Progi zwalniające to kluczowy element bezpieczeństwa ruchu drogowego, którego celem jest spowolnienie ruchu na danym obszarze, najczęściej w strefie wysokiego ryzyka (przejścia dla pieszych, osiedla mieszkalne, placówki oświatowe).
W jakim celu stosuje się ograniczniki prędkości?
Ograniczniki prędkości stanowią istotny element infrastruktury drogowej, mający na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach oraz kontrolę prędkości pojazdów. W poniższych punktach przedstawiono najczęstsze wykorzystanie progów zwalniających.
Bezpieczeństwo pieszych
Progi to urządzenia, które poprawiają bezpieczeństwo pieszych poprzez uspokojenie ruchu w obszarach, w których zostały zamontowane. Wybrzuszenia na ulicy wymuszają na kierowcach zmniejszenie prędkości i zachowania większej ostrożności, skutecznie zniechęcając ich do brawurowej jazdy.
Zmniejszenie liczby wypadków
Tak zwany “śpiący policjant” zmniejsza ryzyko wypadków na ulicach osiedlowych, parkingach, podjazdach. Kierowca musi zwolnić przed progiem, aby uniknąć dyskomfortu podróży lub ewentualnego uszkodzenia zawieszania. W rezultacie, piesi mają więcej czasu, aby bezpiecznie przejść przez jezdnię.
Regulacja ruchu i zmniejszenie poziomu hałasu
Skutecznie zarządzają ruchem, dzięki przekierowaniu części ruchu z jednej ulicy na drugą. Kontrola natężenia ruchu pomaga nie tylko uniknąć korków, ale zmniejsza także hałas uliczny.
Specjalnie zaprojektowana konstrukcja progów umożliwia pojazdom uprzywilejowanym przejazd bez potrzebny nadmiernego zwalniania.
Podział progów zwalniających: podrzutowe U-15, najazdowe U-16
Na rynku dostępne są różne rodzaje progów zwalniających służące do fizycznego ograniczenia szybkości pojazdów kołowych, takich jak:
Progi podrzutowe U-15
Cechą charakterystyczną progów podrzutowych jest to, że mają krótki najazd i występują punktowo. Montuje się je wyłącznie poza drogami publicznymi, w obszarach, w których konieczne jest ograniczenie szybkości do 5-8 km/h. Wyjątek stanowi obszar przejścia granicznego, jako element uzupełniający zaporę U-13b. Spowalniacze podrzutowe można wykonać z segmentów z odrębnymi zakończeniami. Przejazd przez próg podrzutowy ze zbyt dużą prędkością, podrzuca samochód w powietrze, co w konsekwencji może doprowadzić do potencjalnego uszkodzenia pojazdu. Z tego względu kierowcy rezygnują ze zbyt szybkiej jazdy.
Progi najazdowe U-16
Występują w formie wyspy i obejmują całą szerokość jezdni lub przebiegają przez większą część pojedynczego pasa ruchu. W tej klasyfikacji wyróżniamy ograniczniki listwowe (liniowe), płytowe i wyspowe. Kierowca musi wjechać na wygarbienie, a potem z niego zjechać. Tego typu progi zazwyczaj znajdują zastosowanie na drogach osiedlowych, parkingach, przy przejściach dla pieszych.
Rodzaje progów zwalniających
Wyróżnia się następujące rodzaje progów ze względu na:
Konstrukcję i układ w planie drogi
Progi listwowe
To niskoprofilowe progi stosowane na drogach lokalnych oraz dojazdowych. Przebiegają przez całą szerokość drogi. Składają się z elementu listwowego jednolitego lub składanego z segmentów. Progi listwowe stosuje się w celu ograniczenia prędkości przejazdu do 18-20 km/h. Przejazd przez próg z prędkością większą niż dopuszczalna, powoduje podbicie kół samochodu, co w efekcie prowadzi do dyskomfortu kierowcy i pasażerów, a w przypadku nadmiernej prędkości – może doprowadzić do uszkodzenia podwozia.
Progi płytowe
W przypadku progów płytowych, mają one dwojakie zastosowanie – można je zamontować na jezdni jako zwalniacz prędkości lub jako podwyższone przejście dla pieszych. Przebiegają przez całą szerokość jezdni przyjmując formę wyspy, która może powstać poprzez odpowiednie ukształtowanie nawierzchni jezdni lub ułożenie i zamocowanie na niej odpowiedniej konstrukcji. Sprawdzają się w obszarze zabudowanym na drogach wewnętrznych, osiedlowych, w pobliżu parkingów.
Progi wyspowe
To tzw. “poduszka berlińska” w postaci prostokątnej wypukłości na jezdni. Przyjmuje formę wyspy, ale nie przebiega przez całą szerokość jezdni. Szerokość progów wyspowych jest dobrana w taki sposób, aby autobusy i inne pojazdy komunikacji miejskiej mogły bez problemu przez nie przejechać (przejazd nad progiem). Próg wyspowy jest oddzielny dla każdego pasa ruchu drogowego.
Materiał, z którego są wykonane
Ograniczniki prędkości najczęściej wykonane są z gumy lub asfaltu.
