Uszczelki samochodowe Jak dbać i kiedy wymieniać

Uszczelki samochodowe – Jak dbać i kiedy wymieniać?

Uszczelki gumowe odgrywają kluczową rolę w ochronie samochodów przed szkodliwymi czynnikami. Zapewniają izolację oraz zapobiegają wnikaniu wilgoci, kurzu, brudu i innych zanieczyszczeń do środka pojazdu. Z biegiem czasu uszczelki mogą ulec zniszczeniu w wyniku działania warunków pogodowych, wahań temperatury i ogólnego zużycia, w tym ciągłego otwierania i zamykania drzwi. Regularna pielęgnacja i konserwacja jest niezwykle istotna w wykryciu oznak zużycia, pęknięć i innych uszkodzeń.

Rola uszczelek samochodowych

Sprawdzanie i zabezpieczanie uszczelek w pojazdach to inwestycja, dzięki której są one trwałe i dłużej spełniają swoją rolę, taką jak:

Utrzymanie suchości we wnętrzu auta

Uszczelki wykonane z gumy tworzą szczelną ochronę wokół okien, drzwi, szyberdachów i bagażników, zapobiegając przedostawaniu się wody do kabiny samochodu. Stanowią również ochronę podzespołów elektrycznych samochodu. Wilgoć gromadząca się wewnątrz pojazdu może skrócić żywotność tapicerki i dywaników, a także powodować problemy, takie jak pleśń i rdza. Utrzymanie suchości we wnętrzu auta jest niezmiernie ważne również w przypadku korzystania z myjni samochodowej.

Redukcja hałasu

Zadbane uszczelki minimalizują drgania i eliminują odgłosy świstu powietrza z zewnątrz. Tworzą szczelną barierę pomiędzy poszczególnymi częściami auta oraz pomiędzy wnętrzem pojazdu a środowiskiem zewnętrznym.

Utrzymanie temperatury wewnątrz pojazdu

Odpowiednia pielęgnacja uszczelek zapobiega przedostawaniu się powietrza z zewnątrz oraz pozwala na utrzymanie komfortowej temperatury podczas podróży. Wszelkie nieszczelności powodują pogorszenie izolacji wnętrza, co sprawia, że kabina dłużej się schładza lub nagrzewa, co w efekcie przyczynia się również do większego zużycia paliwa.

Dlaczego uszczelki gumowe ulegają uszkodzeniu i jak temu zapobiec?

Pogorszenie jakości uszczelek wykonanych z gumy może nastąpić pod wpływem wielu czynników zewnętrznych, w tym ciepła, światła słonecznego, wahań temperatury (promienie słoneczne latem, ujemne temperatury zimą) lub innych warunków środowiskowych. Guma ulega również degradacji na skutek agresywnych środków chemicznych, które stosowane są np. przy każdym myciu samochodu.

Nadmierne ciepło powoduje skracanie łańcuchów molekularnych, co powoduje rozciąganie materiału po ochłodzeniu. Uszczelki stają się kruche i pękają. Natomiast ekstremalne zimno sprawia, że stają się one sztywne i łamliwe, co z koli prowadzi do pęknięć i wycieków. Ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe może powodować twardnienie, kruszenie i pękanie, a nawet blaknięcie gumowych elementów. Tlen powoduje utratę elastyczności gumy. Jest to proces stopniowy, jednak może zostać przyśpieszony przez promieniowanie UV i wysokie temperatury. Każdy z tych czynników negatywnie wpływa na żywotność uszczelek.

Aby zadbać o uszczelki samochodowe wystarczy regularne sprawdzanie i konserwacja, która zapobiega kosztownym naprawom i wymianom.

Oznaki zużycia uszczelek samochodowych

Przedstawiamy najczęstsze oznaki zużycie uszczelek z gumy, oto one:
  • wnikanie wody do wnętrza pojazdu
  • pojawienie się wilgoci wokół szyb
  • korozja pojazdu
  • nieprzyjemny zapach pleśni po opadach deszczu
  • odczuwalne świsty powietrza
  • nadmierny hałas
  • nagromadzenie zanieczyszczeń (brud gromadzi się wzdłuż krawędzi drzwi, szyb, uszczelek klapy)

Konserwacja uszczelek samochodowych to sposób na rewitalizację i przywrócenie ich do optymalnego stanu. Niestety, niektóre uszczelki, które uległy znacznej degradacji, są rozerwane i mają duże ubytki muszą zostać wymienione na nowe.

