BfR (Bundesinstitut für Risikobewertung) to Federalny Istutyt Oceny Ryzyka z siedzibą w Berlinie, który powstał w listopadzie 2002 roku w celu ochrony zdrowia ludzkiego. BfR to instytucja naukowa Republiki Federalnej Niemiec, która przeprowadza badania, przygotowuje raporty i oświadczenia pod kątem:
-
bezpieczeństwa żywności (m.in. choroby odzwierzęce, tj. Salmonella, toksyny drobnoustrojowe, higiena żywności, składniki w żywności, tj. Kumaryna w cynamonie, żywność modyfikowana genetycznie, bezpieczeństwo pasz)
-
bezpieczeństwa produktu (m.in. kosmetyki, tekstylia, zabawki, opakowania na żywność)
-
bezpieczeństwa chemicznego (m.in. transport substancji toksycznych, zatrucia, środki ochrony roślin, pestycydy, toksyny środowiskowe, tj. dioksyny)
Materiały i wyroby mające kontakt z żywnością powinny być wytwarzane zgodnie z tzw. “dobrą praktyką”. Celem BfR jest ochrona zdrowia ludzkiego, poprzez zwiększenie bezpieczeństwa żywności, pasz oraz chemikaliów i produktów.
Cele i zadania
Głównym zadaniem BfR jest niezależna, naukowa ocena ryzyka zagrożeń dla zdrowia ze strony żywności, pasz, substancji takich jak pestycydy, produktów biobójczych, chemikaliów przemysłowych.
Cele i zadania:- poprawa ochrony konsumentów i bezpieczeństwa żywności
- ocena istniejących i identyfikacja nowych zagrożeń dla zdrowia ludzkiego
-
opracowanie wymogów i zaleceń ograniczających ryzyko powstania czynników zagrażających zdrowiu konsumentów
Ocena ryzyka
BfR to niemiecki odpowiednik atestu FDA, który zatwierdza materiały dopuszczone do kontaktu z żywnością i wodą pitną. Wszelkie wytyczne dotyczące oceny stanu zdrowia w zakresie ochrony konsumentów, opublikowane przez Federalny Instytut Oceny Ryzyka, dotyczą możliwych zagrożeń dla zdrowia ludzkiego, które mogą pojawić się ze strony produktów, żywności czy substancji chemicznych. BfR dokonuje analizy ryzyka i swoich raportach przedstawia możliwe działania mające na celu ograniczenie ryzyka.
Oświadczenia i raporty
BfR jako niezależny instytut w swoich ocenach naukowych i badaniach, na mocy prawa może podawać do informacji publicznej wszelkie treści dotyczące zidentyfikowanych i ocenionych zagrożeń ze strony żywności, paszy, produktów i substancji, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia ludzkiego. Ocena przedstawiona jest w sposób czytelny i zrozumiały. Opracowano procedurę indeksowania BfR, która w przejrzysty i ujednolicony sposób, za pomocą grafiki przedstawia charakterystykę oceny ryzyka.
Warto wspomnieć, że BfR jest częścią Federalnego Ministerstwa Żywności i Rolnictwa (BMEL), co oznacza, że powyższa jednostka w swoich ocenach naukowych i badaniach jest niezależna i wolna od m.in. od interesów politycznych czy gospodarczych.
BfR – dodatkowe informacje
Federalny Instytut Oceny Ryzyka prowadzi własne badania, które są powiązane z ochroną zdrowia konsumentów i bezpieczeństwa żywności. Wyniki badawcze trafiają do oceny, po czym wyniki są podawane w oświadczeniu do informacji publicznej. Współpracuje również z instytucjami naukowymi i organizacjami międzynarodowymi. Wszystkie raporty i badania gromadzone w BfR są wykorzystywane do wymiany z EFSA i europejskimi państwami członkowskimi.
Departamenty BfR
BfR dzieli się na departamenty takie jak:
-
Departament Centralny
-
Departamen Komunikacji Ryzyka
-
Departament Ekspozycji
-
Dział Bezpieczeństwa Biologicznego
-
Dział Bezpieczeństwa Żywności
-
Wydział Bezpieczeństwa Pestycydów
-
Dział Bezpieczeństwa Chemicznego i Produktów
-
Departament Bezpieczeństwa Łańcucha Żywnościowego
-
Zakład Toksykologii Doświadczalnej i ZEBET
W razie jakichkolwiek pytań, zapraszamy do kontaktu pod numerem telefonu: +48 22 292 40 24 lub +48 50 516 03 03, bądź mailowo (Power@PowerRubber.com) lub przez nasz formularz kontaktowy