Maty do siłowni domowej

Jakie maty na podłogę do domowej siłowni?

Maty do siłowni domowej zabezpieczają podłogę przed uszkodzeniami, absorbują uderzenia ciężarków o posadzkę, zwiększają komfort i bezpieczeństwo w trakcie treningu.

Jeżeli zastanawiasz się, jaką wybrać podłogę do domowej siłowni, zapraszamy poniższego artykułu.

Podłoga do domowej siłowni – zalety nawierzchni ochronnej

Amortyzacja

Gumowe maty ochronne charakteryzuje elastyczność i sprężystość, dzięki czemu zapewniają doskonałą absorbcję na uderzenia. Z jednej strony podłoga sportowa chroni nawierzchnię przed upadającymi z wysokości ciężarami, a z drugiej – amortyzuje wstrząsy. Montaż gumowej podłogi chroni układ mięśniowo-szkieletowy, zwiększa komfort podczas treningu z ciężkim sprzętem (np. przysiady z obciążeniem) lub aerobiku, a także minimalizuje ryzyko kontuzji.

Zastosowanie specjalnej nawierzchni na podłogę w pomieszczeniu, w którym zamierzamy trenować, wygłusza je tłumiąc drgania. Jest to rozwiązanie, które redukuje hałasy spowodowane upadającymi ciężarami lub maszynami cardio (np. bieżnia).

Maty amortyzujące mają właściwości przeciwzmęczeniowe – zapewniają bezpieczną, ergonomiczną i wygodną nawierzchnię do ćwiczeń. Chronią stawy przed wstrząsami i uderzeniami, a także pozwalają użytkownikom trenować przez dłuższy czas bez uczucia zmęczenia i napięcia. Jest to bardzo ważne w przypadku intensywnego treningu (np. podczas podskoków).

Antypoślizgowa nawierzchnia

Oferowane przez nas maty zapewniają odpowiednią przyczepność, a także ułatwiają poruszanie się bez obawy o przypadkowe poślizgnięcie się lub upadek. Zapobiega przypadkowym ślizganiu się stóp w trakcie ćwiczeń. Jest to szczególnie istotne podczas intensywnego treningu. Użytkownik może wykonywać ćwiczenia w skupieniu, bez obaw o potencjalne potknięcie.

Ochrona posadzki

Zapewniają doskonałą ochronę sprzętu do ćwiczeń i podłogi (w domowych siłowniach, salach fitness, komercyjnych obiektach sportowych) przed trwałym uszkodzeniem (zarysowania, pęknięcia).

Czyszczenie i konserwacja

Podłoże do ćwiczeń z gumy jest łatwe w czyszczeniu i konserwacji. Istotną kwestią jest fakt, że jest ona antypoślizgowa i w pełni wodoodporna. Z jednej strony zapewnia odpowiednią przyczepność, a z drugiej – rozlane płyny (napoje izotoniczne, wodę) można wytrzeć bez trwałego wpływu na ogólną strukturę i stan maty.

Podłoga gumowa puzzle

Jakie maty do domowej siłowni warto wybrać?

Podłoga gumowa w danym obiekcie może być dobrana w zależności od:

Metrażu powierzchni

W celu dobrania właściwej wykładziny do domowej strefy fitness, warto zacząć od jej rozplanowania. Należy zastanowić się nad urządzeniem domowej siłowni, tzn. jaki sprzęt chcemy użyć, aby wielkość pomieszczenia była do tego dostosowana. W zależności od wielkości nawierzchni, warto dobrać maty następująco

Do 4 m2 – sugerujemy wybór mat gumowych typu puzzle lub mat do martwego ciągu, jeżeli planujemy wykonywać martwy ciąg. Najtańszym rozwiązaniem będzie użycie mat DZIK tylko i wyłącznie pod końce sztangi, jeżeli zależy nam na zredukowaniu kosztów.

Do 20 m2 – warto zainwestować w wykładzinę w formie puzzli, która powinna być zamontowana na całej powierzchni.

