Jak założymy oringi?

Jak założymy oringi?

Bezpieczeństwo

Jakiś czas temu na łamach naszego serwisu przedstawiliśmy dwa podstawowe sposoby zabezpieczenia gumowych oringów. Zarówno smar silikonowy, jak również wazelina techniczna posiadają niezaprzeczalne zalety, co sprawia, że kwestia doboru odpowiedniej ochrony pozostaje w gestii klientów. Dlaczego tak bardzo podkreślamy wagę zabezpieczenia tych gumowych uszczelek? Odpowiedź jest bardzo prosta i co ciekawe, również bezpośrednio dotyczy kwestii profilaktyki. Oringi wykorzystuje się bowiem w celu poprawy funkcjonowania poszczególnych elementów maszyn. Często urządzenia tego typu mają bardzo skomplikowaną budowę, a jedyną metodą na wydłużenie czasu ich prawidłowego funkcjonowania jest dbałość o ich pojedyncze składowe. Gumowe oringi będą w tym przypadku stanowić doskonałe uszczelnienie. Mają one jednak kształt pierścieni, co może stwarzać pewien problem przy ich instalacji. Jak wobec tego poprawnie umieścić je w naszej maszynie, aby spełniały swoją rolę? Objaśniamy, wyjaśniamy…

Montaż Oringów

Drogi Użytkowniku, jeżeli szukasz na różnych forach odpowiedzi, jak dobrać, wymienić i na co uważać podczas montażu oringów, zapraszamy do naszej lektury!

Co to jest Oring?

Oring to rodzaj uszczelnienia technicznego o przekroju kołowym. Charakteryzuje się znakomitą elastycznością, dzięki której mamy możliwość idealnego dopasowania go do łączonych elementów. Oringi stosuje się w celu zapewnienia wysokiej szczelności w zastosowaniach statycznych i dynamicznych. Ich konstrukcja jest zaprojektowana w taki sposób, aby zamontować je w rowku, a następnie ścisnąć. Stosowane są w wielu sektorach przemysłu tj. transport, lotnictwo, medycyna, przemysł spożywczy, hydrauliczny, naftowy. Powszechnie używane są również do uszczelniania elementów mechanicznych m.in.: w zaworach, sprzęgłach, silnikach, układach chłodzenia, klimatyzacjach, wałach, rurach. Oringi wykonane są z różnych materiałów. Wybór odpowiedniego rodzaju gumy jest kluczowy i powinien być dostosowany do konkretnego środowiska pracy.

Montaż oringów – Wskazówki

Warto pamiętać, że niezawodne działanie oringów zależy od poprawnego montażu. Właściwa instalacja tworzy mocne i trwałe uszczelnienie, które zapewnia odpowiednią szczelność. Najprościej mówiąc: jakiekolwiek uszkodzenia mechaniczne pierścienia uszczelniającego są jedną z głównych przyczyn wycieku. Chcesz samodzielnie dokonać wymiany oringa (np. uszczelkę pod wtryskiem w samochodzie), uważasz, że to niemożliwe? Sprawdź, jak krok po kroku prawidłowo wymienić oring:

Krok 1

Określ i wybierz właściwy rozmiar (sprawdź nasz przejrzyście zbudowany katalog, co jest standardem dla uszczelnień technicznych). Jest to niezbędne do prawidłowego działania aplikacji. Zbyt mały oring pęknie podczas rozciągania i montażu, natomiast za duży – nie zapewni odpowiedniego uszczelniania. Oczywiście ważną kwestią jest również dobór odpowiedniego materiału do konkretnego zastosowania.

Krok 2

Aby zamontować oring bez uszkodzenia, oczyść wszystkie elementy, z którymi uszczelka będzie miała kontakt. Wiórki po obróbce, opiłki i różnego rodzaju zanieczyszczenia mogą uszkodzić oring lub skrócić jego żywotność. Zakryj również ostre i postrzępione krawędzie, które mogą spowodować rozdarcie uszczelnienia. Gwinty, trzpienie, rowki, ostra obudowa powinny być zakryte.

Krok 3

Oringi to elastomery, które charakteryzują się elastycznością. Oring podczas montażu powinien być równomiernie rozciągany. Uważaj jednak na nadmierne rozciąganie uszczelnienia. Właściwie dobrany rozmiar nie wymaga nadmiernego rozciągania.

Krok 4

Nasmaruj oring i rowek montażowy odpowiednim smarem. Dodatek cienkiej warstwy specjalnego smaru (sprawdź zgodność smaru z oringiem) zwiększy funkcjonalność i wydajność pierścienia uszczelniającego, a także ściślej dopasowuje część na miejscu.