Konserwacja uszczelek w aucie – Dlaczego to takie ważne?

Konserwacja uszczelek jest niezbędna dla utrzymania ich integralności i funkcjonalności. Aplikacja specjalistycznych preparatów na bazie silikonu (silikon w sprayu) lub wazelina techniczna mogą stanowić dodatkową barierę ochronną przed czynnikami środowiskowymi.

Należy pamiętać, że uszczelki drzwi, szyberdachu, szyb, bagażnika – to elementy gumowe, które odgrywają kluczową rolę w zapewnieniu komfortu i bezpieczeństwa. Zostały one specjalnie zaprojektowane, aby uniemożliwić przedostawanie się wody i zanieczyszczeń do wnętrza kabiny.

Dlaczego warto sprawdzać uszczelki i je pielęgnować?

Zużyte i niesprawne uszczelki mogą powodować nieszczelności, a tym samym:

  • dostanie się do środka wody, która może zwiększyć ryzyko uszkodzenia podzespołów elektrycznych oraz przyczynić się do rozwoju pleśni, np. na tapicerce

  • obniżyć skuteczność działania klimatyzacji, umożliwiając ucieczkę chłodnego powietrza

  • zwiększyć hałas drogowy, a tym samym zmniejszyć komfort jazdy

  • zaleganie brudu utrudniającego drożność rynienek

  • zimą – sprawić, że zamarznięte uszczelki mogą uniemożliwić otwarcie drzwi w samochodzie

  • zmniejszyć izolację wnętrza i negatywnie wpłynąć na prawidłowo zamykające się drzwi lub bagażnik

To jedynie kilka głównych powodów, dla których należy dbać o wygląd uszczelek.

Czym smarować uszczelki w samochodzie

Jak prawidłowo dbać o uszczelki?

W Power Rubber zalecamy odpowiednie czyszczenie i konserwację uszczelek. Do ich regularnego czyszczenia należy użyć łagodnego detergentu, wody z mydłem lub specjalistycznych środków. W przypadku uszczelek z gumy, pamiętaj, należy unikać stosowania agresywnych środków chemicznych, które mogą pogorszyć stan uszczelek. Miękką gąbką lub ściereczką usuń wszystkie zabrudzenia. Po dokładnym wyczyszczeniu uszczelek samochodowych i spłukaniu pozostałości mydła, wystarczy je przetrzeć szmatką i nałożyć odpowiedni preparat zabezpieczający, najlepiej na bazie silikonu.

Dlaczego warto konserwować uszczelki?

Uszkodzone uszczelki na skutek zaniedbania lub starzenia się tracą swoją skuteczność i wodoszczelność. Środek do konserwacji uszczelek odżywia je, a także zabezpiecza gumę przed wysychaniem, pękaniem pod wpływem warunków atmosferycznych, w tym światła słonecznego oraz dodatnich i ujemnych temperatur.

Poświęcając trochę czasu na pielęgnację i konserwację uszczelek sprawiamy, że zachowują one swoją trwałość i funkcjonalność. Stosowanie prostych w użyciu preparatów ochronnych wydłuża ich żywotność. Uszczelki odzyskują swoją elastyczność i piękny, czarny kolor.

Oto kilka powodów, dla których warto konserwować uszczelki:

  • zapobieganie oznakom zużycia, takim jak: pękanie, rozdarcia, szczeliny

  • samochód nie jest narażony na wilgoć i zaparowanie

  • prawidłowe zamykanie drzwi i bagażnika

  • utrzymana wodoszczelność szyb

  • odpowiednia izolacja wnętrza (pojazd szybko się schładza lub nagrzewa)

  • mniejsze zużycie paliwa

  • zmniejszenie hałasu drogowego

  • odpowiednia szczelność i bezpieczeństwo całego samochodu

  • skuteczna ochrona uszczelek przed zamarznięciem

  • oszczędność pieniędzy (uszczelki cechuje dłuższa żywotność)

Jak zabezpieczyć uszczelki w samochodzie na zimę?