Duża siłownia w domu – warto wybrać produkt, który można użytkować przez wiele lat. Należą do nich:

 • maty kauczukowe Puzzle na siłownie (tańsze rozwiązanie)

 • maty pod martwy ciąg

Maty DZIK są jednym z najlepiej wykonanych wykładzin do obiektów sportowych w Polsce. Dodatkowo, grubość od 37 mm pozwala na pełną amortyzację wstrząsów, jednocześnie wygłuszając hałas dla największych obciążeń, nawet 280 kg.

Rodzaju treningu

Trening z użyciem ciężaru własnego ciała (kalistenika) – nie wymaga inwestowania w specjalistyczny sprzęt sportowy. W tym przypadku kauczukowa nawierzchnia ma na celu zredukować możliwość wystąpienia kontuzji oraz zadbać o komfortowe wykonywanie brzuszków, przysiadów, pompek. Montaż maty we właściwym miejscu zachęca do ćwiczeń, dlatego przy kalistenice warto wybrać cienkie maty puzzle lub z rolki.

Trening z wolnymi ciężarami – strefa wolnych ciężarów to miejsce, które wyposażone jest w sztangi, hantle, talerze. Tego typu strefa do ćwiczeń w domu powinna posiadać grubszą nawierzchnię ochronną (np. 15 mm).

Trening na maszynach – jeżeli domowa strefa do treningu wyposażona jest m.in.: w ławeczkę do ćwiczeń, rowerek treningowy, atlas do ćwiczeń lub ergometr wioślarski, warto zastosować maty w celu ochrony posadzki i sprzętu. Ich grubość powinna zaczynać się od 4 lub 5 mm (bezpieczniej od 6 oraz 8 mm). Długość maty podłogowej najczęściej wynosi:

 • 1,5 m dla ławeczek do ćwiczeń

 • 1,5 m dla rowerków stacjonarnych

 • 4 m pod atlas do ćwiczeń

 • 2 m dla wioślarza

maty na silownie do martwego ciagu

Stopnia zaawansowania osoby ćwiczącej

Maty wykonane są z wysokiej jakości mieszanek gumowych SBR i EPDM. Stopień wytrenowania wpływa na dobór grubości wykładziny. Osoby początkujące, rozpoczynające przygodę z treningiem siłowym, które planują ćwiczyć jedynie rekreacyjnie, mogą skorzystać z cieńszej podłogi o grubości np. 8 mm. Strongmani czy kulturyści dźwigają najcięższe ciężary, dlatego upadek z wysokości sztangi, hantli, talerzy wymaga solidnego zabezpieczenia parkietu, aby uchronić go przed ryzykiem uszkodzenia.

Sugerujemy, aby maty dla doświadczonych osób, które wykonując ćwiczenia podnoszą sztangę o wadze powyżej 100 kg, były grubsze. Do takiego typu treningów polecamy nawierzchnię gumową puzzle o grubości:

 • 20 mm

 • 25 mm

 • 30 mm

Maty na siłownie tego typu gwarantują wysoką stabilność, odpowiednią przyczepność oraz zapewniają bezpieczeństwo podczas wykonywania ćwiczeń.

Dla ekstremalnych wyzwań, w naszej ofercie posiadamy również maty o grubości: 45 mm, 60 mm oraz 80 mm. Podłogi tego typu dedykowane są dla profesjonalistów: Strongmanów i Kulturystów. We wskazanych grupach waga sztangi potrafi przekraczać 250 kg, a nawet 300. Jednym z ćwiczeń, które wykonuje ta grupa jest martwy ciąg. Oto nasza rozpiska do wyboru właściwej grubości maty do martwego ciągu:

Ciężar do 130kgMata 35mm
Ciężar do 200kgMata 45mm
Ciężar do 280kgMata 60mm
Ciężar od 300kgMata 80mm

Przy okazji warto wspomnieć, o treningu CrossFit, który jest coraz bardziej rozwijającą się dziedziną sportową. Podłoga dla CrossFit również powinna być gruba, ponieważ gryf ze sztangą może być upuszczony ze znacznej wysokości.

