Jakie podłoże wybrać na plac zabaw

Jakie podłoże wybrać na plac zabaw?

Plac zabaw to miejsce, w którym dzieci biegają, skaczą, wspinają się i wykonują czynności, które mogą doprowadzić do urazów. Wiele urządzeń na placu zabaw ma kilka metrów wysokości. Skutki upadku z takiej wysokości na nieodpowiedni rodzaj podłoża mogą doprowadzić do złamań kości, wstrząśnienia mózgu, a także innych, poważnych w skutkach obrażeń ciała.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób stworzyć bezpieczną strefę do zabawy dla dzieci aby zapobiec obrażeniom, zapraszamy do dalszej lektury. W Power Rubber podpowiemy, na co należy zwrócić uwagę przy wyborze nawierzchni bezpiecznej na plac zabaw.

Rodzaje podłoża na plac zabaw – na co zwrócić uwagę?

Istnieje wiele różnych organicznych i syntetycznych materiałów nawierzchniowych na place zabaw, takich jak: piasek, zrębki drewna, sztuczna murawa, bezspoinowe, dwuwarstwowe nawierzchnie wylewane z granulatu gumowego SBR lub EPDM, płyty gumowe, płyty PVC. Na co zatem należy zwrócić uwagę wybierając rodzaj podłoża na plac zabaw? Oto kilka kluczowych elementów:

Krytyczna wysokość upadku HIC

Podczas zabawy i wspinaczki istnieje ryzyko upadku, zadrapań i innych urazów. O ile drobne zadrapania nie stanowią zagrożenia, o tyle upadek z wysokości może doprowadzić do poważnych, a nawet śmiertelnych obrażeń. Aby zminimalizować ciężkość tych obrażeń, powinno zastosować się bezpieczne nawierzchnie z płyt gumowych, gumy z granulatu SBR lub EPDM wylewanej na miejscu, a także maty przerostowe.

Kryterium urazu głowy HIC (Head Injury Criterion) służy do testowania bezpieczeństwa nawierzchni rekreacyjnej. Odnosi się do oceny możliwego urazu głowy, jakie dziecko może uzyskać przy upadku na dany rodzaj podłoża.

Właściwości amortyzujące nawierzchni znajdującej się bezpośrednio pod urządzeniem zabawowym i wokół niego decydują, o tym czy upadek może doprowadzić do poważnych obrażeń głowy. Na podstawie wysokości swobodnego upadku dobiera się odpowiednią grubość bezpiecznej nawierzchni aby zamortyzować upadki, a także wyznacza się strefę bezpieczną dla danego urządzenia.

Upewnij się, że dana nawierzchnia na place zabaw i siłownie zewnętrzne posiada certyfikat HIC zgodny z unijną normą PN-EN 1177 dla obszarów ze sprzętem wspinaczkowym, a także otrzymała atest PZH. Takie podłoże zapewnia stabilną powierzchnię z dobrymi właściwościami amortyzującymi.

Antypoślizgowa nawierzchnia

Materiał, z którego wykonana jest nawierzchnia na zwykłe i wodne place zabaw powinien mieć wysoki współczynnik tarcia, który zapewni odpowiednią przyczepność do nawierzchni w suchych, wilgotnych i mokrych warunkach. Antypoślizgowa nawierzchnia ułatwia dzieciom bezpieczne poruszanie się, redukując ilość potknięć, poślizgów i upadków.

Trwałość i wytrzymałość

Trwałość to kluczowy aspekt przy wyborze odpowiedniej nawierzchni na plac zabaw. W parkach i obszarach rekreacyjnych występuje znaczy ruch pieszy. Podłoże powinno być na tyle elastyczne i sprężyste, aby wytrzymać intensywne użytkowanie przez długi czas. Jego jakość nie powinna ulec pogorszeniu w wyniku zużycia. W Power Rubber oferujemy wysokiej jakości płyty gumowe SBR i EPDM, które są wytrzymałe na rozciąganie, odporne na promieniowanie UV i warunki pogodowe. Nasze produkty nie ulegają degradacji pod wpływem długotrwałej ekspozycji na światło słoneczne, a także wytrzymują ekstremalnie niskie temperatury. Maty gumowe od Power Rubber zapewniają wodoodporność nawierzchni, a także odprowadzają wodę, zapobiegając jej gromadzeniu w jednym miejscu.

Właściwości izolacyjne

Planując wykonanie bezpiecznej nawierzchni na plac zabaw bardzo ważne jest, aby wybrać podłoże, które będzie pochłaniało wstrząsy i wibracje, co pomaga zminimalizować hałas powstający podczas zabawy. Izolacja akustyczna jest szczególnie istotna w obszarach znajdujących się w pobliżu osiedli mieszkaniowych

Łatwe w instalacji, utrzymaniu i konserwacji

Właściwie dobrane podłoże powinno dać się łatwo zamontować, być łatwe w utrzymaniu i nie powinno wymagać regularnej konserwacji. Nawierzchnia na plac zabaw dla dzieci nie powinna wymagać regularnego uzupełniania, jak np. w przypadku zrębków drewnianych, natomiast powinna zachować swoją integralność w miarę upływu czasu.

Atrakcyjny wygląd

Obiekt rekreacyjny powinien być estetyczny i atrakcyjny wizualnie. Wybrany rodzaj podłoża powinien oferować możliwość dostosowania koloru, kształtu, wzoru i rozmiaru, tworząc w ten sposób atrakcyjną strefę do zabaw.

Płyty gumowe na plac zabaw

Jaka jest najlepsza nawierzchnia bezpieczna na plac zabaw?

