Recykling odpadów gumowych

Recykling odpadów gumowych – Jak to się robi?

Guma jest materiałem stosowanym do szerokiej gamy produkcji wyrobów przeznaczonych do różnych zastosowań, takich jak motoryzacja, budownictwo, rolnictwo, medycyna. Guma z recyklingu zapewnia innowacyjne sposoby ograniczenia ilości odpadów i przyczynia się do zmniejszenia całkowitego śladu węglowego produktu.

Recykling – co to jest?

Produkty gumowe nie ulegają biodegradacji a ich składowanie ma negatywny wpływ na środowisko. Recykling to najskuteczniejsza metoda eliminacji odpadów polimerowych. W przeciwieństwie do spalania (nie dotyczy to specjalistycznych pieców) i składowania nie powoduje powstawania dymów i toksycznych gazów w powietrzu, a także nie zanieczyszcza zasobów wód podziemnych.

Recykling to proces przetwarzania produktów z gumy syntetycznej (np. EPDM, SBR) i naturalnej w taki sposób, aby nadawały się do nowego zastosowania. Ma kluczowe znaczenie dla zrównoważonego rozwoju środowiska.

W typowym procesie przetwarzania i odzyskiwania gumy jest ona zbierana, rozdrabniana, sortowana i dewuklanizowana w celu przekształcenia zużytej gumy w surowiec.

Recykling gumy – Korzyści

Guma to wszechstronny materiał wykorzystywany w produkcji szerokiej gamy produktów, od opon samochodowych, uszczelki, maty, po podeszwy butów. Sprawdź, jakie korzyści przynosi guma poddana odzyskowi materiałowemu, oto one:

Ogranicza składowanie opon i odpadów gumowych

Odzysk pomaga ograniczyć nielegalne składowanie, które jest szkodliwe dla środowiska, szczególnie w obszarach, które znajdują się w pobliżu jezior i rzek. Oszczędza to również miejsce na wysypiskach, na które trafiają tony śmieci rocznie.

Ochrona środowiska

Recykling zmniejsza potrzebę wytwarzania nowego kauczuku, a tym samym powoduje zużycie mniejszej ilości energii w procesie produkcyjnym. Te działania zmniejszają emisję gazów cieplarnianych, a także powodują mniejszy ślad węglowy. Ograniczona ilość odpadów to skuteczna ochrona zasobów naturalnych.

Wytwarzane są nowe produkty

W procesie odzysku otrzymany granulat można wykorzystać na wiele sposobów. O wszechstronnym wykorzystaniu materiału z odzysku przeczytasz w dalszej części artykułu.

Wyroby gumowe

Recykling odpadów gumowych – Jak to się robi?

Sprawdź, jak krok po kroku wygląda proces recyklingu gumy: Zbiórka i odbiór odpadów

Skup lub zbiórka nieużytków gumowych ze składowisk domowych oraz wysypisk śmieci (np. opony samochodowe, które składają się głównie z wulkanizowanej gumy). Na terenie całego kraju działają firmy, które zajmują się gospodarowaniem odpadami poużytkowymi. Cena za usługę odzysku materiałowego zależy m.in. od ilości odpadów.

Proces rozdrabniania gumy

Polega na redukcji wielkości odpadów – zużyte opony i inne produkty należy oczyścić i rozdrobnić na mniejsze części. Guma umieszczona jest w rozdrabniaczu (granulatorze), gdzie zostaje przekształcona w proszek.

Sortowanie

W zależności od rynku końcowego, małe, rozdrobione kawałki mogą być dodatkowo przetworzone w celu usunięcia zanieczyszczeń (np. resztek tkaniny wzmacniającej, stalowego drutu) i uzyskaniu drobniejszego proszku.

Za pomocą magnesu w procesie sortowania usuwane są włókna szklane, natomiast włókien z tkaniny pozbywa się za pomocą przesiewaczy wstrząsających i wiatrowych oraz urządzeń odsysających (niskopróżniowych).

