Your Cart
maty do domowej silowni

Jakie Maty do Siłowni domowej

Maty do siłowni domowej to zagadnienie, na które coraz częściej poszukiwana jest odpowiedź w dzisiejszych czasach. Coraz więcej osób stoi przed dokonaniem tego właściwego wyboru wykładziny do domowej siłowni. Sprawdźmy zatem jakie właściwe opcję posiadamy.

Dobór wykładziny gumowej w zależności od metrażu podłogi do domowej siłowni

Jednym z możliwych wariantów wyboru mat na siłownie jest podejście analizujące powierzchnie podłogi. Ten model docelowo redukuje koszty całkowite wyposażenia domowej siłowni.

Domowa siłownia – wielkość

W celu dobrania właściwej wykładziny do domowej siłowni, warto zacząć od jej rozplanowania. Należy zastanowić się jaki sprzęt chcemy użyć, aby wielkość pomieszczenia była dostosowana. I tak w zależności od powierzchni warto dobrać maty następująco:

Domowa siłownia do 4m2

Dla tego zakresu sugerujemy wybór mat gumowych typu puzzle lub mat do martwego ciągu, jeżeli chcemy wykonywać martwy ciąg. Najtańszym rozwiązaniem jest też użycie mat DZIK tylko i wyłącznie pod końce sztangi, jeżeli naprawdę chcemy zredukować budżet.

Podłoga gumowa do martwego ciągu

Domowa siłownia do 20m2

Tutaj warto zastosować następujący schemat: gumowe maty puzzle na całej powierzchni plus w zależności od możliwości dwie lub cztery sztuki maty do martwego ciągu, przeznaczone do miejsca ich wykonywania.

Duża siłownia domowa

Jeżeli jesteśmy świadomi, iż powierzchnia podłogi w naszej docelowej domowej siłowni będzie wynosiła ponad 20 metrów kwadratowych, warto zastanowić się nad najlepszym rozwiązaniem:

 • maty gumowe Puzzle na siłownie (tańsze rozwiązanie)
 • maty pod martwy ciąg

Maty DZIK są jednym z najlepiej wykonanych mat do siłowni w Polsce. Dodatkowo, właściwa grubość mat od 37mm pozwala na pełną amortyzację wstrząsów, jednocześnie redukując hałas dla największych ciężarów, nawet 280kg.

podloga do domowej silowni
podłoga gumowa do domowej siłowni

Wybór mat gumowych do siłowni domowej w zależności od wykonywanych ćwiczeń

Rodzaj wykonywanych ćwiczeń powinien również być uwzględniony przy wyborze prawidłowego modelu podłogi gumowej do siłowni. Przedstawiamy podejście Producenta mat na siłownie POWER Rubber.

Maty do ćwiczeń z ciężarem własnego ciała

Ćwiczenia z własnym ciężarem posiadają oficjalne nazewnictwo: kalistenika. Polegają one na wykonywaniu ćwiczeń bez potrzeby inwestowania w specjalistyczny sprzęt sportowy. Dzięki temu, jedną z największych korzyści tej metody jest redukcja możliwości wystąpienia kontuzji spowodowanych obciążeniem mięśni przy pomocy maszyn i urządzeń.

Aczkolwiek wykonywanie ćwiczeń z własnym ciężarem ciała potrzebuje stabilnego podłoża oraz zwiększonej przyczepności. Tutaj z mocą przychodzą maty gumowe, które nie ulegają przesuwaniu.

Dla tego typu ćwiczeń możemy wybrać dowolny rodzaj mat z naszej oferty. Grube maty gumowe do martwego ciągu mogą być dowolnie zastąpione cieńszymi matami typu puzzle oraz jeszcze tańszymi matami gumowymi z rolki. Warto jednak pamiętać, aby zostały one właściwie zamontowane do podłogi w naszej domowej siłowni.

Mata do ćwiczeń kauczukowa dla wolnych ciężarów

Strefa wolnych ciężarów to miejsce, w którym sztangi, hantle oraz talerze zwane bamperami są podstawowym wyposażeniem. Tego typu strefa do ćwiczeń w domu powinna posiadać już od 8mm, lecz 10 mm zdecydowanie zwiększy poziom zabezpieczenia podłoża.

