja wysokości, przy jednoczesnej izolacji drgań. Są przeznaczone do produktów o silnej dynamice pionowej czy poziomej.


- wielkość i całkowita waga maszyn
- częstotliwość oraz intensywność wibracji
- wysokość podstawy, pozwala to określić czy wibroizolatory posiadają śrubę odpowiedniej długogości