Najważniejszą kwestią przy wyborze podłoża na plac zabaw jest bezpieczeństwo. Guma jest materiałem, który zapewnia doskonałą ochronę przed upadkiem, dzięki czemu zapobiega poważnym urazom. W Power Rubber polecamy certyfikowane płyty gumowe i maty przerostowe, sprawdź dlaczego!

Płyty gumowe

Płyty gumowe na plac zabaw tworzą antypoślizgową nawierzchnię, która minimalizuje ryzyko poślizgnięcia się i niebezpiecznego upadku. Charakteryzują się niezwykłą wytrzymałością na intensywne użytkowanie, a dzięki amortyzacji zabezpieczają przed upadkiem z wysokości. Elastyczna i sprężysta guma stanowi skuteczną barierę dla nadmiernego hałasu. Pochłania i redukuje dźwięki, dzięki czemu jest idealna do zastosowań na dziedzińcach i wewnętrznych strefach zabaw.

Płyty gumowe EPDM i SBR są na tyle lekkie, żeby mogła przenosić je jedna osoba, ale jednocześnie na tyle ciężkie, aby pozostać na swoim miejscu. Elementy łączące (kołki) umożliwiają łączenie płytek ze sobą, zapobiegając przemieszczaniu się.

Produkt dostępny jest w różnych rozmiarach i kolorach. Płyty z granulatu EPDM lub SBR praktycznie nie wymagają konserwacji, są łatwe w utrzymaniu i czyszczeniu.

Maty przerostowe

Maty przerostowe charakteryzuje wysoka trwałość i wytrzymałość na ścieranie oraz duże natężenie ruchu. Ażurowa struktura pozwala na przerastanie trawy, dzięki czemu mata jest mniej widoczna, a także na szybkie odprowadzanie wody. Otwarta struktura zapobiega gromadzeniu się wody i tworzeniu się kałuż błotnych. Maty skutecznie redukują hałas i wstrząsy. Produkt jest odporny na trudne warunki atmosferyczne, dlatego z powodzeniem może być stosowany przez cały rok. Zapewnia stabilną i bezpieczną nawierzchnię w przydomowych placach zabaw, siłowniach,  ogrodach, tarasach. Maty przerostowe zapewniają amortyzację upadków z wysokości, a dzięki właściwościom antypoślizgowym minimalizują obrażenia i nieprzyjemne konsekwencje przewrócenia się.

Gumowa nawierzchnia na plac zabaw – Korzyści i zalety

Nawierzchnie wykonane z gumy to doskonały wybór, który sprawdza się w różnych zastosowaniach. Poznaj korzyści i zalety tego rodzaju podłoża, oto one:

 • amortyzacja – elastyczność gumy zapewnia miękkie podłoże, zapewnia doskonałą amortyzację upadków, łagodzi poważne obrażenia, zapobiega zmęczeniu nóg podczas zbyt długiego stania lub biegania;
 • trwała, sprężysta guma tworzy gładką powierzchnię;
 • antypoślizgowa powierzchnia minimalizuje ryzyko poślizgnięcia się i upadku;
 • redukcja hałasu (izolacja akustyczna);
 • łatwy w utrzymaniu czystości – nie pochłaniają kurzu i wody;

 • szybki i łatwy montaż – odbywa się na przygotowanej podbudowie; produkt można zdemontować i przechowywać w innym miejscu;

 • łatwy w naprawie – w przypadku uszkodzenia wystarczy jedynie wymienić jeden element, a nie całą podłogę;

 • atrakcyjny wygląd – poprawa ogólnej estetyki placu zabaw;

 • możliwość dostosowania – produkt dostępny w różnych grubościach, teksturach, kolorach; płyty można modyfikować i dostosować do dowolnej wielkości powierzchni;

 • wszechstronność zastosowania – obiekty rekreacyjne, siłownie zewnętrzne, baseny, tarasy, balkony, patio, obszary mieszkalne, placówki szkolne i in.

 • zapewnia bezpieczną i trwałą powierzchnię na plac zabaw

 • wyrób jest przetestowany i posiada certyfikat HIC zgodny z normą PN-EN 1177

  Bezpieczna nawierzchnia na plac zabaw

Gdzie kupić bezpieczną nawierzchnię na plac zabaw?

W sklepie Power Rubber dostarczamy wysokiej jakości kolorowe płyty SBR i EPDM, a także maty przerostowe dla szerokiej gamy zastosowań komercyjnych i prywatnych.

Oferujemy płyty z granulatu gumowego EPDM i SBR uformowane w kwadraty o różnej grubości w szerokiej gamie kolorystycznej wg RAL. Produkty spełniają wysokie standardy bezpieczeństwa, w tym posiadają certyfikat PZH i certyfikat wysokości upadku HIC. Wyroby są bezwonne i wolne od toksycznych substancji chemicznych.

Płyty z granulatu gumowego to podstawa bezpieczeństwa na placach zabaw!

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej lub złożyć zamówienie, zapraszamy do kontaktu pod numerem telefonu: +48 22 292 40 24 lub +48 50 516 03 03, bądź mailowo (Power@PowerRubber.com) lub przez nasz formularz kontaktowy

Formularz kontaktowy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Potrzebuje właściwej oferty? Skontaktuj się z Nami z POWER Rubber

Oferujemy Wsparcie i Doradztwo w zakresie oferowanych wyrobów i ich Produkcji.

Zapraszamy do opisania danej sytuacji, zapytania. Przedstawimy właściwe rozwiązania. Przygotujemy wycenę oraz harmonogram produkcji. Zapraszamy

Opiszę co potrzebuję
w Formularzu kontaktowym!