Wybierając odpowiednie podłoże pod sprzęt fitness, warto pomyśleć również o sąsiadach. Im większa grubość podłogi, tym bardziej drgania zostają wytłumione, a hałas zredukowany.

Podłoga do domowej siłowni

Gumowe maty puzzle do domowej siłowni

Puzzle gumowe charakteryzują się dobrymi parametrami – skutecznie redukują drgania i hałas. Umożliwiają rzucanie sprzętu z wysokości, chroniąc jednocześnie podłogę przed pęknięciami, zarysowaniami lub innymi uszkodzeniami. Maty treningowe w formie puzzli są odporne na ciężar i ścieranie, a także doskonale chronią użytkowników przed zimnej (izolacja cieplna).

Ich ogromną zaletą jest możliwość modułowego montażu. Wystarczy łączyć kilka elementów ze sobą, aby szczelnie pokrywały całą podłogę. W razie uszkodzenia jednego z elementów, wystarczy go wymienić, bez konieczności demontażu całej podłogi.

Występują w różnych grubościach. Doskonale sprawdzają się w domowych strefach treningowych, a także komercyjnych obiektach sportowych (sale gimnastyczne, siłownie).

Zabezpieczenie podłogi – maty w rolce

Maty z rolki to jeden z rodzajów nawierzchni sportowej, który doskonale sprawdza się w przypadku dużych powierzchni (np. strefy fitness). Maty w rolce przy każdym treningu zapewniają odpowiednią stabilność, przyczepność i oparcie dla stóp podczas robienia wykroków, przysiadów, a także treningu aerobowego. Dzięki szerokiemu wyborowi koloru maty, można dostosować go do wnętrza. Maty z rolki przy każdej instalacji wystarczy dociąć do żądanego wymiaru.

Warto zwrócić uwagę na jakość oferowanych przez nas produktów. Dobrym wyznacznikiem jakości są pochlebne opinie wśród naszych Klientów. Kupując produkty w naszym sklepie, mają Państwo pewność, że wykonane są one z najwyższej jakości materiałów, które cechuje elastyczność, odporność na odkształcenia, a także niezwykła wytrzymałość.

Gumowa podłoga do siłowni, CrossFit, klubu fitness
– produkt dostępny w naszym sklepie

Power Rubber oferuje kilka rodzajów podłogi do siłowni domowej i obiektów komercyjnych. Dostępne są różne grubości przeznaczona do wszystkich rodzajów ćwiczeń (np. CrossFit, joga). Warto zadbać o bezpieczeństwo podczas treningu, a także o parkiet, na której będą wykonywane ćwiczenia. Przypomnijmy kilka zalet oferowanych przez nas produktów:

 • tłumienie wibracji i redukcja hałasu

 • wygodna i bezpieczna nawierzchnia do ćwiczeń (właściwości antypoślizgowe i przeciwzmęczeniowe)

 • guma to idealna ochrona powierzchni przed ciągłymi uderzeniami gryfu z talerzami

 • łatwe w czyszczeniu i konserwacji

 • w pełni wodoodporne

 • zaprojektowane tak, aby wytrzymać powtarzające się uderzenia

 • zapobiega trwałym uszkodzeniom betonu czy paneli

Power Rubber oferuje kilka rodzajów podłogi do siłowni domowej. Dostępne są różne grubości przeznaczone do wszystkich rodzajów ćwiczeń.

W razie jakichkolwiek pytań, zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami.

 

 

 

 

 

 

Formularz kontaktowy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Potrzebuje właściwej oferty? Skontaktuj się z Nami z POWER Rubber

Oferujemy Wsparcie i Doradztwo w zakresie oferowanych wyrobów i ich Produkcji.

Zapraszamy do opisania danej sytuacji, zapytania. Przedstawimy właściwe rozwiązania. Przygotujemy wycenę oraz harmonogram produkcji. Zapraszamy

Opiszę co potrzebuję
w Formularzu kontaktowym!