Fraud Blocker
Certyfikat TSCA

Certyfikat TSCA

W 1976 r. władze USA uchwaliły ustawę o kontroli substancji toksycznych (TSCA), nakazującą Agencji Ochrony Środowiska (EPA) regulację produkcji i importu chemikaliów, mieszanin chemicznych, uznanych za powodujące nieodwracalne skutki dla zdrowia publicznego lub środowiska. 

Nadzór regulacyjny i przepisy EPA

Ustawa o kontroli substancji toksycznych ma na celu ochronę społeczeństwa i środowiska przed narażeniem na szkodliwe substancje, takich jak: azbest, radon, emisje formaldehydu z kompozytowych produktów drewnianych, farb na bazie ołowiu. TSCA monitoruje wszystkie chemikalia, a nie tylko te uważane za toksyczne lub niebezpieczne.

TSCA dało Agencji Ochrony Środowiska (EPA) nadzór administracyjny i uprawnienia do egzekwowania przepisów oraz ustalania wytycznych dotyczących prawa. TSCA upoważnia EPA m.in. do:

      • gromadzenia informacji o zagrożeniach chemicznych od firm, producentów i przetwórców chemikaliów (dotyczy to zarówno istniejących, jak i nowych chemikaliów, w celu identyfikacji i zarządzania substancjami)

      • żądania od producentów lub przetwórców chemikaliów i/lub mieszanin przeprowadzania testów pod kątem toksyczności w celu oceny ich wpływu na zdrowie i środowisko

      • ustanawiania przepisów ograniczających produkcję, przetwarzania, dystrybucję w handlu lub zakazu zastosowania substancji chemicznych, które nie spełniają norm bezpieczeństwa opartych na ryzyku

      • przeprowadzania inspekcji, wydawania wezwań i nakładania kar na firmy, które nie przestrzegają przepisów

    Czym jest certyfikat TSCA?

    TSCA (Toxic Substances Control Act) to federalna regulacja mająca na  celu zapobieganie komercyjnej dystrybucji szkodliwych i toksycznych substancji chemicznych. Każdy produkt zawierający chemikalia, z którym ludzie mogą mieć kontakt podczas użytkowania, podlega regulacjom TSCA. Celem TSCA jest kontrola substancji toksycznych. Reguluje użycie m.in. azbestu, ołowiu, rtęci metalicznej, rozpuszczalników. To amerykański odpowiednik europejskiego rozporządzenia REACH.

    Zgodnie z TSCA, EPA (Environmental Protection Agency) reguluje i monitoruje,  prowadzi dokumentację oraz wprowadza ograniczenia dotyczące substancji chemicznych i/lub mieszanin, z wyjątkiem tych, które są już pod opieką innych agencji rządowych. Niektóre substancje są wyłączone z TSCA, w tym między innymi żywność, leki, kosmetyki i pestycydy.

    Kontrola substancji toksycznych TSCA

    Jakie działania są regulowane przez TSCA?

    Jak wspomnieliśmy wcześniej, TSCA zajmuje się ochroną zdrowia człowieka i środowiska. Ustawa odgrywa kluczową rolę w zarządzaniu bezpieczeństwem chemicznym. Działania regulowane przez TSCA obejmują:

        • nadzór nad importem chemikaliów (dotyczy chemikaliów już istniejących i nowych)

        • badania chemiczne w laboratorium prowadzone w celach komercyjnych

        • ocenę ryzyka związanego z chemikaliami oraz ich niepożądanymi i nieodwracalnymi skutkami dla zdrowia i środowiska

      Rodzaje certyfikatów TSCA

      Certyfikacja jest wymagana dla produktów, które podlegają ustawie Toxic Substances Control Act. Niektóre substancje wymagają pozytywnego lub negatywnego certyfikatu. Istnieją dwa rodzaje certyfikatów TSCA dla substancji chemicznych:

      Certyfikacja pozytywna

      Jeśli substancja chemiczna jest uwzględniona w spisie TSCA, wymagane jest świadectwo TSCA. Pozytywny certyfikat to oświadczenie importera, że przewożone chemikalia podlegają przepisom TSCA i są zgodne ze wszystkimi obowiązującymi przepisami i rozporządzeniami, w tym m.in. ograniczeniami dotyczącymi uwalniania substancji chemicznych do wody, powietrza i gleby oraz przestrzeganie limitu ilości produkowanych, przetwarzanych i dystrybuowanych chemikaliów.

      Certyfikat TSCA musi być dostarczony i podpisany przez importera lub upoważnionego agenta. Dokument powinien zawierać dane personalne osoby wystawiającej certyfikat (imię i nazwisko), adres e-mail i numer telefonu.

      Certyfikacja negatywna

      Świadectwo negatywne jest wymagane dla substancji, które nie podlegają TSCA. Importer sporządza deklarację, w której oświadcza, że wszystkie przewożone chemikalia są zwolnione lub nie podlegają ustawie TSCA.