Ekstremalne warunki pogodowe mogą narazić uszczelki z gumy na poważne uszkodzenia (rozdarcie, pęknięcia), co z kolei może spowodować przedostanie się wilgoci pochodzącej ze śniegu i deszczu do środka kabiny. Jeżeli wokół uszczelek zgromadzi się woda, mróz spowoduje ich zamarznięcie. Przymarznięte uszczelki mogą doprowadzić do trudności z otwarciem drzwi oraz uszkodzenia klamki podczas próby ich wielokrotnego otwarcia.

Ochrona uszczelki przed niskimi temperaturami i zamarznięciem

Niskie temperatury sprawiają, że elementy gumowe stają się bardziej sztywne i kruche oraz podatne na rozdzieranie i rozrywanie. Jaki jest zatem skuteczny sposób na ochronę uszczelek zimą?

Kiedy zbliża się sezon zimowy, naturalną czynnością jest wymiana płynu do spryskiwaczy z letniego na zimowy. Kiedy zamek w drzwiach zacznie przymarzać, żeby odmrozić drzwi można użyć specjalnego odmrażacza. Dlaczego zatem nie zapobiec zawczasu zamarzaniu uszczelek?

Skutecznym sposobem na utrzymanie elastyczności elementów gumowych i ochronę ich przed niskimi temperaturami jest stosowanie specjalnego silikonu w sprayu – preparatu konserwującego i pielęgnacyjnego, który zapobiega wysuszaniu i pękaniu gumy oraz chroni ją przed kruszeniem, zamarzaniem i sklejaniem.

Czym smarować uszczelki w samochodzie?

Jeżeli zastanawiasz się, czym zabezpieczyć uszczelki w samochodzie, poniżej przedstawiamy najlepsze metody, oto one:

Wazelina techniczna

Wazelina techniczna to preparat o właściwościach hydrofobowych, który skutecznie chroni przed wilgocią. Ma konsystencję twardego masła. Tworzy warstwę ochronną, która zabezpiecza przed wysychaniem, kruszeniem, pękaniem, odbarwieniem, a także zapobiega zamarzaniu elementów gumowych. W trakcie aplikacji należy wmasować cienką warstwę wazeliny w materiał i równomiernie rozprowadzić ją po jej powierzchni.

Silikon do uszczelek samochodowych

Silikon w sprayu to specjalistyczny preparat, który został opracowany w taki sposób, aby idealnie nadawał się do pielęgnacji i ochrony gumowych uszczelek. Środek przeznaczony jest do smarowania, uszczelniania, odświeżania i konserwacji różnego rodzaju powierzchni. Zmniejsza tarcie i zapobiega zużyciu. Tworzy barierę ochronną przed czynnikami zewnętrznymi, ma właściwości wodoodporne, chroni metale przed rdzą i korozją oraz wytrzymuje ekstremalne temperatury. Preparat nie klei się do karoserii i nie brudzi jej. Wystarczy rozpylić cienką warstwę produktu na wybraną powierzchnię w odległości 15-30 cm i zostawić do wyschnięcia. Czynność można powtórzyć kilkukrotnie nakładając cienkie warstwy preparatu.

Silikon w sprayu Bondloc

Jeżeli szukasz sprawdzonego sposobu na ochronę uszczelek gumowych przed czynnikami atmosferycznymi, zapraszamy do kontaktu pod numerem telefonu: +48 22 292 40 24 lub +48 505 16 03 03, bądź mailowo (Power@PowerRubber.com) lub przez nasz formularz kontaktowy

Formularz kontaktowy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Potrzebuje właściwej oferty? Skontaktuj się z Nami z POWER Rubber

Oferujemy Wsparcie i Doradztwo w zakresie oferowanych wyrobów i ich Produkcji.

Zapraszamy do opisania danej sytuacji, zapytania. Przedstawimy właściwe rozwiązania. Przygotujemy wycenę oraz harmonogram produkcji. Zapraszamy

Opiszę co potrzebuję
w Formularzu kontaktowym!