W zależności od tego, jak często wychodzimy z swojej strefy komfortu przekraczając nasze możliwości, stawiając poprzeczkę wielkości ciężaru coraz bardziej należy zastanowić się nad następującymi pytaniami:

 • Jak często upuszczam hantle?
 • Jak często upada mi sztanga?
 • Jaki ciężar jest na hantlach?
 • Jaki ciężar jest na sztandze lub gryfie?
 • Jaki rodzaj bamperów mam na sztandze?

Jeżeli odpowiedź na pierwsze dwa pytania oznacza: często – warto zainwestować w grube maty do siłowni o wysokości od 15mm. Zwłaszcza rada ta ma znaczenie, jeżeli używamy metalowych talerzy jako wyposażenie naszej siłowni oraz kiedy to ciężar, którym posługujemy się waży ponad 100kg.

Maty pod sprzęt fitness dla ćwiczeń wykonywanych na maszynach

Jeżeli zdecydujemy się wyposażyć naszą siłownie domową w takie urządzenia jak:

 • Ławeczka do ćwiczeń
 • Rowerek treningowy
 • Bieżnia
 • Atlas do ćwiczeń
 • Ergometr wioślarki (wioślarz)

Warto również zdecydować się na zastosowanie maty pod sprzęty fitness wymienione powyżej. Każde urządzenie obciąża podłogę, a przy połączeniu z delikatnym przesuwaniem powoduje zarysowania. Zwiększone ruchy są widoczne zwłaszcza dla ostatniej wymienionej pozycji, czyli wioślarza. Również odpowiadamy na pytanie naszego Klienta:

Jaka mata pod bieżnie?

Mata gumowa w rolce o grubości 8mm

W tym celu odpowiednia mata gumowa redukuje przesuwanie, dzięki swojej sprężystości, a nasza podłoga zostaje w pierwotnym stadium.

Maty na siłownie do martwego ciągu również zdarzą egazmin. Taka mata posiada wymiary: 50 cm na 50cm.

Grubość mat pod sprzęt fitness

Maty pod sprzęt znajdujący się w domowej siłowni powinny zaczynać się od grubości 4mm lub 5mm. Dużo pewniejsze rozwiązania to maty 6mm oraz 8mm. Wskazane grubości są możliwe dla zastosowania maty gumowej z rolki, którą można zakupić na metry bieżące. To zastosowanie pozwala na dostosowanie długości maty pod długość sprzętu, który posiadamy. I tak długość wykładziny gumowej najczęściej wynosi:

 • 1,5 m dla ławeczek do ćwiczeń
 • 1,5m dla rowerków treningowych
 • 4 metry maty pod atlas do ćwiczeń
 • 2 metry dla ergonometru wioślarskiego

maty na silownie do martwego ciagu

Maty do martwego ciągu

Martwy ciąg to jedno z podstawowych ćwiczeń wykonywanych zarówno na profesjonalnych siłowniach jak i domowych siłowniach. W zależności od etapu naszej przygody ciężar może przekraczać nawet 300kg.

Oto nasza rozpiska do wyboru właściwej wysokości maty pod martwy ciąg w zależności od stosowanego ciężaru:

Ciężar do 130kg Mata 35mm
Ciężar do 200kg Mata 45mm
Ciężar do 280kg Mata 60mm
Ciężar od 300kg Mata 80mm

 

Wybór podłogi gumowej z względu na stopień zaawansowania osoby ćwiczącej

jaka podloga do domowej silowni

W tym podziale, sugerujemy rozwiązania dedykowane dla poszczególnych grup osób ćwiczących. Przyjrzyjmy się bliżej matą dedykowanym osobą, które rozpoczynają przygodę z siłownią, osobom trenującym w stopniu zaawansowanych oraz profesjonalistów -polecając maty gumowe dla Strongmenów, Kulturystów czy osobą wykonujące ćwiczenia większymi ciężarami.

