Your Cart
Klej do gumy

Klej do gumy

Klejenie jest uważane za jedno z najtrwalszych i najbardziej uniwersalnych sposobów stałego łączenia materiałów. Jego skuteczność zależy w dużej mierze od tego, jaki klej do gumy i metalu wybierzemy. Ma to ogromny wpływ na trwałość mocowania oraz ingerencję w strukturę klejonego materiału. W profesjonalnych sklepach istnieją z różnorodnymi spoiwami, a każdy dystrybutor klejów często oferuje swoją własną, autorską wersję, dedykowaną do konkretnej powierzchni. W tym artykule postaramy się podpowiedzieć, jaki klej do gumy najlepiej wybrać, żeby jak najlepiej spełnił nasze oczekiwania. Do tego dokładniej przybliżymy, na jakie parametry zwracać uwagę przed dokonaniem zakupu. Mamy nadzieję, że pomoże to Państwu podjąć dobrą decyzję.

W jaki sposób wybrać klej do konkretnej powierzchni?

Klejenie umożliwia dokładne i szczelne połączenie dwóch lub większej ilości elementów wraz z zachowaniem ich odrębnych właściwości. Istnieje ogólna zasada, która mówi, że im klej jest bardziej uniwersalny tym posiada mniejszą skuteczność. Od rodzaju materiałów będzie zależał typ kleju, ponieważ jako spoiwo tworzy z konkretną powierzchnią wiązania w procesie reakcji chemicznej. Oznacza to, że klej ingeruje w jakość, a zatem chociażby w wygląd danego elementu, na stałe zmieniając jego wierzchnią warstwę. Obecnie już każdy duży sklep stacjonarny i internetowy z branży budownalo-remontowej posiada szeroki wybór popularnych klejów uniwersalnych. Mając jednak bardziej sprecyzowane potrzeby można także zainteresować się specjalistycznym spoiwem dedykowanym do danego typu powierzchni. Będzie to z pewnością skutkowało większą trwałością. Jeszcze przed zakupem należałoby się zastanowić, do czego dokładnie potrzebny jest nam klej oraz jakie materiały będziemy chcieli trwale połączyć. Przykładowo gumy mają odmienne, bardzo specyficzne właściwości od pozostałych tworzyw, takich jak metal czy plastik. Głównie chodzi tu o gładkość powierzchni, poślizg, twardość oraz generalnie skłonność tworzywa do wchodzenia w aktywne i dynamiczne reakcje chemiczne z substancjami zawartymi w kleju. Te cechy mogą przesądzić o późniejszych odbarwieniach, odkształceniach, toksyczności czy innych zniszczeniach i uszkodzeniach. Wybierając dedykowany klej nie trzeba się jednak o to martwić. Wyspecjalizowany klej do gumy wulkanizujący w trwały sposób może połączyć materiały różnych rodzajów. Jest on polecany przez budowlańców oraz ekipy remontowe do profesjonalnego użycia. Nie bez znaczenia jest też wielkość i kształt łączonych ze sobą powierzchni. Inny klej należałoby zastosować w przypadku, gdy powierzchnia styku jest duża, a oba materiały chropowate. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja, gdy stykają się jedynie w jednym, niewielkim punkcie. W sklepach specjalistycznych trzeba podczas rozmowy z doradcą należy wspomnieć o tych właściwości, ponieważ może to zmienić rodzaj wybranego spoiwa. Z pewnością sklep internetowy lub bezpośrednio autoryzowany dystrybutor klejów marki Multibond czy Bondlock zapewni największą różnorodność profesjonalnych tworzyw klejących.

Podział klejów ze względu na zastosowanie

Klej do gumy i innych materiałów może mieć także wiele innych zastosowań, nie trzeba go ograniczać jedynie do pracy z tym jednym typem tworzywa, jeżeli zna się jego właściwości i możliwości. Profesjonaliści w swojej branży wyróżniają kilka zasadniczych kategorii, które stosuje się, aby lepiej zorganizować swoją wiedzę teoretyczną i przenieść ją łatwo na praktykę. Podział ze względu na zastosowanie jest prawdopodobnie najpopularniejszy, ponieważ daje łatwiejszą orientację w możliwościach pracy i aplikacji do konkretnych materiałów – do gumy, drewna, ceramiki, szkła i innych. Osoby znające się na tym temacie wyróżniają kilka najważniejszych grup, a najpopularniejsze typy klejów to:

  • klej epoksydowy – jest najczęściej wybierany do łączenia metali oraz ceramiki, ma specyficzny zapach i dość długo schną, przez co używa się go często w razie konieczności,
  • klej aminowy – stosowany do klejenia drewna, używany przykładowo w stolarstwie,
  • klej ftalowy – jeden z delikatniejszych, choć bardzo trwałych rodzajów spoiw, używany do papieru i drewna, często używany w domach,
  • klej polieretanowy – zaleca się go do metali, tworzyw sztucznych, a także skóry,
  • klej poliwinylowy – specyficznie dostosowany do łączenia skóry i drewna,
  • klej poliakrylowy – skleja doskonale metal z ceramiką oraz tworzywami sztucznymi, wykorzystuje się go w przemyśle, ale również w designie do tworzenia przedmiotów użytku codziennego użytku,
  • klej silikonowy – klejenie gumy to idealne zadanie dla tego typu spoiwa. Najlepszy dla fachowców, którzy chcą trwale połączyć kauczuk z silikonem.