Krok 5

Wszystkie elementy rowka montażowego powinny być odpowiedni sfazowane, co zwiększa bezpieczeństwo uszczelnienia.

Krok 6

Dla wygody użyj najnowszego i niezawodnego oprzyrządowania do montażu oringów o nazwie: grot.

Groty

groty-do-oringów

Idealny do rozwiązania kwestii poprawnego montażu oringów jest zestaw czterech grotów, które znajdują się w ofercie firmy POWER RUBBER w zakładce oprzyrządowanie. Przygotowaliśmy dla Państwa zarówno grot prosty, jak również prostokątny. Dodatkowo zestaw wyposażony jest również w dwa haki, o różnych kształtach i kątach nachylenia. Taka konfiguracja oprzyrządowania do oringów pozwala nie tylko na ich skuteczne zainstalowanie, ale również wymianę i poprawę ułożenia. W zależności od miejsca, w którym umieszczone są uszczelki, jak również ich dostępności z zewnątrz, potrzebne będą groty krótkie lub długie. Oba zestawy znaleźć można w naszej ofercie. Warto podkreślić, że prezentowane groty są wykonane z zahartowanej i odpuszczanej stali. Podnosi to ich twardość i powoduje, że są odporne na pękanie. Oringi nie są jedynym typem uszczelnień gumowych, do których stosuje się stalowe groty. Ich użycie wskazane jest także w przypadku simmerringów i sznurów gumowych.

Jak założymy oringi gumowe wykonane z różnego rodzaju materiałów?

Rodzaje oringów

Cały czas podkreślamy, jak ważna jest ochrona oringów gumowych. Informujemy również, jak je zamontować, by ułatwić Państwu wprowadzenie w życie wszystkich naszych sugestii i porad. Wydaje się jednak, że jak dotąd nie przedstawiliśmy parametrów oferowanych przez nas oringów. Tymczasem to właśnie ich liczne zalety są przyczyną tak gorącego zachęcania naszych Klientów do zainteresowania się całą sprawą. Wyróżniamy cztery podstawowe rodzaje oringów:

 Oringi NBR

Producent Power Rubber oferuje pierścienie uszczelniające o przekroju okrągłym z kauczuku butadienowo-akrylonitrylowego (NBR), którey wykazuje odporność przede wszystkim na oleje pochodzenia roślinnego i zwierzęcego oraz oleje mineralne. Temperaturowy zakres ich pracy to od -30°C do 90°C.

Oringi Olejoodporne FKM

W szerokim zakresie i wyższych temperaturach (do 210°C) mogą działać oringi z kauczukufluorowego (skrót: FKM). Wiąże się to z ich wytrzymałością na paliwa, ozon i syntetyczne płyny hydrauliczne.

Oringi EPDM

Jeśli istnieje konieczność wystawiania uszczelek na działanie czynników atmosferycznych, powinniśmy przyjrzeć się grupie Oringów EPDM. Oringi z kauczuku etylenowo-propylenowo-dienowego (EPDM) są odporne na promieniowanie ultrafioletowe i parę wodną.

Oringi silikonowe VMQ

Pierścienie uszczelniające typu O-ring wykonane z silikonu dzięki swoim właściwościom doskonale nadają się do celów spożywczych.

Najczęstsze błędy popełniane przy wymianie oringów:

  • wybór niewłaściwego rozmiaru

  • wybór nieodpowiedniego materiału (np. PTFE) do środowiska pracy

  • nadmierne rozciąganie pierścienia uszczelniającego podczas instalacji

  • rowek montażowy nie został nasmarowany odpowiednim smarem

  • uszkodzenie oringa ostrą krawędzią lub zanieczyszczeniami

  • zwijanie oringa lub skręcanie go, kiedy spoczywa w rowku montażowym

  • niewłaściwa naprawa lub demontaż wcześniejszego uszczelnienia

Groty zestaw narzędzi do oringów

Serdecznie zapraszamy wszystkich do dokładniejszych oględzin oferty POWER RUBBER, w której czeka o wiele więcej wspaniałości, niż te, którym poświęcamy nasze cotygodniowe wpisy.

Zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami.

Formularz kontaktowy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Potrzebuje właściwej oferty? Skontaktuj się z Nami z POWER Rubber

Oferujemy Wsparcie i Doradztwo w zakresie oferowanych wyrobów i ich Produkcji.

Zapraszamy do opisania danej sytuacji, zapytania. Przedstawimy właściwe rozwiązania. Przygotujemy wycenę oraz harmonogram produkcji. Zapraszamy

Opiszę co potrzebuję
w Formularzu kontaktowym!