      Certyfikat TSCA nie ma zastosowania do substancji chemicznych wchodzących w skład artykułu, chyba że stanowi tak konkretne rozporządzenie TSCA oraz do tytoniu lub wyrobów tytoniowych.

      Które substancje chemiczne wymagają certyfikacji TSCA?

      Ustawa o kontroli substancji toksycznych jest ramą regulacyjną, która zapewnia, że wszelkie chemikalia używane w handlu nie stanowią zagrożenia dla środowiska i zdrowia publicznego. Zgodnie z TSCA firmy muszą raportować o użyciu chemikaliów, przeprowadzać kompleksowe testy, prowadzić dokumentację i kontrolować niebezpieczne substancje chemiczne i/lub mieszaniny.

      W związku z powyższym, wszystkie substancje chemiczne powinny mieć certyfikat TSCA (pozytywny lub negatywny).

      Które substancje chemiczne nie wymagają certyfikacji TSCA?

      Substancje chemiczne, które są pod opieką innych agencji rządowych, nie wymagają certyfikacji TSCA, należą do nich m.in.:

          • pestycydy regulowane przez FIFRA (Federal Insecticide, Fungicide, and Rodenticide Act)

          • tytoń i wyroby tytoniowe regulowane przez ATF(Bureau of Alcohol, Tobacco, Firearms and Explosives)

          • materiały radioaktywne regulowane przez NRC (Nuclear Regulatory Commission)

          • żywność, dodatki do żywności, leki, kosmetyki lub urządzenia regulowane przez FDA (Food and Drug Administration)

        Co więcej, substancje chemiczne są zwolnione z wymogów zawartych w ustawie TSCA, jeśli są importowane, produkowane lub używane w małych ilościach, wyłącznie w celach niekomercyjnych (np. do eksperymentów naukowych lub przeprowadzenia badań) jedynie pod nadzorem osoby posiadającej odpowiednie kwalifikacje techniczne.

        Kto musi uzyskać certyfikat TSCA?

        Certyfikacja jest wymagana w przypadku importu substancji chemicznych lub otrzymanych za pomocą poczty lub przewoźnika, w tym przeznaczonych do badań i rozwoju. Oświadczenie musi być podpisane i złożone przez importera lub upoważnionego agenta. Certyfikat TSCA musi być zawierać imię i nazwisko, adres e-mail i numer telefonu osoby wystawiającej dokument.

        Jak uzyskać certyfikat TSCA?

        Certyfikat Toxic Substances Control Act (TSCA) to deklaracja wystawiona przez importera chemikaliów, który muszą okazać służbom celnym w punkcie importu. Wypełniony formularz zawiera m.in. takie informacje jak: nazwę chemiczną, numer CAS (unikalny identyfikator numeryczny przypisany konkretnym substancjom chemicznym), podpis wnioskodawcy, numer kontaktowy wnioskodawcy oraz adres.

        Przed wystawieniem pozytywnego certyfikatu przez importera, przepisy wymagają, aby substancje chemiczne objęte ustawą TSCA były poddane badaniom laboratoryjnym. Jeżeli substancje chemiczne i/lub mieszaniny chemiczne podlegają TSCA,  importer samodzielnie wystawia certyfikat. W przypadku płyt kompozytowych wykonanych z drewna, produkty muszą zostać przebadane laboratoryjnie i uzyskać certyfikat zgodności z tytułem VI ustawy TSCA, zanim zostaną dopuszczone do sprzedaży.

        Jeżeli substancje nie podlegają ustawie TSCA lub są z niej zwolnione, importer samodzielnie wystawia certyfikat negatywny.

        Wyroby gumowe z certyfikatem TSCA

        W Power Rubber oferujemy wysokiej jakości wyroby gumowe z certyfikatem TSCA. W naszym asortymencie posiadamy między innymi szeroki wybór rozwiązań uszczelniających, które skutecznie zapobiegają przedostawaniu się płynów lub gazów między dwoma powierzchniami stykowymi, zarówno w zastosowaniach statycznych, jak i dynamicznych. W oparciu o wieloletnie doświadczenie i bogatą wiedzą branżową doradzamy w wyborze odpowiedniego materiału do konkretnego środowiska pracy.

        Zapraszamy do kontaktu pod numerem telefonu: +48 22 292 40 24 lub +48 505 16 03 03, bądź mailowo (Power@PowerRubber.com) lub przez nasz formularz kontaktowy

        Formularz kontaktowy

        Dodaj komentarz

        Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

        Sprawdź również

        Potrzebuje właściwej oferty? Skontaktuj się z Nami z POWER Rubber

        Oferujemy Wsparcie i Doradztwo w zakresie oferowanych wyrobów i ich Produkcji.

        Zapraszamy do opisania danej sytuacji, zapytania. Przedstawimy właściwe rozwiązania. Przygotujemy wycenę oraz harmonogram produkcji. Zapraszamy

        Opiszę co potrzebuję
        w Formularzu kontaktowym!