Dewulkanizacja

Jest to proces odwracający wulkanizację (utwardzanie). Dewulkanizacja nie powoduje utraty właściwości izolacyjnych i elastyczności gumy. Różnego rodzaju odpady z gumy przekształca się w surowiec, który ponownie można poddać utwardzaniu.

Inne metody przetwarzania kauczuku naturalnego i syntetycznego

  1. Zamrażanie – polega na zamrożeniu gumy za pomocą ciekłego azotu w celu recyklingu. Po zamrożeniu, guma jest mielona w specjalnych młynach w celu rozdrobnienia. Powstały granulat gumowy nadaje się do tworzenia nowych produktów.

  2. Piroliza – proces polega na ogrzewaniu (rozkładzie termicznym) całej lub rozdrobionej gumy w reaktorze beztlenowym w celu rozbicia polimerów na cząstki. Proces topnienia bez obecności tlenu zapobiega zapaleniu i nie powoduje powstawania toksycznych oparów. Piroliza obejmuje rozkład gumy na olej, gazy i węgiel. Efektem tego procesu jest olej opałowy, który nadaje się do zastosowania w różnych gałęziach przemysłu (np. chemiczny, stalowy).

Granulat jest gotowy do wykorzystania

Miał i pył gumowy dodany jest do mieszanki gumowej, z której powstanie nowy produkt. Surowce do produkcji gumy są wysokiej jakości. Granulat na tony kupisz w naszym sklepie!

Przetwarzanie odpadów i ich zastosowanie

Różnego rodzaju odpady gumowe mogą być przetwarzane jako surowiec do nowych zastosowań.

Przykładowe zastosowania produktów gumowych pochodzących z recyklingu

Recykling gumy staje się coraz ważniejszy i staje się sposobem ochrony środowiska i zasobów naturalnych.

Proces recyklingu odpadów gumowych

Profesjonalna utylizacja odpadów gumowych

Dlaczego odpady z gumy są produktem trudnym w recyklingu? Już tłumaczymy! Guma jest znana ze swojej trwałości, natomiast wulkanizaty mogą być jednorodną mieszaniną różnych kauczuków. Istnieje realne zagrożenie związane z jej obsługą i przechowywaniem. Duża ilość zużytych produktów gumowych może stwarzać ryzyko pożaru. Nagromadzone odpady z gumy niosą za sobą również zagrożenia ekonomiczne i zdrowotne (są siedliskiem komarów, bakterii).

Głównym wyzwaniem jest utrzymanie właściwości gumy podczas procesu dewulkanizacji, który wiąże się z wysoką temperaturą i toksycznymi chemikaliami. Innowacje w recyklingu opon i odpadów z gumy, a przede wszystkim wprowadzenie nowszych technologii, takich jak dewulkanizacja i piroliza zdecydowanie ułatwiły recykling zużytej gumy.

Jest wiele firm, które oferują profesjonalne usługi recyklingu oraz transport odpadów z tworzyw sztucznych. Posiadają wymagane atesty i zezwolenia na przetwarzanie odpadów.

W sklepie Power Rubber oferujemy szeroką gamę wyrobów z gumy pochodzącej z recyklingu.

W razie jakichkolwiek pytań, prosimy o kontakt pod numerem telefonu: +48 22 292 40 24 lub +48 50 516 03 03, bądź mailowo (Power@PowerRubber.com) lub przez nasz formularz kontaktowy

Formularz kontaktowy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Potrzebuje właściwej oferty? Skontaktuj się z Nami z POWER Rubber

Oferujemy Wsparcie i Doradztwo w zakresie oferowanych wyrobów i ich Produkcji.

Zapraszamy do opisania danej sytuacji, zapytania. Przedstawimy właściwe rozwiązania. Przygotujemy wycenę oraz harmonogram produkcji. Zapraszamy

Opiszę co potrzebuję
w Formularzu kontaktowym!