Spośród powyższych produktów obecnych na liście większość z nich należy do spoiw dwuskładnikowych. To zapewnia dużą elastyczność w zastosowaniu. Zmniejsza także czas potrzebny na dobre wiązanie, czyli całkowite wyschnięcie, ustabilizowanie i spójność powierzchni. Klejenie gumy takim spoiwem będzie dużo trwalsze i mniej podatne na działanie czynników zewnętrznych. Warto pamiętać, że często poszczególni producenci odmiennie nazywają swoje linie klejów, dlatego zawsze trzeba czytać opisy, aby nie wpaść w pułapkę lub nie ominąć interesującego nas produktu.

profesjonalny klej do gumy

Wytrzymałość a klej do gumy

Jest wiele czynników zewnętrznych, które mogą negatywnie wpłynąć na działanie spoiwa z konkretnym materiałem. Klejenie gumy wiąże się z istotnym problemem, jakim jest utlenianie chemiczne. Przy zetknięciu z tlenem, czyli przykładowo doświadczając codziennie kontaktu ze świeżym powietrzem, nawet profesjonalne kleje, mające mniej rozbudowany skład mogą zacząć zmieniać lub tracić swoje oryginalne właściwości. Klej do gumy powinien być wyspecjalizowanym produktem zawierającym uznane i certyfikowane substancje aktywne. Każdy branżowy sklep stacjonarny lub internetowy wykorzystuje zazwyczaj flagowe produkty konkretnych firm. Dystrybutor klejów marki Multibond jest jednym z najpopularniejszych ze względu na wysoki stopień specjalizacji, a jednocześnie przejrzyste operowanie kategoriami, doskonały skład oraz potwierdzoną przez wielu klientów skuteczność. Przy pierwszych własnych zakupach profesjonalnych spoiw, warto rozważyć zakup produktów tej firmy. W aspekcie wytrzymałości kleje rozpuszczalnikowe są produkowane zazwyczaj na bazie żywic polimerowych z rozpuszczalnikiem lub innym monomerem. W ten sposób powstają popularnie i wszystkim znane “kleje kropelki”, uniwersalne kleje do codziennego użytku, również do gumy. Działają w nieco odmienny sposób, ponieważ łączą dwa materiały poprzez częściowe ich rozpuszczenie i trwałe “zlanie się” w całość. Dzięki specyficznym żywicom całość głęboko wnika w materiał, a po zaschnięciu jest bardzo odporna i możliwa do dalszej obróbki mechanicznej. Kleje rozpuszczalnikowe na bazie żywicy polimerowej idealnie sprawdzają się do tworzyw sztucznych. Ta metoda jest również skuteczna dla powierzchni porowatych. Do najbardziej znanych i powszechnie dostępnych w sklepach jest klej Butapren, który jest obowiązkowym elementem wyposażenia każdego domu i zawsze się przydaje. Dobrym przykładem jest tak zwany “klej guma metal”, który doskonale łączy te powierzchnie.

klej cyjanoakrylowy b 406

Tutaj kupisz: Wytrzymałe kleje do gumy

Na co zwracać uwagę przy wyborze kleju do gumy?

Również ta, pozornie już zawężona kategoria, się dzieli. Na rynku mamy obecnie dostęp do ogromnego wyboru klejów, które różnią się od siebie specyfiką łączonych powierzchni. Przykładowo klej do gumy od butów, która zawiera zazwyczaj w dużej mierze gumy naturalne, powinien także zawierać składniki takiego samego pochodzenia, żeby lepiej i trwalej zakleił powstałą dziurę. Dobrą wskazówką jest to, żeby przyglądając się konkretnym już opakowaniom produktów, najlepiej jest spojrzeć na długość wiązania oraz czas potrzebny do całkowitej i finalnej wytrzymałości na działania czynników atmosferycznych czy obciążenia. Zawsze również warto sprawdzić główny składnik aktywny. W przypadku gdyby skończył się produkt do gumy na półce w sklepie, można spróbować wybrać podobną wersję z tą samą substancją wiążącą. Należy pamiętać, że na opakowaniu zawsze są podane dwa czasy – wiązania oraz osiągnięcia pełnej wytrzymałości. Pierwszy określa jedynie czas, który musi minąć do wstępnego związania dwóch materiałów, ale w tym momencie jeszcze łatwo rozdzielić jedną powierzchnię od drugiej. Dopiero po osiągnięciu pełnej wytrzymałości powstała spoina będzie maksymalnie stabilna i nierozłączna. Przed zakupem warto też się upewnić, czy dany klej do gumy, czy innego materiału wymaga stosowania osobnej warstwy przygotowującego podłoża. Często zdarza się, że jest to osobny produkt, który niezbędnie trzeba kupić, żeby spoiwo mogło właściwie zadziałać.

Sklep internetowy z wyrobami gumowymi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Potrzebuje właściwej oferty? Skontaktuj się z Nami z POWER Rubber

Oferujemy Wsparcie i Doradztwo w zakresie oferowanych wyrobów i ich Produkcji.

Zapraszamy do opisania danej sytuacji, zapytania. Przedstawimy właściwe rozwiązania. Przygotujemy wycenę oraz harmonogram produkcji. Zapraszamy

Opiszę co potrzebuję
w Formularzu kontaktowym!