Guma
W sklepie internetowym Power Rubber oferujemy progi wykonane z wysokiej jakości gumy, która jest niezwykle trwała i wytrzymała. Materiał jest wysoce odporny na promieniowanie UV i trudne warunki atmosferyczne. Gumowe ograniczniki szybkości można zamontować praktycznie na każdej powierzchni. Dzięki swojej elastyczności, materiał dostosowuje się do nierówności występujących na jezdni. Co więcej, nie blaknie on pod wpływem długotrwałej ekspozycji na światło słoneczne, dzięki czemu nie wymaga malowania i kosztownych konserwacji. W dolnej części znajdują się specjalne kanały, które umożliwiają drenaż wody. Nadaje się to zastosowań stałych i tymczasowych we wszystkich obszarach, gdzie istnieje potrzeba spowolnienia ruchu kołowego.
Oto zalety gumowych progów zwalniających:
- lekka konstrukcja umożliwia szybki i bezproblemowy montaż (zmniejsza to również koszty usług instalacyjnych)
- idealne do zastosowań stałych lub tymczasowych
- łatwy demontaż, np. w celu konserwacji drogi
- wysoka wydajność przy niskich kosztach eksploatacji
- mniejsze prawdopodobieństwo spowodowania uszkodzenia pojazdu
- wytrzymałość i trwałość
- modułowa konstrukcja – ułatwia otrzymanie pożądanej długości, a specjalne zakończenia idealnie wykańczają krawędzie
- widoczność – progi są oznaczone kontrastowymi kolorami lub odblaskowymi elementami
- niski poziom hałasu – instalacja garbów zwalniających, które redukują uciążliwy hałas, doskonale sprawdza się w obszarach mieszkalnych
- nie potrzebują malowania (nie blakną)
- są dobrze widoczne w każdych warunkach pogodowych
- posiadają specjalne elementy montażowe zapobiegające wykręcaniu się mocowań z podłoża
Te wszystkie wymagania spełniają progi zwalniające wykonane z najwyższej jakości gumy, dostępne w sklepie Power Rubber.
Asfalt
Ten rodzaj ograniczników nadaje się jedynie do zastosowań stałych. Asfalt to twardy materiał, który w kontakcie z pojazdem o niskim zawieszeniu może uszkodzić zderzak samochodu w dolnym prześwicie lub uszkodzić np. miskę olejową. Asfaltowe spowalniacze mogą zwiększać hałas komunikacyjny.
Gdzie można umieszczać progi zwalniające?
Progi ograniczające prędkość można spotkać na drogach lokalnych, gdzie nadmierna szybkość pojazdów stanowi zagrożenie dla pieszych. Ograniczniki prędkości montuje się najczęściej w pobliżu placówek oświatowych, parków, placów zabaw, szpitali, centrów handlowych, placach budowy, obiektach logistycznych i produkcyjnych, a także w obszarach gdzie piesi dzielą przestrzeń z pojazdami (na parkingach, podjazdach, podziemnych garażach).
Gdzie nie można umieszczać progów spowalniających ruch pojazdów?
Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami zawartymi w załączniku czwartym do Rozporządzenia Ministra infrastruktury w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków umieszczania ich na drogach, można przeczytać, że można montować je jedynie w obszarze zabudowanym – na drogach lokalnych, dojazdowych i (wyjątkowo) zbiorczych).
Jak wspomnieliśmy wcześniej, progi to urządzenia bezpieczeństwa, które mają na celu ograniczenie prędkości pojazdów poruszających się po drodze. Istnieją obszary, w których bezwzględnie nie można ich umieszczać. Do takich miejsc należą m.in.: drogi krajowe oraz wojewódzkie, drogi główne, miejskie drogi ekspresowe, mosty, tunele, nad przejściami podziemnymi, na skrzyżowaniach z promieniem skrętu 70°.
Każdy próg powinien być właściwie oznakowany. Służy do tego znak ostrzegawczy A-11a. Znak A-11a ustawia się w odległości 15-20 metrów przed progiem.
Jakie progi zwalniające są najlepsze w ruchu drogowym?
Niezależnie od tego, czy szukasz tymczasowych czy stałych rozwiązań, oferowane przez nas progi są niezwykle trwałe i wytrzymałe. Dzięki właściwościom antypoślizgowym, zapewniają odpowiednią przyczepność kół. Modułowa konstrukcja umożliwia instalację progów praktycznie o dowolnej długości.
Podsumowując, progi gumowe:
skutecznie zmniejszają szybkość pojazdów, zmniejszając tym samym liczbę kolizji drogowych
można je zamontować do zastosowań tymczasowych lub stałych
to urządzenia bezpieczeństwa drogowego, które uspokajają ruch na parkingach, w centrach handlowych, przy placówkach oświatowych, w pobliżu osiedli mieszkaniowych
zapewniają skuteczne pochłanianie dzięków (tzw. hałasu ulicznego)
Skontaktuj się z nami już dziś pod numerem telefonu: +48 22 292 40 24 lub +48 50 516 03 03,
bądź mailowo (Power@PowerRubber.com) lub przez nasz formularz kontaktowy