Standard 3-A

Standard 3-A. Wymagania sanitarne zgodne z normą 3-A

Standard 3-A – co to jest?

Standard 3-A (3-A Sanitary Standards Inc.), nazywany jest również normą sanitarną 3-A. Został opracowany w latach dwudziestych XX wieku przez trzy współpracujące grupy: zawodowych sanitariuszy, producentów sprzętu, grupy interesów – przetwórcy.

Początkowo zawarte w niej standardy dotyczyły projektowania urządzeń stosowanych w przemyśle mleczarskim. Obecnie również producenci i przetwórcy żywności korzystają z bardziej rygorystycznych i jednolitych norm sanitarnych, które określają kryteria projektowania i wytwarzania urządzeń mających kontakt z żywnością.

Przykład: zawory higieniczne 3-A znajdują szerokie zastosowanie m.in. w przemyśle spożywczym, kosmetycznym, winiarstwie, gdzie istotne jest zachowanie wysokich parametrów higienicznych instalacji procesowych. Zawory higieniczne 3-A z siłownikami pneumatycznymi produkowane są wyłącznie ze stali nierdzewnej w gatunku aisi 316l. Kulisty kształt oraz polerowanie części wewnętrznych gwarantuje, że są posiadają one właściwości samoczyszczące.

3-A Sanitary Standards Inc. (3-A SSI) to amerykańska, niezależna organizacja non-profit. Obecnie ponad 360 firm z USA i 22 firmy z innych krajów na całym świecie posiada uprawnienia do umieszczania znaku 3-A na różnego rodzaju urządzeniach do przetwarzania.

W firmie Power Rubber kupisz wyroby silikonowe spełniające normę 3-A.

Celem normy sanitarnej 3-A jest:

  • zwiększenie bezpieczeństwa żywności poprzez projektowanie higienicznych urządzeń;

  • ochrona żywności (np. produktów mleczarskich) przeznaczonej do spożycia przez ludzi przed zanieczyszczeniem;

  • zapewnienie konsumentom, że wszystkie powierzchnie mające bezpośredni kontakt z produktem mogą być czyszczone mechanicznie, a także ręcznie demontowane w celu dokładnej kontroli

  • ułatwienie demontażu poszczególnych powierzchni do czyszczenia

  • poprawa higieny w przemyśle biotechnologicznym, mleczarskim, spożywczym i napojów, w produkcji środków farmaceutycznych;

Norma sanitarna 3-A

Węże i wężyki silikonowe z atestem FDA i certyfikatem 3-A znajdziesz tutaj.

Czy to w przemyśle spożywczym, przemyśle produkcji napojów czy w mleczarstwie, powierzchnie, z którymi styka się żywność muszą być nietoksyczne, niechłonne, odporne na korozję. Co więcej, zgodnie z higienicznym standardem 3-A powierzchnia powinna być gładka, łatwa do czyszczenia i wolna od ołowiu lub lutu ołowiowego (stop metalu, którego podstawowymi składnikami jest ołów (Pb) oraz cyna (Sn)).

Różnorodne wytyczne mają na celu zapewnić wysoką jakość produktów, które trafiają do użytkownika końcowego. Certyfikat posiadany przez firmę świadczy o tym, że zostały spełnione jedynie teoretyczne wymagania projektowe (np. szczegółowy sposób wykonania załamań i wymagane wykończenie powierzchni). Istnieje 70 norm sanitarnych A-3 i 9 zaakceptowanych praktyk A-3.

Standard 3-A a EHDG

EHDG (European Hygienic Equipment Design Group) jest fundacją, której głównym zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa i wspieranie higienicznych konstrukcji we wszystkich obszarach produkcji żywności. Certyfikat EHDG uznawany jest w Europie.

Główne różnice pomiędzy 3-A SSI a EHDG dotyczą wymagań w zakresie konstrukcji higienicznego wyposażenia. Jak już wspomnieliśmy wcześniej, aby uzyskać certyfikat 3-A należy spełnić wymagania projektowe, w przypadku EHDG – należy spełnić teoretyczne wymagania projektowe oraz przeprowadzić standardowe badania higieniczności. Specyfikacje 3-A są bardziej szczegółowe.

Każdy z tych certyfikatów ma taki sam cel, mianowicie: wdrożyć higieniczne praktyki w branży spożywczej i farmaceutycznej. Pozwala to zachować wysokie standardy czystości w procesach produkcji i pakowania.

W naszym sklepie dostępne są zarówno oringi silikonowe, jak i płyty silikonowe objęte standardem 3-A.

Gwarantujemy szybki czas realizacji zamówienia.

Potrzebujesz więcej informacji dotyczących naszych produktów?

W razie jakichkolwiek pytań, zapraszamy do kontaktu.

Formularz kontaktowy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Potrzebuje właściwej oferty? Skontaktuj się z Nami z POWER Rubber

Oferujemy Wsparcie i Doradztwo w zakresie oferowanych wyrobów i ich Produkcji.

Zapraszamy do opisania danej sytuacji, zapytania. Przedstawimy właściwe rozwiązania. Przygotujemy wycenę oraz harmonogram produkcji. Zapraszamy

Opiszę co potrzebuję
w Formularzu kontaktowym!