Podłoga gumowa dla początkujących osób ćwiczących

Jak sama nazwa wskazuje, osoby początkujące kojarzone są z wykonywaniem ćwiczeń, których ciężar nie należy do największych – w końcu każdy z nas zaczynał, więc wiemy jak to wyglądało. Ważne jest również to, że najczęściej ciężary takie jak:

 • Sztanga
 • Hantle
 • Ciężarki
 • Talerze obciążeniowe
 • Zakrętki do sztangi

Potrafią bardzo często wypadać z rąk. I tutaj warto zastanowić się nad ochroną podłogi korzystając z mat gumowych. Rekomendujemy zastosowanie min. 8mm. Im grubsza mata, tym bardziej osłaniamy naszą podłogę przed ryzykiem jej uszkodzenia.

maty gumowe do siłowni w domu
maty gumowe do siłowni w domu

Jako podłoga gumowa dla początkujących poruszymy jeszcze kwestie finansowe.

 

 

 

Podłoga gumowa – Cena

Podłoga gumowa dla początkujących powinna mieć również przystępną cenę. Docelowa redukcja wysokości powinna powodować redukcję ceny.

Co to znaczy?

Mata gumowa 6mm powinna być tańsza niż mata gumowa 8mm danego typu. Warto również zastanowić się nad obecnie najtańszym modelem mat do siłowni typu puzzle. Mata gumowa zaczyna się już od 10mm, co pozwala na zwiększenie żywotności naszej podłogi.

maty fitness puzzle
maty fitness puzzle do siłowni

Maty na siłownie dla doświadczonych osób

Jeżeli nasz staż na siłowni oraz wykonywaniu ćwiczeń pozwala na ćwiczenia powyżej 100kg, warto rozpatrywać już zakup grubszych mat do siłowni. Tego typu maty gumowe puzzle powinny być grubości:

 • 20mm
 • 25mm
 • 30mm

Zastosowanie tego typu mat pozwala na swobodne przemieszczanie się z ciężarami. Umożliwiają również przypadkowe upuszczenia. To wszystko po to, aby zachować bezpieczeństwo podczas wykonywania ćwiczeń.

podłoga na siłownię puzzle

 

Maty gumowe dla dużych ciężarów dla Strongmanów i Kulturystów

Dla ekstremalnych wyzwań w naszej ofercie posiadamy również maty o grubości 45mm, 60mm oraz nawet 80mm. Podłogi gumowe tego typu dedykowane są dla Profesjonalistów:

 • Strongmenów
 • Kultrystów

Cieżarami, którymi posługują się osoby ćwiczące w wskazanych grupach potrafią przekraczać śmiało 250g, a nawet 300 oraz 400kg. W celu zabezpieczenia podłogi w domowej siłowni warto również iść krok dalej i pomyśleć o sąsiadach. Warto zredukować szanse przebicia się sztangą z stropu piętro niżej – a są takie przypadki, dlatego też rozwiązaniem są maty pod martwy ciąg w wskazanych grubościach. Stosowane są również jako podłoga do pomostów ciężarowych.

Mata do siłowni DZIK35 zestaw mat
podłoga do crossfitu

Maty do Crossfitu

CrossFit to coraz bardziej rozwijająca się dziedzina sportowa, a nawet można powiedzieć pewnego rodzaju subkultura. Podłoga dla CrossFitu również powinna być grubą matą gumową. Jak wiemy, to gryf wraz z obciążeniem ponad 100kg może być upuszczany z wysokości ponad 200cm. Ten opis wystarcza, aby również i w tym przypadku zastosować maty pod martwy ciąg – podłoga CrossFit.

 

Mamy nadzieję, że pomogliśmy wybrać właściwą matę dla każdego z przypadków.

 

Zapraszamy do zakupów sprawdzonych podłóg gumowych https://powerrubber.com/kat/maty-na-silownie/

Sklep internetowy z wyrobami gumowymi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Potrzebuje właściwej oferty? Skontaktuj się z Nami z POWER Rubber

Oferujemy Wsparcie i Doradztwo w zakresie oferowanych wyrobów i ich Produkcji.

Zapraszamy do opisania danej sytuacji, zapytania. Przedstawimy właściwe rozwiązania. Przygotujemy wycenę oraz harmonogram produkcji. Zapraszamy

Opiszę co potrzebuję
w Formularzu kontaktowym!